پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 15:36
EOS ای او اس ارزدیجیتال

ای او اس (EOS) چیست؟ خالق آن چه کسی است و چه کاربردی دارد؟

خیلی از شما ممکن است با ای او اس (EOS) آشنا بوده و برخی دیگر ممکن است حتی نام این رمز ارز را هم نشنیده باشید. اگر در پی این هستید که سرمایه گذاری در زمینه رمز ارزها و بازار دیجیتال را آغاز کنید، حتماً بایستی درباره ای او اس هم اطلاعات کاملی به دست آورید.

ارزهای دیجیتال در سال های جاری، نسبت به سال های خیلی دور، از متقاضی بیشتری برخوردار شده است و این را می توان به فال نیک گرفت. در این بین، نوسانات بازار ارزهای دیجیتال و تغییر قیمت رمز ارزهای شناخته شده ای نظیر بیت کوین، افراد را بر این داشته تا به سمت آلت کوین های دیگری از قبیل ای او اس بروند.

تاریخچه ای او اس (EOS)

در اواسط سال 2017، شرکت Block.one تصمیم گرفت پلتفرمی با نام EOSIO را ایجاد کند. در ژوئن یک سال بعد یعنی سال 2018، اولین نسخه پلتفرم به صورت متن باز در دسترس قرار گرفت.

در این بین، شرکت تصمیم گرفت تا برای راه اندازی کردن پلتفرم رمز ارز پایه و همچنین به وجود آوردن اطمینان عموم، چیزی حدود یک میلیارد توکن EOS را زیر نظر پلتفرم ERC-20 در شبکه تزریق نماید. این کار کمک کرد تا قبل از اینکه نرم افزار اصلی در اختیار مردم قرار گیرد، عده ای امکان این را داشته باشند تا از ای او اس استفاده نماید.

دو شخص با نام های دانیل لاریمر (Daniel Larimer) و برندان بلومر (Brendan Blumer)، به نوعی بنیانگذار ای او اس هستند. زیرا آنها پلتفرم EOS را در شرکت Block.one توسعه داده و مقاله سفید آن را تالیف کردند.

Daniel Larimer Brendan Blumer

آنچه لازم است درباره ای او اس بدانید

اگر به بازار کریپتوکارنسی ها نگاه کنید، بی شک متوجه خواهید شد که ای او اس یکی از جدیدترین شبکه های بلاکچین است که به تازگی وارد این بازار شده است. جالب است بدانید که مانند خیلی از شبکه های دیگر، هدف شبکه ای او اس هم انجام تراکنش ها در کمترین زمان ممکن، به صورت رایگان یا با حداقل هزینه می باشد.

از زمانی که بیت کوین و رمز ارزهای این چنینی در بازار دچار نوسانات شدید شدند، سرمایه گذاران به سراغ رمز ارزهایی همچون ای او اس یا ایاس رفتند.

اگر بگوییم که این روزها ارز دیجیتال (EOS) توانسته رقیب ارز دیجیتال بیت کوین شود، پر بیراه نگفته ایم. در حال حاضر، این ارز دیجیتال در 10 ارز دیجیتال برتر بازار رمز ارزها قرار گرفته و حتی توانسته در کشورهایی از قبیل چین، از رمز ارز بیت کوین، اتریوم و … پیشی بگیرد.

جالب است بدانید که در سیستم عامل پلتفرم ای او اس، امکان اجرای برنامه های غیر متمرکزی در مقیاس تجاری وجود دارد. این برنامه های غیر متمرکز، dApps نامیده می شوند.

نحوه کار کردن ای او اس (EOS)

کار کردن ای او اس (EOS) بر اساس یک مدل مالکیت است. یعنی به جای اینکه افراد برای هر معامله ای هزینه ای پرداخت کنند، از منابع متناسب با سهام خود استفاده می نمایند. این روش عملکرد باعث می شود تا کارمزد معاملات از بین برود.

یکی از خوبی ها و مزیت های ای او اس (EOS) این است که امکان فریز کردن و مسدود نمودن تراکنش ها را برای سرمایه گذاران فراهم می آورد.

ای او اس

چگونه ارز دیجیتال ای او اس را استخراج کنیم؟

سوالی که ممکن است بعد از آشنایی با نحوه کار کردن ای او اس (EOS) ذهن شما را درگیر به خود کرده باشد، چگونگی استخراج ارز دیجیتال ای او اس می باشد. به دو روش کلی می توان ای او اس را استخراج نمود:

 1. یکی از طریق استخرهای استخراج اتریوم
 2. دیگری از طریق سیستم Cloud Mining

در روش اول، بد نیست بدانید که به منظور دستیابی هر چه بیشتر به سود زیاد، لازم است که اتریوم را استخراج نمایید. زیرا استخرهایی که برای استخراج ای او اس وجود دارد، تعدادشان محدود بوده و اگر کسی به دنبال سودبخشی زیاد است، باید از طریق استخرهای استخراج اتریوم اقدام نماید.

