شنبه , 13 آذر 1400 - 8:24
معامله گران

اشتباهات رایج سرمایه گذاران و معامله‎ گران تازه ‎کار(قسمت دوم)

هر روزه هزاران نفر از معامله ‎گران به بازار تجارت Forex و Futures سرازیر می‎شوند در حالی که امیدوارند این بازار هر روز و هر روز بزرگتر شود. به همین دلیل مطمئنا پول زیادی وجود دارد که در هر برهه زمانی جدید به این بازار تزریق می‎شود.

اما دقیقا مانند هر چیز دیگری در زندگی، شما برای بهره بردن باید در راس بازی خود قرار بگیرید تا موفق شوید. در مقاله قبل به به برخی از رایجترین اشتباهاتی که معامله‎گران در تجارت خود انجام می‎دهند اشاره کردیم و در این مقاله به تکمیل این اشتباهات می‎پردازیم. این دو مقاله شامل تمام خطراتی می‎شوند که تازه کارها را در مسیر تجارتشان تهدید می‎کند بنابراین لازم است شما از آنها آگاهی و درک کاملی داشته باشید تا بتوانید برای غلبه به آن‎ها اقدامات لازم را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج سرمایه گذاران و معامله‎ گران تازه‎کار(قسمت اول)

معامله گران تازه کار

خرید با حاشیه سود بیش از حد (Margin)

حاشیه در واقع در اینجا به معنی قرض گرفتن پول از کارگزار برای بستن یک معامله با حاشیه سود چند برابر می‎باشد. این ویژگی می‎تواند به شما در صورت رشد معامله حاشیه سود بیشتری را بدهد. اما می‎تواند زیان شما را نیز به همان اندازه چند برابر کند. شما در صورت استفاده از این موقعیت باید به طور کامل به شرایط سرمایه گذاریتان واقف شوید و بدانید مارجین چگونه کار می‎کند و کارگزار شما چه زمانی شما را ملزم به فروش موقعیتی که دارید می‎کند.

به یاد داشته باشید در صورت اخطارهای Margin call به هیچ وجه به آنها بی اعتنایی نکنید زیرا در صورت بالا آمدن ریسک معامله کارگزار شما به صورت خودکار آن معامله را با هر ضرری که متحمل شوید می‎بندد و بدهی خود را به صورت کامل کسر می‎کند. در صورت دریافت این اخطار شما یا باید بخشی از بدهیتان را به کارگزار بپردازید تا از بستن معامله جلوگیری کنید و یا اینکه خودتان پیش از تحمل ضرر بیشتر نسبت به بستن معامله و برگرداندن بدهی اقدام کنید.

بدترین کاری که شما می‎توانید به عنوان یک تاجر انجام دهید این است که خود را مجذوب معامله با پول آزاد کنید. اگر از مارجین استفاده کنید و سرمایه گذاری شما طبق برنامه ریزی پیش نرود، در نهایت شما می‎مانید با یک بدهی بزرگ! در بدو معامله از خود بپرسید آیا اگر تمام این پول را از حساب خودتان برمی‎داشتید باز به این معامله وارد می‎کردید یا خیر؟

فارکس چیست؟

معاملات بی صبرانه و بیش از حد

معامله‎ گران تازه کار فکر می‎کنند برای کسب درآمد در بازارها باید تمام وقت و به طور شبانه روز معامله کنند. این یک حقیقت است که شما از لحاظ بودجه اقتصادی و احساسی خود هزینه و انرژی بسیاری را در معاملات 3 و پنج دقیقه ‌‎ای می‎سوزانید.

برای بهره برداری بیشتر بهتر است شما معاملات کوتاه مدت خود را به معاملات با بازه‎ های زمانی بیشتر تبدیل کنید مانند نمودارهای 120 دقیقه‎ ای یا 240 دقیقه ‎ای تا بتوانید برای وضعیتتان تصمیم‎ گیری‎ های بهتری بکنید. جدا از اینکه این بازه‎ های زمانی بالاتر شانس تنظیمات با کیفیت بهتری را ارائه می‎دهند. به دلیل گردش مکرر تجارت از مزایای کاهش هزینه‎ های معامله نیز برخوردار خواهید شد.

لازم است به عنوان یک معامله‎ گر به خاطر داشته باشید که ما از ساعت ‎ها دستمزد دریافت نمی‎کنیم بلکه گاهی لازم است تنها بازار را رصد کنید. بنابراین یک قدم به عقب بردارید و بر انجام بهترین معاملات تمرکز کنید نه بر بیشترین معاملات.

