چهارشنبه , 5 آبان 1400 - 2:26
پولکادات چیست؟

پولکادات چیست ؟ تفاوت پولکادات با بلاکچین در چیست ؟

پولکادات یک پروتکل از بلاکچین نسل آینده است. در این پروتکل می‎توان چندین زنجیره بلاک تخصصی را به یک شبکه واحد متصل کرد. پولکادات را با ارائه چندین مزیت اساسی انقلابی در شبکه‎ های پیشین بلاکچین می‎دانند.

هدف نهایی در Polkadot تبدیل شدن بلاکچین‎ ها به یک بستر یکپارچه می‎باشد که قادرند به صورت واحد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ممکن است است سوال شود که با وجود سیستم ‎هایی مانند اتریوم چرا ما باید به این پلتفرم نیاز پیدا کنیم؟ برای پاسخ دادن به این سوال نیاز است به کلی با کارایی هر دو نوع بلاکچین آشنا شویم.

پولکادات چگونه کار می‎کند ؟

پولکادات در واقع یک بستر برای برقرار کردن ارتباط بین بلاکچین‎ ها می‎باشد، به این صورت که با آوردن چندین بلاکچین به صورت زنجیره‎ ای به یک شبکه ارتباط جمعی قابلیت همکاری را بسیار ساده می‎کند. امنیت این شبکه توسط الگوریتم اجماع Grandpa متناسب با پولکادات فراهم می‎شود.

اجزای تشکیل دهنده پولکادات

  مهم‎ترین اجزای تشکیل دهنده شبکه پولکادات را پاراچین‎ ها، پاراتریدها‎، پارادایم ها و پل ها تشکیل می‎دهند.

پولکادات

 • ریلِی‌چین (Relay Chain)

ریلی چین در واقع ستون فقرات پولکادات محسوب می‎شود. و اصلی‎ترین مرکز ارتباطی بین پاراچین ‎ها می‎باشد. اعتبار سنجان موجود در این زنجیره، بلاک‎ های تمام پاراچین‎ ها را جمع آوری کرده و بنابراین تمام امنیت شبکه را تامین می‎کند.

 • پاراچین ‎ها (Parachains)

پاراچین‎ ها زنجیره بلاک ‎های مستقلی هستند که در بستر ریلی چین اجرا می‎شوند. آن ها ویژگی‎ های زنجیره‎ ای خاص را به شبکه ارائه می‎دهند.  هر پاراچین یک هدف خاص را در شبکه عملی خواهد کرد. با این وجود تعداد پاراچین‎ های موجود در شبکه Polkadot محدود هستند که در آینده بیشتر خواهند شد.

 • پاراتریدها (Parathreads)

پاراتریدها از نظر فنی شباهت زیادی به پاراچین ‎ها دارند. با این حال از لحاظ اقتصادی بسیار متفاوت ‎اند. پاراچین‎ ها ناچارند برای به دست آوردن جایگاه عضویت در شبکه در حراجی‎ ها شرکت کنند. اما پاراتردها تقریبا بلافاصله و تنها برای مدت کوتاهی قابل اجاره هستند.

 • پل ها (Bridges)

آیا می‎توانید یک سیستم عامل بلاکچین مدرن را در انزوای کامل از سایر شبکه‎ ها تصور کنید؟ پل ‎ها سایر زنجیره‎ های بلاکی را که قبلا در حال اجرا بودند به شبکه متصل می‎کنند مانند بیت کوین یا اتر و امکان انتقال توکن بین پولکادات و شبکه ‎های خارج را فراهم می‎کنند.

تفاوت پولکادات با بلاکچین در چیست ؟

عمده ‎ترین برتری پولکادات نسبت به بلاکچین ویژگی مقیاس پذیری آن می‎باشد. بلاکچین‎ ها به صورت جداگانه و به تنهایی فقط قادرند میزان محدودی از ترافیک ‎ها را پردازش کنند. پولکادات یک شبکه چند زنجیره ‎ای خرد شده است، به این معنی که می‎تواند بسیاری از تراکنش‎ ها را به صورت موازی در چندین زنجیره پردازش کند.

پولکادات

همچنین قادر است گلوگاه‎ هایی را که در شبکه‎ های قدیمی پردازش معاملات را یکی یکی و به نوبت انجام می‎دادند از بین ببرد. این قدرت پردازش موازی مقیاس پذیری را به طور قابل توجهی بهبود می‎بخشد. و شرایط مناسبی را برای افزایش تصویب و رشد در آینده ایجاد می‎کند. زنجیره ‎های خرد شده در بستر پولکادات را پاراچین می‎گویند. زیرا به طور کاملا موازی در حرکت ‎اند.