مراحل استخراج ارز دیجیتال ای او اس به شرح زیر است:

 • تنظیم کردن دستگاه استخراج خود با استخر استخراج اتریوم
 • خارج کردن مقداری اتریوم
 • مراجعه به سایت صرافی ارز دیجیتال در فضای مجازی و درخواست معاوضه اتریوم با ای او اس

در روش دوم، تنها کافی است که با پلتفرم های استخراج ابری آشنا باشید. برخی از این پلتفرم ها در زیر معرفی شده اند:

  1. CCG
  2. Nuvoo
  3. IQ
 1. Genesis
 2. Hashflar

این پلتفرم های استخراج ابری، مناسب کسانی هستند که به تازگی قدم در راه بازار ارز دیجیتال گذاشته و آشناییت چندانی با روش های استخراج ندارند.

استخراج ای او اس EOS

سرمایه گذاری در ای او اس عاقلانه است یا نه؟

با وجود رمز ارزهای مختلف در بازار دیجیتال، رمز ارز ای او اس توانسته جایگاه خوبی را در طول این مدت از آن خود نماید. خوشبختانه در بیشتر و یا تمامی صرافی های دنیا، امکان خرید، فروش و معاوضه این رمز ارز وجود داشته و این می تواند مسئله خوشایندی به حساب آید.

با توجه به این که در کمترین زمان ممکن، پیشرفت ای او اس (EOS) قابل توجه بوده و سرعت رشد آن غیر قابل انکار است، سرمایه گذاری در آن را می توان عاقلانه تلقی کرد. تا به امروز، چیزی بیشتر از 4 میلیارد دلار بر روی ای او اس سرمایه گذاری شده است.

بد نیست بدانید که ارزش پولی ای او اس (EOS) در سال 2018، به اوج خود رسیده بود. یعنی هر واحد آن قیمتی برابر با 78/20 دلار داشت. طبق پیش بینی هایی که در بازار جهانی دیجیتال انجام شده است، قیمت هر ای او اس (EOS) در سال 2023 ممکن است به 96 دلار هم برسد.

مسئله دیگری که سرمایه گذاران زیادی را به سمت ارز دیجیتال ای او اس (EOS) کشیده است و تمایل برای سرمایه گذاری روی آن را بیشتر کرده است، صفر بودن و یا حداقل بودن هزینه تراکنش ها است.

حال با در اختیار داشتن اطلاعات کافی و وافی که سعی شد در این مقاله در رابطه با رمز ارز ای او اس،  در اختیار شما بگذاریم آیا علاقه ای به سرمایه گذاری در آن پیدا کرده اید؟ آیا ترغیب شده اید که برای سود بخشی بیشتر، سرمایه کلانی را وقف خرید، فروش و معاوضه ارز دیجیتال ای او اس کنید؟

چه چیزی ایاس را متفاوت می‎کند ؟

  در حال حاضر، مادامی که تعدادی شبکه مبتنی بر بلاکچین مانند اتریوم وجود دارد برنامه‎ های غیر متمرکز را تسهیل می‎کند، EOS تمرکز خود را بر نقاط حساس زنجیره بلاک ‎ها گذاشته است و تلاش می‎کند تا مشکل سرعت، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری را حل کند که اغلب به گلوگاه‎ های تنگ بلا ک‎های زنجیره‎ای تبدیل می‎شوند.

  هر روزه با افزایش اندازه اکسیستم  DAPPS در یک شبکه بلاکچین خاص، اغلب از محدودیت منابع موجود در این شکبه رنج می‎برد. این ها مشکلاتی هستند که شامل حال این اکوسیستم می‎شوند از جمله: محدود شدن شبکه توسط شمار زیادی از معاملات نادرست و درخواست‎های مشابه، برنامه‎های اسپم، سرعت پایین اجرا و قدرت محاسباتی محدود موجود در شبکه.

EOS.IO با ارائه مقیاس پذیری و قابلیت استفاده بیشتر از طریق مکانیسم منحصر به فرد خود سعی در رفع این مشکلات دارد. این پلتفرم ادعا دارد که می‎تواند از طریق استفاده از اجرای موازی و روش ارتباط ناهمزمان در سراسر شبکه، از هزاران DAPP در مقیاس تجاری پشتیبانی کند بدون اینکه به گلوگاه ‎های عملکرد لطمه‎ ای وارد کند.

EOS.IO از طریق ویژگی‎ های مختلفی که دارد در توسعه و نگهداری DAPPS انعطاف پذیری بالایی نشان می‎دهد. ساختار مالکیت آن باعث استفاده رایگان توسط کاربر می‎شود و هزینه ‎های تراکنش از بین می‎رود. زیرا این امکان را به کاربر می‎دهد که از منابع متناسب با سهام خود به جای مدل استاندارد پرداخت در هر معامله استفاده کند. این امر هم چنین پیش‌بینی هزینه میزبانی را برای توسعه دهندگان برنامه آسانتر می‎کند و به آنها این امکان را می‎دهد تا استراتژی‎ های موثر درآمدزایی ایجاد کنند.