پیروی از گله

اشتباه رایج دیگری پیروی تاجران نوکار به صورت کورکورانه از گله ‎ها است. بنابراین هیچ بعید نیست که در موقعیت‎ هایی گیر کنید که در آستانه سقوط قرار دارند و پیش از ورود شما به اوج رسیده ‎اند و حالا در آستانه چرخش قرار دارند.

تجار خبره به خوبی می‎دانند چه زمانی برای خروج از موقعیت بهتر می‎باشد. یکی از نشانه ‎های آن تجمع بیش از حد و شلوغی است. به هیچ وجه در موقعیت‎ هایی که شاهد ازدحام در آن هستید ورود نکنید زیرا معامله ‎گران جدید ممکن است تا مدت ‎ها موقعیت خود را در این معاملات حفظ کنند. همچنین آنها اعتماد به نفس کافی برای رویارویی با رویکردهای مختلف را ندارند.

فارکس چیست

مدیریت سرمایه

مدیریت تجارت احتمالا یکی از سخت‎ترین جنبه ‎های تجارت است. دلیل این امر آن است که زمانی که شما وارد یک معامله می‎شوید دقیقا همه اهداف شما از پنجره خارج می‎شوند. شما مغرض خواهید شد. و شروع به دیدن آنچه که به آن شدت وجود ندارد خواهید کرد و ضمیر ناخوداگاهتان مواردی را که با تعصب تجاری شما هم خوانی ندارد فیلتر خواهد کرد.

وقتی در یک معامله قرار دارید از انجام هیچ کاری راضی نیستید. اما بسیاری از اوقات انجام ندادن کاری دقیقا همان کاری است که باید بکنید. ما تمایل داریم که وضعیت را به طور مداوم کنترل، تنظیم و به سوی سوددهی پیش ببریم.

ترسیم نکردن یک تصویر بزرگ

برای یک سرمایه گذار بلند مدت یکی از مهمترین کارهایی که اغلب نادیده گرفته می‎شود، تجزیه تحلیل کیفی یا نگاه به تصویر کل است. ارزیابی یک شرکت از نظر کیفی به بررسی اندازه فروش و درآمد آن کاملا وابسته است. تجزیه و تحلیل کیفی یکی از آسانترین و موثرترین استراتژی‎ هایی است که می‎توان برای ارزیابی سرمایه گذاری بالقوه انتخاب کرد.

شما در هر مقام و درجه‎ ای از سرمایه گذاری باید این مورد را به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه به سمت سرمایه گذاری‎ های نروید که هیچ اطلاعاتی از خالقین یا پدید آورندگان آن ندارید، اهداف آن کمپانی را نمی‎دانید و از عقبه آن هیچ چیزی را متوجه نشده ‎اید.

معامله گر

تجارت هم زمان در چند بازار

معامله گران مبتدی گاهی مایلند از چند بازار به بازارهای دیگر پرواز کنند (از سهام به ارز و از ارز به کالاهای آتی و غیره. اما باید به خاطر داشته باشند که تجارت همزمان در چند بازار بدون تجربه کافی در آن زمینه ممکن است تنها حواس پرتی ایجاد کرده و منجر به عقب افتادن از برتری ‎ها در بازاری که در آن شانس یا تبحر بیشتری دارند ختم شود.

فراموش کردن عمو سام

در هر نوع تجارتی پیش از ورود یا نزدیک شدن آن بهتر است درباره قوانین مالیاتی آن به وضوح تحقیق کرده باشید. بیش از مبلغی که نیاز دارید برای هزینه‎ های تجارت خود و کارگزاری‎ ها پرداخت نکنید. به یاد داشته باشید از صرافی‎ ها برای جابجا کردن پول شما به کیف پول‎تان هزینه ‎هایی دریافت می‎شود. همیشه این هزینه ‎ها را همراه با هزینه‎ های معاملاتتان محاسبه کنید تا از آنها غافل نشوید.

در انتها باید گفت چیزی که بسیار مهم است این می‎باشد که پیش از تکمیل اطلاعات در زمینه‎ ای که می‎خواهید در آن فعالیت کنید هیچ اقدامی انجام ندهید. و همیشه یک برنامه مشخص جلوتر از اقداماتتان داشته باشید. همیشه بازار را رصد کنید گاهی حتی بدون اینکه معامله‎ ای در آن اجام دهید از ازدحام دوری کنید.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x