از دیگر ویژگی‎ های پولکادات ساختار تخصصی آن می‎باشد. همه بلاکچین ‎ها برای پشتیبانی از ویژگی ‎های مختلف معامله می‎کنند. به عنوان مثال یک زنجیره ممکن است برای مدیریت هویت بهینه شود در حالی که زنجیره دیگر برای ذخیره سازی پرونده‎ ها بهینه گردد.

در پولکادات هر بلاکچین می‎تواند یک طراحی خاص داشته باشد. این بدان معنی است که بلاکچین ‎ها می‎توانند در ارائه خدمات ارتقاء یابند و با کنار گذاشتن کدهای غیر ضروری کارایی و امنیت را بهبود ببخشند.

شبکه ‎ها و برنامه‎ های موجود در پولکادات می‎توانند اطلاعات و عملکردها را مانند برنامه‎ در تلفن‎ های هوشمند به اشتراک گذاشته شوند، بدون اینکه نیازی به اعتماد به ارائه دهندگان خدمات متمرکز با عملکرد داده ‎های مشکوک داشته باشند. در واقع این قابلیت به ویژگی همکاری و کار گروهی در پولکادات باز می‎گردد. این امر دریچه ‎ای را بین کاربران باز می‎کند و به کاربران امکان انتقال اطلاعات بین زنجیره‎ ها را میدهد.

جوامع موجود در پولکادات به دلخواه خود شبکه خود را اداره می‎کنند و در آینده حاکمیت شبکه Polkadot را به عنوان یک سهام کل و شفاف در اختیار خواهند داشت. تیم‎ ها می‎توانند مدیریت بلاکچین خود را مطابق با نیازهای سفارشی بهینه کنند، ایده‎ های جدید را آزمایش کنند و یا ماژول ‎های از قبل ساخته شده را برای استقرار سریع ‎تر تعویض کنند. این ویژگی خودگردانی در پولکادات است.

شبکه پولکادات

شبکه پولکادات روز به روز در حال بزرگتر شدن می‎باشد و این به این دلیل است که با گذشت زمان تیم ‎های توسعه بیشتری به درک مزایای آن نزدیک می‎شوند. این پروژه‎ ها دیگر نیازی به رقابت با یکدیگر ندارند. آنها اکنون قادرند در شبکه پولکادات با یکدیگر کار کنند، تا کاربران بتوانند از جهان متمرکز استفلال دست یابند. برخی از پروژه ‎های در حال اجرا در شبکه پولکادات عبارتند از:

 • Kusama
 • Acala Network
 • Energy Web Token
 • ChainX
 • Robonomics
 • Soraپولکادات

پولکادات

پولکادات توسط تیمی در Web3 تاسیس شد. این تیم تمام تلاش خود را در راستای شبکه غیر متمرکز قرار داده است. چهره برجسته پولکادات دکتر گاوین وود می‎باشد که احتمالا شما وی را به عنوان یکی از بنیان گذاران اتریوم و نویسنده زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند Solidid به خاطر بیاورید. همچنین رابرت هابرمایر، بنیان گذار thiel fellow و Polkadot و از مهم‎ترین اعضای جامعه زبان برنامه نویسی Rust از دیگر چهره‎ های برجسته شبکه می‎باشد. وی تجربه زیادی در زمینه تحقیق و توسعه شبکه‎های غیر متمرکز، سیستم‎های توزیع شده و رمزنگاری دارد.

و اما آخرین چهره پولکادات، پیتر Czaban، فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد با تجربه بسیاری در زمینه صنایع مالی و داده ‎ها دارد که عمدتا روی مدل‎های کم قیمت، یادگیری ماشین و سایر زمینه‎های مرتب فعالیت می‎کرده است.

توکن های پولکادات

پولکادات از توکن ‎های DOT خود برای اهداف مختلفی استفاده می‎کند. این توکن ‎ها می‎توانند در قابلیت شرکت در رای گیری در پیشنهادات و به روزرسانی پروتکل ‎ها برای دارندگان خود فعال کنند. همچنین اعتبار سنجان به صورت عادلانه نسبت به سهم خود پاداش می‎گیرند.

لازم به دکر است که حالا توکن دات به ارز پرطرفداری تبدیل شده است که در اکثر صرافی‎ ها موجود می‎باشد.

ارز دیجیتال دات سه هدف اصلی را در شبکه ارائه می‎دهد:

 1. حاکمیت: هولدرهای ارز دیجیتال دات کنترل کاملی بر این پروتکل خواهند داشت. به دلیل نگهداری توکن ‎ها دارندگان قادرند مسائل تصمیم گیری را رقم بزنند.
 2. عملیات: دارندگان مکانیسم اجماع شبکه را تسهیل می‎کنند. و این به معنی شرکت در ایجاد امنیت برای شبکه می‎باشد.
 3. پرداخت: شبکه به پرفعال ‎ترین و قدیمی‎ترین اعضای خود پاداش‎ هایی در قالب ارز دیجیتال دات پرداخت می‎کند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x