شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 20:19
تفاوت پیشرفت ارزهای رمزنگاری شده در سال 2020 و 2017 می شود؟

تفاوت پیشرفت ارزهای رمزنگاری شده در سال 2020 و 2017 می شود؟

چطور ممکن است که بازار ارز رمزنگاری شده پس از تنها سه سال از سال 2017 تا کنون 500 میلیارد دلار پیشرفت را به همراه داشته باشد.

آخرین باری که سرمایه کل بازار ارزهای رمزنگاری شده پیشرفت 500 میلیارد دلاری داشته در دسامبر 2017 بوده است. این بازار هیچوقت تصور نمی‎کرد که یک سقوط خردکننده در همین نزدیکی انتظار آن را می‎کشد. اکنون با نزدیک شدن بیت کوین به نقطه 20 هزار دلاری این صنعت در حالی که به سوی ناشناخته‎ ها حرکت می‎کند یک بار دیگر نفس عمیقی خواهد کشید. اما این‌بار ممکن است کاملا سرنوشت متفاوتی در انتظار آن باشد.

زمانی که ثروتی باورنکردنی در حال رد و بدل شدن بین سرمایه گذاران بود ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم ظاهر شد، که در ارتباط با حباب بزرگ تورم هشدار می‎داد. در 13 دسامبر 2017 بوترین نظرات خود را در یک چهارچوب موضوعی در توییتر به اشتراک گذاشت. زمانی که همه تحلیلگران سعی میکردند پیش‎بینی خود را با آینده مطابقت دهند.

بیت کوین

  بوترین در توییت خود یک سوال مطرح می‎کرد: و آن این بود که آیا آخرین صعود بازار واقعا اتفاق افتاده است؟

در حالی که به نظر می‎رسد توییت‎ های بوترین در آن زمان تا حد زیادی نادیده گرفته شدند، اما در آن زمان هیچ پوشش خبری رسانه ‎ای دیگری وجود نداشت. اما آخرین تجمع بیت کوین وزن زیادی را به سنگینی حرف‎های وی وارد می‎کرد.

حالا سوال اینجاست که این افزایش قیمت دوباره تکرار شده است و اما اینبار چه تفاوتی با سال پیش دارد؟

آخرین باری که این بازار با رسیدن به ارزشی فراتر از 500 میلیارد دلار به اوج خود رسید هیچگاه تصور یک فرود سخت را در همان نزدیکی نمی‎کرد حالا با نزدیک شدن به نقطه مورد علاقه 20 هزار دلاری هیچ کس نمی‎داند که به طور قطع چه اتفاقی برای بازار دیجیتال خواهد افتاد.

همانطور که تاریخ نشان داده است، بیت کوین نتوانست به تجمع باورنکردنی ماه دسامبر برسد و پس از مرگ هیاهوی تبلیغاتی  نتوانست آن را به زندگی بازگرداند. در آن زمان بوترین استدلال کرد، که اگرچه سقف 500 میلیارد دلاری بازار ممکن است دوام کمی داشته باشد، اما این صنعت موظف است برخی از اهداف ملموس را که به شدت در تعیین ارزش آن تاثیر گذارند تعریف کرده و در پیش بگبرد.

بوترین ویتالیک

بیت کوین چه تاثیری در زندگی مردم عادی داشته است ؟

او در توییت دیگری پرسید چند نفر از مردم عادی حالا به سرمایه دار تبدیل شد‎ه‎اند؟ چقدر موفق شده ‎ایم برای مردم عادی یک تجارت و اقتصاد مداوم ایجاد کنیم؟ وی ادامه داد که وعده‎ های بلند پروازانه در زمان رونق اقتصادی تنها یک وعده خواهند بود نه بیشتر. چه مقدار ارزش در قراردادهای هوشمند ذخیره شده است که در واقع هیچ پشتوانه ‎ای ندارند؟

پاسخ همه این سوالات قطعا سکوت نخواهد بود. وی در ادامه توضیح داد در حالی که صنعت ارزهای رمزنگاری شده موفق به افزایش 200 درصدی خود شده اما پتانسیل خود را به همان اندازه رشد نداده است. وی اعتقاد داشت که حتی در بخش‎ های خاص و کلیدی مانند، پرداخت ‎ها این صنعت تنها عقب نشینی کرده است.

