پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 8:51
White Paper وایت پیپر

وایت ‌پیپر(White Paper)و نقشه‌راه(road mape) در دنیای ارزدیجیتال چیست؟

White Paper چیست؟

وایت ‌پیپر، که به عنوان white‌ paper نیز نوشته می شود، توسط بنیانگذاران ایجاد می شود سندی اطلاعاتی است که معمولاً توسط یک شرکت یا یک سازمان غیرانتفاعی صادر می شود تا ویژگی های یک محصول یا خدماتی را که ارائه می دهد یا قصد دارد ارائه دهد به طور واضح توضیح می‌دهد. از وایت پیپر (white paper) همچنین به عنوان روشی برای ارائه سیاست ها و قوانین دولت و سنجش واکنش مردم استفاده می شود.

هر یک از پیشنهادات اولیه سکه (ICO) در بازار برای تبدیل شدن به یک پروژه موفق به یک وایت پیپر (white paper) نیاز دارد. در حقیقت کاغذ سفید سندی است که شامل طرح کلی از مشکلی است که پروژه به دنبال حل آن است، راه حل این مشکل و همچنین شرح مفصلی از آنها، معماری آن و تعامل آن با کاربران.

white paper وایت پیپر

محتوای هر white paper باید شامل نکات زیر باشد (بدون ترتیب خاصی)، اما نباید به آنها محدود شود:

مقدمه
سلب مسئولیت
فهرست مطالب
شرح بازار و مشکل
توضیحات محصول و نحوه حل این مشکل
توکن‌ها: چند ، چرا ، چگونه ، چه زمانی ، و غیره
نحوه استفاده از وجوه جمع آوری شده
تیم
نقشه راه یا همان Roadmap

قطعا یکی از مهمترین مراحل نوشتن هر سندی یک مقدمه جذاب برای آن است. یک اقدام خوب در قالب نامه ای از یک مدیر عامل شرکت  که خطاب به دارندگان آن توکن در آینده است.

این بخش جایی است که شما باید مشکلی را که پروژه شما قصد حل آن را دارد ارائه دهید ، توضیحی در مورد مهم بودن این مشکل ارائه دهید ، و حتی ممکن است به عواقب عدم حل آن اشاره کنید. وایت پیپر (white paper) یک نمای کلی از آنچه می توان از آن انتظار داشته باشیم ارائه می‌دهد. برای انجام این کار از هر ابزاری که در دسترس است استفاده می‌شود مثل نمودارها، گرافیک ها و غیره.

white paper به طور متوسط حدود 25 صفحه می‌باشد. بنابراین بسیار مهم است که یک جدول مطالب آموزنده و خوش ساخت قطعاً در آن داشته باشید. اگر  حاوی اصطلاحاتی است که احساس می کنید باید تعریف شوند، می توانید در همان بخش واژه نامه درست کنید.

هیچ کس در واقع به هیچ یک از اعدادی که ممکن است در وایت پیپر (white paper) وارد می‌کنید احتیاج ندارد، مگر اینکه با تحقیقات، حقایق یا تجزیه و تحلیل تهیه شود. امور مالی بحثی است که بخش بزرگی از یک white paper به خود اختصاص می دهد. شما باید بتوانید به روشنی توضیح دهید که چرا پروژه شما به نشانه های خاص خود نیاز دارد، نحوه و زمان دقیق توزیع آنها، آیا مسئله توکن برای ICO محدود می شود، چه زمانی فروش در بازار شروع می شود و غیره

Roadmap یا نقشه راه چیست؟

نقشه راه یک روش برنامه ریزی تجاری است که اهداف کوتاه مدت و بلند مدت یک پروژه خاص را در یک جدول زمانی تخمینی قابل انعطاف ترسیم می کند. برای یک محصول نوپا یا یک شرکت نوپا، نقشه راه باید اهداف و چشم انداز پروژه را بیان کند، در حالی که نقاط عطف توسعه را با تخمین زمان تقریبی برای دستیابی به این نقاط عطف بیان می کند.

Roadmapنقشه راه

Roadmap یا همان نقشه راه به عنوان چشم انداز استراتژیک برای تمرکز تیم توسعه و ارائه اهداف و نقاط عطف روشن برای یک محصول استفاده می شود. همچنین به وظایف خاص براساس ساختار در نظر گرفته شده محصول نهایی، اولویت می بخشد. برای سرمایه گذاران ، نقشه راه یا Roadmap بینشی از جهت و چشم انداز پروژه را فراهم می کند، در حالی که همچنین به عنوان معیاری برای سرعت و موفقیت محصول در حال تکامل عمل می کند.

غالباً نقشه راه به‌صورت نمودار ساده با عنوان نمودار جریان با اهداف توسعه ارائه می شود نمونه هایی از نقاط عطف نقشه راه یا همان Roadmap می تواند انتشار یک شبکه آزمایشی یا انتشار یک شبکه اصلی باشد.

 

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x