مکانیسم اجرایی EOS.IO از مفهوم اثبات سهام و مفاهیم مبتنی بر نقش استفاده می‎کند، که به شما این امکان را می‎دهد تا با انعطاف پذیری برای تصمیم گیری‎های فوری در سطوح بالا، مانند بازگرداندن، انجماد و رفع اشکال برنامه‎ها را از طریق توافق اکثریت در میان ذینفعان عمل کنید.

همراه با ویژگی‎های کلیدی قابلیت استفاده از جعبه ابزار وب و سایر امکانات در اختیار کاربر می‎باشد که برای ایجاد و نگهداری برنامه ‎ها بسیار کارآمد هستند.

ارزش ایاس بر پایه های تورم اقتصاد دموکرات ها

EOS هیچ ارتباطی با مفهوم استخراج ندارد. در عوض تنها تولید کنندگان بلاک هستند که تعداد بلاک مورد نیاز سیستم را تولید می‎کنند و با ایجاد نشانه‎های EOS جدید برای هر بلاک پاداش دریافت می‎کنند. تولید کنندگان بلاک ‎های انعطاف پذیری دارند که رقم مطلوبی را برای دستمزد مورد انتظار خود منتشر می کنند و تعداد توکن ‎هایی که ایجاد می‎شوند بر اساس میانگین میانه پرداخت پیش بینی شده توسط همه تولید کنندگان بلاک محاسبه می‌‎شود.

  به دلیل اشتهای زیاد کاربران برای دریافت پاداش بیشتر بدیهی است که این ویژگی به راحتی قابل استفاده نمی‎باشد. برای مهار کردن این معضل سازوکاری برای محدود کردن جوایز تولید کننده وجود دارد که کل افزایش سالانه در عرضه توکن‎ها  از 5 درصد فراتر نمی‎رود. دارندگان توکن که رای دهنده چنین مواردی هستند، در صورت لزوم صلاحیت رای دادن به تقاضای تورم تولید کنندگان بلاک را دارند.

این مکانیسم مکمل ذخیره سازی ایاس عمل می‎کند، زیرا همه دارندگان توکن هزینه ذخیره سازی پرونده‎ ها را در شبکه EOS از طریق بخشی از تورم سالانه پرداخت می‎کنند. مادامی که آنها در حال ذخیره یک پرونده می‎باشند، نشانه EOS آن‎ ها بالا نگه داشته خواهد شد و افزایش نرخ تورم ارزش آن‎ ها کم رنگ و کم رنگ‎تر می‎شود.

هرچه فضای ذخیره سازی بیشتری مورد نیاز باشد، بلاک ‎های بیشتری از سازندگان بلاک درخواست خواهد شد، که می ‎تواند درخواست حقوق بالاتری را به نسبت افزایش ارزش فعالیت خود در تورم از دارندگان رمز ارز داشته باشد. در صورت کاهش تقاضای ذخیره سازی تورم کاهش خواهد یافت، در نتیجه منجر به تخریب کمتری در از دست دادن ارزش توکن‎های EOS خواهد شد.

توزیع توکن در بازه یک ساله

ای او اس در یک دوره ICO طولانی رویکرد جدیدی را در پیش گرفت. توزیع رمز ارز EOS به شرح زیر با هدف گسترش توکن در کل اکوسیستم با قیمت واقعی بازار به تعداد معدودی شکل گرفته است.

 1. در ابتدا 200 میلیون (20%) رمزارز در طی یک دوره 5 روزه از 26ام ژوئن تا 1 جولای 2017 توزیع شد.
 2. 700 میلیون (70%) رمزارز، در حال حاضر به صورت مداوم 2 میلیون در روز و به مدت 350روز توزیع می‎شود.
 3. 100 میلیون (10%) برای محافظت از بلاک در نظر گرفته شده‌‎ اند تا انگیزه‎ها را مطابق با جامعه EOS حفظ کنند.

ارزهای رمزنگاری شده Block.one در طی یک دوره 10 ساله با 10 میلیون نشانه در سال جبران می‎شوند.

ایاس را می‎توان در چند کیف پول مانند کیف پول‎های My Ether Wallet و MetaMask نگهداری کرد و در صرافی‎هایی مانند YoBit و  Bitfinex معامله کرد.

بنظر می‎رسد پتانسیل EOS بسیار زیاد باشد زیرا هدف آن رفع مشکلات مرتبط با شبکه ‎های مبتنی بر بلاکچین استاندارد است. با این حال این مورد هنوز در حد یک ابتکار مفهومی است که ممکن می‎باشد ثمرات مورد انتظار را داشته یا نداشته باشد.

منبع :  https://coinmarketcap.com/currencies/eos/

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x