بیت کوین با چه قدرتی خود را به این پله رسانده است؟

حالا بازار ارزهای دیجیتال تنها در سه سال پس از آخرین بازار گاوی خود موفق به انجام یک صعود بی بدیل شده است. صعودی که به سوی شکستن سد 20 هزار دلاری در حرکت است، و این مسبب پیدایش یک موج گسترده تجمع در کل صنعت خواهد شد.

اکنون سوال مهم‎تر این است که در سال 2020 با این رشد در ارزش تمامی ارزهای رمزنگاری شده آیا بیت کوین و سایر آلت کوین ‎ها می‎توانند ارزش بالای خود را به نسبت تاریخی که از خود به جا گذاشته ‎اند تا آخر سال یا حتی در یک نمای دوربردتر حفظ کنند یا خیر؟

خب اگر بخواهیم بازار صعودی امروز را با توجه به اصول بوترین در سال 2017 تجزیه و تحلیل کنیم، قطعا به یک نتیجه خوش بینانه خواهیم رسید. زمانی که صحبت  از ارزش ذخیره شده در قراردادهای هوشمند می‎شود هیچ اشتراکی بین بازار گاوی 2017 و 2020 نمی‎توانیم پیدا کنیم.

رونق بازار ICO  در سال 2017 منجر به پیشی گرفتن ارزش بیت کوین از تصورات سایرین شد. که در مقایسه با بازار DEFI اندازه بسیار ناچیز است. اما به هر حال هیچ تضمینی وجود ندارد که همه چیز به سوی گذشته نزول پیدا کند. و این واقعیت را نمی‎توان کتمان کرد که بیش از 4 میلیارد سرمایه بازار در یک بخش نسبتا نوظهور بازار بلوکه شده است. البته به بهترین حالت به عنوان یک مانع اضافی برای جلوگیری از فروپاشی این سازه و ترکیدن دوباره این حباب عمل خواهد کرد.

صعود قیمت بیت کوین

توییت 13ام دسامبر 2017، ویتالیک بوترین:

چه تعداد از ونزوئلایی ها در برابر تورم شدید محافظت شدند؟

در حالی که متصور می‎شدیم که حضور ارز رمزنگاری شده بتواند مردم ونزوئلا را در برابر تورم محافظت کند، استفاده از بیت کوین در سال گذشته در این کشور با انفجار مواجه شده است. اما می‎توان درباره انفجار 2020 کمی خوش بین بود. داده‎ های جمع آوری کوین دسک نشان می‎دهد که حجم معاملات در بولیوار ونزوئلا در هفته اول ژانویه سال 2020 به 3.58 تریلیون بولیوار تنها در هفته گذشته افزایش یافته است.

زیرساخت های بازار جدید ارزهای دیجیتال

نظرات بوترین درباره خرده معامله‎ گران در سال 2017 حالا در سال 2020 به شدت اهمیت یافته است. همراهی صدها هزار کانال پرداختی خرد باعث عملکرد کلی شبکه میشود. در سال 2020 سیستم عامل ‎های ارز رمزنگاری شده که امکان انتقال اطلاعات را فراهم می‎کنند از قبل معاملات خرد خود را آغاز کرده‎ اند. با این حال همه چیز در قلمرو احتمال وجود دارد.

جسی پراودمن در مورد اختلافات سال های 2017 و 2020 اظهار داشت:

” بازار 2017 عمدتا توسط گمانه زنی ‎های خرده فروشی علیه ایده ‎های بلند پروازانه با اجرایی محدود تغذیه می‎شد. رویاهایی بزرگ و با پرده کوچکی برای نمایش. سه سال با سرعت پیش رفت و حالا شاهد یک تغییر عظیم در پیچیدگی و توانایی‎ های این بازار هستیم. شارلاتان‎ ها پس از 3 سال خشکسالی حالا به بیابان‎ های حومه تبعید شده‎ اند.

ایده‎های 2017 حالا توسط برنامه‎ها و فناوری‎های به شدت کاربردی جایگزین شده‎ اند. فعالان این بازار حالا سرمایه گذارانی غیر قانونی هستند که از وضوح مستمر بلاکچین استقبال کرده‎ اند. اگرچه ممکن است بازار قیمت مشابه باشد، اما اصول اساسی کاملا به تکامل رسیده‎اند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x