سه شنبه , 6 مهر 1400 - 10:21
هک بیت کوین

آیا بیت کوین هک خواهد شد؟ چه حملاتی علیه بیت کوین وجود دارد؟

این روزها که افزایش قیمت بیت کوین بسیار مورد توجه قرار گرفته است، روز به روز به تعداد سرمایه گذاران این ارز دیجیتال بیشتر می شود و از طرفی، نگرانی هایی که بابت هک بیت کوین وجود دارد، به مراتب افزایش پیدا می کند.

درست است که بیت کوین توانسته در طی سال هایی که در بازار ارز دیجیتال معامله می شود، جایگاه خوبی را از آن خود نماید، اما هنوز نتوانسته است خیال سرمایه گذاران را از بابت امنیت بالا راحت کند.

موضوعی که قرار است در این مطلب به آن بپردازیم، درباره هک بیت کوین می باشد. پس اگر شما هم می خواهید بدانید که آیا بیت کوین هک خواهد شد یا نه، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

هک بیت کوین

سطح امنیت بیت کوین در چه حد است؟

بیت کوین در سال 2009 روی کار آمد. جالب است بدانید که پروژه بیت کوین، یک پروژه غیر متمرکز بوده که هیچ مدیر، بانک یا دولتی بر آن نظارت و کنترل ندارد.

از زمانی که معاملات نظیر به نظیر باعث رشد بازار بزرگ ارزهای دیجیتال شده است، بیت کوین در ابتدای خط مقدم قرار گرفته بود و همیشه مسئله امنیت آن، یک مسئله اساسی به حساب می آمد.

دلیل اصلی که درصد امکان هک بیت کوین را به شدت پایین می آورد، پشتیبانی شدن پروژه بیت کوین توسط فناوری بلاکچین است. چون بلاکچین مرتباً توسط کاربران چک می شود، هک بیت کوین را می توان یک امر ناممکن دانست.

اما بد نیست بدانید که ناممکن بودن هک بیت کوین به این معنی نیست که درصد احتمال آن صفر است. کسی که سرمایه گذاری روی بیت کوین را آغاز می کند، باید بداند که لزوماً یک سرمایه گذاری مطمئنی انجام نداده و اما هر چند به سختی، گاهی ممکن است مورد حملاتی قرار گیرد.

امنیت بیت کوین

چیزهایی که کیف پول بیت کوین را تهدید می کند

برای این که از سکه های بیت کوین نگهداری شود، باید آن ها را در یک کیف پول ذخیره کنید. خوشبختانه این روزها شرکت های ارائه دهنده کیف پول و توسعه دهندگان، در پی افزایش سطح امنیت کیف پول ها هستند. اما بد نیست بدانید که متقابلاً هکرهایی وجود دارند که دنبال تست راه هایی برای دسترسی غیر قانونی به کیف پول خواهند بود.

به همین خاطر است که استفاده از بعضی کیف پول های مطرحی مانند ledge ، coinomi و غیره به مراتب بیشتر توصیه می شوند و کیف پول هایی که پشتوانه درستی ندارند، گزینه انتخابی خوبی برای ذخیره سازی سکه های بیت کوین نخواهند بود.

کیف پول بیت کوین

در نظر گرفتن جوانب احتیاط در خرید و معاملات بیت کوین

می دانید که برای خرید بیت کوین و انجام معاملات باید به سراغ صرافی ها بروید. بالا بودن سطح امنیت و اعتبار صرافی ها یکی از عوامل مهم در خرید بیت کوین و انجام معاملات است که نباید سرسری گرفته شود.

به همین خاطر است که به افراد سرمایه گذار و خریدار بیت کوین توصیه می شود، صرافی های معتبر و شناخته شده ای که مورد تایید پروژه بیت کوین است را انتخاب نمایند.

مثلاً در روند معاملات، معیار امنیتی، two-factor identification یا شناسایی دو عاملی می باشد. یعنی برای تایید تراکنش ها و انجام معاملات، نیاز به ایمیل آدرس و یا شماره تلفن همراه خواهد بود.

اگر کسی جز کاربر به این اطلاعات دسترسی داشته باشد، به راحتی می تواند در تراکنش ها دخالت کند و امور مربوط به خرید فروش بیت کوین و انجام معاملات را تحت الشعاع قرار دهد.

معرفی انواع حملاتی که علیه بیت کوین وجود دارد

همان طور که گفته شد، شاید احتمال هک شدن بیت کوین کم باشد، اما نمی توان درصد آن را به صورت قطعی صفر بیان کرد. اکثر سرقت های بیت کوین، مربوط به انتخاب نادرست کیف پول، صرافی و درز کردن اطلاعات شخصی کاربران میان اشخاص دیگر می باشد و تنها چند نوع حمله وجود دارد که علیه پروژه بیت کوین صورت می پذیرد.

این حملات عبارتند از:

  1. Spam attack (حمله اسپم یا جفنگ)
  2. حمله 51 درصدی
  3. Zero-day attack (حمله روز صفر)

Spam attack یا همان حمله اسپم

اشخاصی که هکر هستند در پی کاهش سرعت شبکه بیت کوین می باشند و سعی دارند این کار را با حجم زیادی از تراکنش ها انجام دهند. خوشبختانه این روزها شبکه بیت کوین موفق شده است تا با عدم تایید تراکنش هایی که هیچ کارمزدی ندارند، تا حد زیادی جلوی این روش هک را بگیرد.

حمله 51 درصدی

همان طور که از نام حمله 51 درصدی مشخص است، کسی می تواند این هک را انجام دهد که انرژی و قدرت پردازی زیادی داشته باشد و بتواند به واسطه این قدرت پردازش، اکثریت هش ریت شبکه بیت کوین را از آن خود کند. البته بد نیست بدانید انرژی مورد نیاز برای هک بیت کوین به روش 51 درصدی، به مراتب بیشتر از انرژی تمام ماینرهایی است که در حال حاضر فعالیت می کنند. از آن جایی که این روزها بیت کوین مورد توجه قرار گرفته است و در سراسر جهان، تعداد ماینرها به شدت افزایش پیدا کرده، هش ریت بیت کوین با افزایش چشم گیری همراه بوده است. پس برای چنین حمله ای به شبکه بیت کوین، فراتر از آنچه فکر کنید به انرژی و پول نیاز خواهد بود.

حمله Zero-day attack

آخرین حمله ای که ممکن است علیه بیت کوین اتفاق بیفتد، Zero-day attack یا همان حمله روز صفر خواهد بود. اگر بخواهیم هر یک از حملات علیه بیت کوین را بر اساس میزان اهمیت نام ببریم، باید حمله روز صفر را به عنوان مهم ترین حمله سایبری معرفی نماییم.

قبلاً شبکه بیت کوین دچار حمله روز صفر شده است و از این حمله به عنوان حادثه سر ریز ارزش یاد می شود که تاریخ آن به 15 آگوست 2010 برمی گردد. اصولاً شخصی که از این طریق قصد هک کردن بیت کوین را دارد، می خواهد شبکه بیت کوین را کاملاً از بین ببرد یا آن را به شدت تضعیف کند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …