چهارشنبه , 5 آبان 1400 - 3:07
مالیت بر بیت کوین

مالیات بر بیت کوین در کشورهای مختلف به چه صورت است؟

 به طور کلی هرکجا که پول و یا کالایی وجود داشته باشد، بحث مالیات بر آن مطرح می‌‌شود. در این مقاله به بحث مالیات بر بیت کوین در کشورهای مختلف می‌پردازیم.
امروزه بیت کوین که تا چندی پیش خیال آن می‎رفت که یک طرح کلاهبرداری پانزی است، به یک تجارت بین المللی و همگانی تبدیل شده. با پیش رفتن به سوی سال 2021 بازار بیت کوین سرمایه گذاران بیشتر و بزرگتر و حتی جدی تری را به خود جذب می‎‌کند. حالا این بازار حتی جدی تر از بازار بورس و سهام به نظر می‎رسد که به دلیل محدودیت در کمیت آن بسیاری از تجار به آن به چشم طلا نگاه کرده و آن را با طلا و سایر پشتیبان‎‌های ارزهای سنتی مقایسه می‎‌کنند.

بیت کوین

دلایل محبوبیت بیت  کوین چیست؟

دلایل بسیاری باعث به وجود آمدن این انتظارات از بیت کوین شده است. اما از مهم ترین آنها عدم وابستگی بیت کوین به یک پشتوانه مرکزی است. بیت کوین دارایی‌‎ای است که ارزش آن با ایجاد محبوبیت در بین مردم تعیین می‌‎شود و نه هیچ چیز دیگر. یعنی سرمایه‎‌ای مردمی که هر روزه بیش از پیش در حال شناسایی است و قابلیت تبدیل شدن به یک ارز جهانی بدون دخالت هیچ دولتی را دارد. کما اینکه تا همین حالا بیشتر این راه را طی کرده است.

از دیگر دلایل محبوبیت آن این است که به دلیل سیاست گذاری‎‌‌های درست، توسط خالق آن این ارز برعکس دیگر ارزها یا کالاها یا سهام‎‌هایی که سرمایه گذاری روی آن‎‌ها صورت میگیرد هیچگاه دچار تورم و رکود نخواهد شد. همین مسئله آن را به یک پرچین در برابر چالش‎‌‌های اقتصادی دوران تبدیل می‎کند. علی‎‌‌ الخصوص در همین ایام که این خطرات به دلیل همه گیری ویروس کرونا، تمام بازارهای اقتصادی جهان را فارغ از دولت‌‏‎ها و مرزهای جغرافیایی تهدید می‎کند.

با توجه به گذشت ۱۱ سال از ظهور بیت کوین تحت عنوان یک ارز رمزنگاری شده، هنوز سیاست یکسانی در جهان برای مواجهه با آن وجود ندارد و بهتر است اینگونه بیان کنیم که دولت‎ها انگشت تعجب بر لب در شوک رشد کوتاه مدت آن هستند. کشورهای مختلف در مواجهه با آن برخوردهای متفاوتی دارند. برخی کشورها مانند آرژانتین، چین، ویتنام و روسیه معاملات بیت کوین را غیر قانونی و برخی دیگر مانند کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا، آمریکا و حتی برخی کشورهای آسیایی مانند سنگاپور این معاملات را آزاد اعلام کرده‌‌اند. اما این عدم وحدت دقیقا از دیگر انگیزه‎‌هایی است که سرمایه گذاران را به این بازار مجذوب می‎کند. چرا که به راحتی می‎توان مالیات را از سر، ما آزاد کرد.

بیت کوین

مالیات ‌گذاری ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف

    با وجود آنکه بیت کوین یک ارز جهانی است، اما هنوز قانون مالیاتی واحدی برای آن ایجاد نشده و کشورهای مختلف براساس قوانین خود با آن برخورد می‌کنند. به نحوی که در دو ماه گذشته چهار کشور مختلف قوانین متفاوتی در رابطه با مالیات بیت کوین وضع کرده‌اند:

  • پرتغال ارزهای دیجیتال را از پرداخت مالیات معاف اعلام کرد.

این کشور تنها کشوری است که، تاکنون چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است. معافیت مالیاتی برای معاملات ارزهای دیجیتال سبب شده تا این کشور به کشوری مطلوب برای انجام این مبادلات تبدیل شود.

  • فرانسه معاملات رمز ارز به رمز ارز را از پرداخت مالیات معاف دانست.
  • انگلستان صرافی‎‌ها را ملزم کرد تا اطلاعات معامله کنندگان بازار ارزهای رمزنگاری شده را در اختیار دولت قرار دهد.

