شنبه , 13 آذر 1400 - 3:10
کاهش قیمت طلا

دلیل اصلی کاهش قیمت طلا در دنیا و ایران چیست؟

قیمت طلا در ایران کاهش پیدا کرده است، به نظر شما این کاهش قیمت به چه دلیل بوده است؟ و تا چه زمانی این کاهش ها ادامه پیدا می کند؟ یکی از علت های اصلی این مورد، به خاطر کاهش قیمت این فلز گرانبها، در سطح جهان است. بنابراین، می توان گفت که طلا در بسیاری از نقاط جهان، با کاهش قیمت روبرو شده است.

نتایج انتخابات اخیر آمریکا و تاثیر آن بر کاهش قیمت طلا در بازار

طلا به زیر 1800 دلار سقوط کرد. این برای بازار طلا چه معنایی دارد؟ این هفته برای طلا عالی نبوده است. قیمت فلز زرد سپس از 1840 دلار به 1780 دلار کاهش یافت. در واقع، ماه نوامبر ماه وحشتناکی برای قیمت طلا بود که از  1494 دلار سقوط کرد.

پس چه اتفاقی رخ داده است؟ اینطور که به نظر می رسد، اخبار مثبت واکسن کرونا خطر منفی دنباله مربوط به همه گیری را از بین برده است. در نتیجه، تقاضای پناهگاه طلا کاهش یافت. از طرف دیگر، قیمت بیت کوین اخیرا افزایش یافته است زیرا سرمایه گذاران اشتهای ریسک خود را افزایش داده اند.

علاوه بر این، نتایج انتخابات آمریکا و عدم اطمینان موجود در بازار باعث کاهش قیمت طلا شده است. به عبارت دیگر، با شروع جدایی ابرهای عدم اطمینان، چشم انداز اقتصادی در حال بهبود است.

در واقع، این هفته جو بایدن رئیس جمهور منتخب از آغاز انتقال رسمی قدرت از دولت ترامپ به وی خبر داد. بایدن همچنین شروع به اعلام نامزدی برای سمت های برتر کرد، که این امر باعث می شود تا ریسکی که یک رقابت برای عدم اطمینان در میان سرمایه گذاران داشت، کاهش یابد.

تصمیمات بانک فدرال برای تثبیت قیمت دلار در دنیا

به طور خاص، شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه بایدن از جانت یلن، رئیس سابق بانک فدرال استفاده می کند تا وزیر خزانه داری بعدی شود. سرمایه گذاران او را می شناسند و به او اعتماد دارند، از این رو از احتمال نامزدی وی برای سمت اصلی در دولت جدید استقبال کردند. در واقع، جانت یلن شناخته شده و مورد احترام است، در حالی که دانش و مهارت لازم را برای این موقعیت دارد، اگرچه او در سیاست های پولی تجربه بیشتری نسبت به سیاست های مالی دارد.

کاهش قیمت طلا

علاوه بر این، اعتقاد بر این است که جانت یلن، به عنوان یك شخص دخیل شناخته می شود، از حامیان اقتصادی بزرگتر دولت حمایت می کند تا اقتصاد را تحریک کرده و به سرعت از بحران ویروس كرونا بهبود یابد. در واقع، او مدتی است خواستار افزایش هزینه های دولت برای کمک به مبارزه با رکود اقتصادی است و همیشه نگران بازارهای کار، نرخ مشارکت پایین و بیکاری زیاد بوده است.

همچنین، جانت یلن به عنوان رئیس فدرال رزرو سابق، از نزدیک با بانک مرکزی ایالات متحده همکاری خواهد کرد و به درخواست های فدرال رزرو برای یک بسته مالی گوش می دهد. بنابراین، او به تداوم هزینه های بالای دولت برای اطمینان از بهبود بازار کار کمک خواهد کرد.

پیامدهای انتخاب جانت یلن بر قیمت بازار طلا

همه اینها برای بازار طلا چه معنایی دارد؟ سقوط اخیر در بازار طلا نگران کننده است. برخی کاهش ها کاملا قابل درک است زیرا عدم اطمینان مربوط به همه گیری و انتخابات کاهش یافته است. با این وجود، واگرایی بین سهام و طلا در واکنش آنها به احتمال بالاتر انگیزه های اقتصادی بیشتر، خبر بدی برای بازار فلزات گرانبها است. بازگشت عادی در بازار و در نتیجه افزایش اشتهای ریسک می تواند طلا را برای مدتی دچار مشکل کند، به خصوص اگر نرخ بهره واقعی افزایش یابد.

کاهش قیمت طلا

کلام آخر

می بینید که بحران ویروس کرونا بسیار عمیق بود اما کوتاه مدت بود و بازگشت به شرایط عادی باید زودتر از آن باشد که بعد از رکود بزرگ رخ دهد. با این حال، فکر نمی کنم که باز هم تکرار سال 2013 را تجربه کنیم. باید بدانید که اشتهای ریسک افزایش می یابد، اما سیاست های پولی و مالی هنوز خیلی عادی نیستند. البته خطر افزایش نرخ بهره وجود دارد، اما بانک فدرال فعالانه تلاش می کند نرخ بهره را سرکوب کند به شرطی که تورم بالای دو درصد را نبیند.

با این حال، اصول طولانی مدت به طور قابل توجهی تغییر نکرده اند. نرخ های بهره واقعی در واقع زیر صفر باقی می مانند در حالی که دلار آمریکا در حال ضعیف شدن است.

این عوامل باید از قیمت طلا حمایت کنند و بدهی عمومی در حال گسترش نیز باید به فلز زرد کمک کند. سرمایه گذاران همچنین نباید در هنگام پایان همه گیر شدن بیماری و افزایش هزینه های مردم، احتمال بحران بدهی یا خطر تسریع تورم را فراموش کنند.

به عبارت دیگر، محرک های مالی و پولی مداوم باید قیمت های طلا را در میان مدت و بلند مدت حمایت و یا حتی فشار بیشتری دهند. این امکان وجود دارد که، در صورت مواجه شدن با فقدان بسته مالی، بانک فدرال در جلسه آینده خود در ماه دسامبر تغییرات ایجاد کند تا نرخ بهره واقعی را در سطح فوق العاده پایین نگه دارد و اقتصاد را تحریک کند.

منبع: https://bit.ly/3qdPbvK

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x