سه شنبه , 6 مهر 1400 - 21:15
افت قیمت دلار

افت شدید قیمت دلار در ایران به چه دلیل است؟ – همه چیز درباره ارزش دلار

افت قیمت دلار در ایران تا به کجا پیش می رود؟ آیا دلار در ایران برای همیشه با کاهش افت روبرو می شود؟

سرمایه گذاران انگلیسی که علاقه مند به کسب سود از انتخابات آمریکا در این هفته هستند، باید به دنبال دلار باشند که انتظار می رود در دوره ریاست جمهوری جو بایدن نرخ آن تضعیف شود.

آقای بایدن برنده انتخابات ایالات متحده اعلام شده است اما نبرد برای در اختیار گرفتن مجلس سنا هنوز ادامه دارد. پیروزی حزب دموکرات می تواند تاثیر منفی زیادی بر واحد پول آمریکا بگذارد و همین باعث شده است تا قیمت دلار در ایران نیز کاهش پیدا کند.

افت قیمت دلار در ایران تا به کجا پیش می رود؟ آیا دلار در ایران برای همیشه با کاهش افت روبرو می شود؟

آیا ممکن است با افت قیمت دلار، قیمت دلار در ایران مجددا به 3 هزار تومان برگردد؟

در این مقاله، قرار است به طور کلی درباره ارزش قیمت دلار در ایران و دنیا صحبت شود و اینکه انتخاب شدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، چه تاثیری بر روابط خارجی و همچنین قیمت دلار دارد.

قیمت دلار در کوتاه مدت

پل کریگ از سرمایه گذاران Quilter، گفت که کنترل هر دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان به آقای بایدن اجازه می دهد تا برنامه های خود را برای تغییر شکل مالیات شرکت های آمریکایی پیش ببرد.

این مسئله باعث می شود بار نظارتی شرکت های آمریکایی افزایش یابد و بسیاری از سیاست های مناسب تجاری ساخته شده توسط رئیس جمهور ترامپ لغو شود و در این میان، ممکن است تحریم کشورهای مختلف نیز برداشته شود.

قیمت دلار ایران

رتبه بندی مطلوبیت بایدن، ترامپ و کلینتون

بعید است که آقای بایدن همچنان به “سیاست تجاری پرمخاطره” رئیس جمهور ترامپ ادامه دهد و می تواند برخی از تعرفه های وارداتی، به ویژه برای چین و اتحادیه اروپا را برگرداند.

آقای کریگ گفت: “این به معنای واردات بیشتر آمریكا از خارج از كشور است و به این ترتیب به عرضه جهانی دلار می افزاید.”

پس از چندین سال ادعای بیش از حد قوی بودن دلار، رئیس جمهور سابق آمریکا یعنی ترامپ، قدرت پول را پذیرفته است، که در زمان آشفتگی امسال پناهگاه سرمایه گذاران بوده است.

وی گفت: “آقای ترامپ همچنین برای شرکت های بزرگ آمریکایی سودمند بوده است، که به حفظ قدرت دلار کمک کرده است.”

قیمت دلار در بلند مدت

با این حال، این موضوع بسیار طولانی تر از چیزی است که به آن فکر می کنید. به طور مشابه با آقای ترامپ، آقای بایدن متعهد شده است که مبلغ زیادی را در محرک های مالی برای تقویت اقتصاد هزینه کند. دموکرات ها می توانند مبلغی بالغ بر 3 تریلیون دلار یا معادل آن 2.3 تریلیون پوند، پیشنهاد دهند.

اقتصاددانان پیش بینی می کنند اقتصاد آمریکا سال آینده از 5 تا 6 بعد رشد کند، نرخی که از سال 1984 تاکنون به آن نرسیده است و این رقم باید تورمی باشد.

در کنار تزریق وجه نقد از دولت، با ادامه چاپ پول نقد، روندی که به عنوان تسهیل کمی شناخته می شود، حجم پول از فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا نیز افزایش می یابد.

دلار

مارک شاو، تحلیلگر و نویسنده Shaw Report، گفت: “رشد عرضه پول 22pc به صورت سالانه است که بالاترین رکورد با بیش از 10 واحد درصد است”.

این امر همچنین باید منجر به تورم شود، زیرا پول به طور مستقیم به افراد و مشاغل تحویل داده می شود که قادر به صرف هزینه هستند و باعث افزایش قیمت ها می شوند.

واکنش طبیعی فدرال رزرو در برابر افزایش نرخ تورم افزایش نرخ بهره است اما اوایل سال جاری بانک مرکزی هدف تورم خود را از 2pc به متوسط ​​22pc تغییر داد.

در حالی که این یک مسئله کاملا فنی است، این تغییر به این معنی است که اگر تورم بالاتر از هدف 2pc افزایش یابد، بانک مرکزی دیگر مجبور به افزایش نرخ بهره نیست، پیشنهاد می کند بانک فدرال به دنبال نگه داشتن نرخ های پایین تر برای مدت بیشتری باشد. این امر برای دلار منفی خواهد بود زیرا سرمایه گذاران در سایر نقاط بازده بهتری دارند.

آیا باید دلار را در سبد سرمایه گذاری خود نگه داشت؟

اگر دلار سقوط کند، ارزش  سهام آمریکایی که با ارز خریداری و فروخته می شود برای سرمایه گذاران انگلیسی ارزش کمتری دارد.

مشاغل بین المللی که با دلار تجارت می کنند، مانند آنهایی که در FTSE 100 هستند، نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. سود آنها در صورت تبدیل به استرلینگ کمتر خواهد بود، در حالی که شرکت هایی که کالاهای خود را به آمریکا صادر می کنند، از این سود بهره مند می شوند.

با این حال، آقای کریگ گفت که سرمایه گذاران نباید در مورد حرکت ارز به این روش یا راه دیگر حدس بزنند.

پیش بینی قیمت آن بسیار دشوار است و مافیاهای موجود در بازار می توانند بسیار بی ثبات باشند. به طور کلی، سرمایه گذاران باید به دنبال این باشند که در معرض دید مناسب شرکت های آمریکایی قرار بگیرند و سر خود را نگه دارند حتی با افزایش نوسانات در بازار سهام و ارز نیز، روحیه خود را حفظ کنند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
کیانا خبازیان

عالی

2
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x