با توجه به این مهم که تاکنون قانون قطعی و مشخصی برای دریافت مالیات از ارزهای دیجیتال در این کشور اعلام نشده است، اما اصول مالیاتی این کشور برای ارزهای دیجیتال نیز به کار برده می‌‎شود.

  • آمریکا برای مالیات گذاری، ارزهای دیجیتال را مانند دارایی در نظر گرفته است. به این نحو که نگهداری دارایی برای کمتر از یک سال به معنای سود کوتاه مدت بوده و مالیات آن مانند درآمد معمول است. اما اگر این نگهداری بیش از یک سال به طول بیانجامد به معنای کسب سود بلند مدت بوده و نرخ مالیاتی آن از صفر درصد تا بیست درصد می‌تواند متفاوت باشد.مالیات بر بیت کوین

مالیات 20 درصدی ارزهای دیجیتال در کره جنوبی از سال 2021

شورای ملی کره جنوبی قصد اجرای مالیات بر دارایی‌‎های دیجیتال را تا سال 2022 دارد. در ابتدا تصمیم این شورا بر اجرای این قانون از اکتبر 2021 بود. که با توجه به اظهار صرافی‌‎های ارز دیجیتال مبنی بر عدم آمادگی لازم جهت اجرای آن، شورای ملی این کشور بیان کرد، برای اجرای ذیل ساخت‌‎های مربوطه نیازمند زمان بیشتری است. این نهاد سعی بر آن دارد تا ژانویه 2022 زمان اجرای این قانون را به تاخیر بیاندازد. این پیشنهاد که از سوی وزارت اقتصاد و دارایی این کشور مطرح شده است، 20 درصد مالیات بر سود حاصل از معاملات دیجیتالی که میزان آن‎ 5/2 میلیون

(در حدود 260/2 دلار) باشد و 2 درصد مالیات بر درآمد آن را شامل می‎شود.

قانون گذاری بیت کوین در آسیا

  کشورهای مستقل آسیایی قوانین متفاوت‌‎تری در برخورد با بیت کوین وضع کرده‎اند.

  • ژاپن  را می‎توان مثبت‌‎ترین کشور در پذیرش بیت کوین دانست. این کشور بیت کوین را روشی قانونی در پرداخت‎‌ها می‎داند. اما نه به آن معنا که پول رسمی این کشور شناخته شود و توسط بانک‌‎ها ارائه گردد.
  • چین در ابتدا به دلیل عدم وضع قوانین مشخص در خصوص بیت کوین از کشورهایی بود که پذیرش بیت کوین در آن بسیار بود اما با گذشت زمان به دلیل ترس خروج سرمایه از کشور از طریق بیت کوین قوانین سخت‎گیرانه‌‎ای وضع کرد. به نحوی که در حال حاضر قوانین و برخورد این کشور با بیت کوین بسیار ضد و نقیض دارد.

مالیات استخراج بیت کوین در ایران

  در ایران استخراج بیت کوین در بخش تولید قرار می‌گیرد و یک واحد صنعتی محسوب می‎شود. بنابراین مالیاتی که به مبادلات بیت کوین تعلق می‎گیرد، مانند مالیات سایر واحدهای صنعتی است.

مالیات بر بیت کوین

سازمان امور مالیاتی در ایران به دو صورت با مبادلات بیت کوین برخورد می‎کند:

  •  سازمان مالیات با افرادی که بیت کوین را در سایت‌‎ها و صرافی‎های خارجی می‎فروشند، مانند برخورد با کسانی است که کار صادرات انجام می‎دهند بنابراین مانند صادرکنندگان مشمول مالیات می‌‎شوند.

البته در سال‎های اخیر به دلیل جلوگیری از فرار مالیاتی و بازگشت ارز صادرات به چرخه ارز کشوری، تدابیری اندیشیده شده است که مشوق صادر‎کنندگان باشد. همچنین، افرادی که رمز ارزهای خود را داخل کشور بفروشند، از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد.

به هرحال هنوز دولت‎‌ها در سراسر دنیا هیچ ایده‌‎ای در رابطه مواجهه با بیت کوین ندارند، برخی از آنها سرمایه گذاران را تشویق و برخی تنبیه می‎کنند. اما چیزی که نمی‎توان کتمانش کرد این است که در آینده‌‎ای نه چندان دور بیت کوین محبوبیتی کسب خواهد کرد که دولت قادر نخواهد بود آن را کتمان کند. و این ارز جایگاه خود را به عنوان یک شانس معاملاتی در اختیار مردم در سراسر جهان باز خواهد کرد.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x