سه شنبه , 6 مهر 1400 - 14:16
بلاکچین

بلاکچین چیست؟ استراتژی بلاکچین چگونه عمل می‎کند؟

 

تقریبا همه اسمی از بلاکچین را شنیده‎ اند. اما هر کسی شاید هنوز سیستم آن را درک نکرده باشد. این مقاله سعی دارد نحوه کار سیستم بلاکچین را کاملا به زبانی ساده برای شما شرح دهد.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک پایگاه داده رمزنگاری شده امن می‎باشد. این پایگاه کاملا عمومی، دارای مهر زمان و یک شبکه توزیع شده از هر معامله بیت کوین است که تا به حال رخ داده است. توزیع شده به این معناست که اطلاعات موجود در بلاکچین به عنوان یک گره در شبکه بلاکچین پخش و ضبط می‎شود.

هیچ پایگاه داده مرکزی وجود ندارد و هر کاربری می‎تواند به این لیست معاملاتی مراجعه کند و دقیقا بررسی کند که چه تعداد بیت کوین متعلق به یک آدرس خاص در چه برهه‎ های زمانی بوده است. و به دلیل شفافیتی که دارد هیچ وابستگی به یک مرجع مرکزی نداشته و از پیش ‎آمد هزینه‎ های مضاعف جلوگیری می‎کند.

بلاکچین بیت کوین از تلاش استخراج کنندگانی که برای دریافت پاداش، محاسبات ریاضی بسیار دشواری را حل می‎کنند تغذیه می‎شود. همچنین در عین حال هش‎ هایی را ایجاد میکنند که مسبب تامین امنیت زنجیره‎ ای بلاک‎ ها می‎باشد. و پیدایش این داده‎ ها دستکاری اطلاعات یک بلاکچین را تقریبا غیر ممکن می ‎سازد. در واقع بلاکچین مانند یک دفتر خاطرات می‎ ماند که حک کردن آن غیر ممکن است.

بلاکچین

نقش توابع هش در استراتژی بلاکچین

بیایید تصور کنیم که 10 نفر در یک اتاق تصمیم گرفتند ارز جداگانه بسازند. آنها باید تمام جریان بودجه را دنبال کنند. مثلا الف موظف است در یک دفترچه یادداشت لیستی از تمام اقدامات تهیه کند.

او تمام مخارج و جابجایی ها را با خطی خوانا یادداشت کرده است. حالا شخص دیگری را تصور کنید با نام ب که قصد دارد مقداری از پول را بدزدد. او در یک معامله از خودش به عنوان طلبکار با عوض کردن اطلاعات خود را به یک بستانکار تبدیل می‎کند. حالا الف متوجه تغییرات در اطلاعات خود شده و شک کرده است اما هیچ ایده‎ای برای متوجه شدن داستان ندارد. بنابراین یک برنامه با عملکرد هایش پیدا می‎کند. عملکرد این برنامه طوری است که تمام داده‎ های وارد شده را به یک رشته از اعداد و حروف توابع هش تبدیل می‎کند. حتی یک تغییر کوچک یک هش کاملا جدید تولید می‌‎کند. الف بعد از ثبت هر اطلاعات خود آن را به یک هش جدید تبدیل می‎کند. ب دوباره تصمیم می‎گیرد برای یک اختلاس کوچک هش‎ های جدیدی تولید کند.

الف متوجه می‎شود که باز تغییری در دیتای او رخ داده‎است. بنابراین تصمیم می‎گیرد که ثبت هر معامله را پیچیده‎ تر کند. پس هر داده جدید را با داده قبلی تبدیل به یک هش می‎کند. حالا هر ورودی جدید کاملا وابسته به ورودی پیشین خود است. اگر ب بخواهد این اطلاعات را دستکاری کند به ناچار باید تمام هش‎های پیشین را نیز تغییر دهد. پس زمانی طولانی را صرف تغییر داده ‎ها می‎کند.

الف روز بعد تصمیم می‎گیرد بعد از هر رکورد یک عدد در هش‎ ها اضافه کند. این شماره حالا نانس نامیده می‎شود. نانس باید به طوری انتخاب شود که هش تولید شده در دو صفر خاتمه یابد.

اکنون برای جعل سوابق ب باید ساعت ‎ها برای انتخاب نانس در هر خط وقت بگذارد و مهم‎تر از همه اینکه نه تنها انسان ها بلکه رایانه‎ ها نیز به راحتی نمی‎توانند نانس را در یک هش تشخیص دهند.

گره در بلاکچین

بعدها الف تشخیص داد که لازم است اطلاعات را مختصر کند برای همین زمانی که به ثبت معامله 5000 ام رسید همه صفحات گسترده خود را به یک صفحه تبدیل کرد و همه معاملات درست بودند. الف این صفحه به بیش از 5000 رایانه در سراسر جهان منتقل کرد. به مجموع این رایانه‎ ها گره میگفتند. حالا هر معامله‎ ای که اتفاق می‎افتد باید توسط گره ‎هایی تایید شوند که هر کدام مشغول بررسی اعتبار این بلاک‎ ها یا اطلاعات هستند. هنگامی که هر گره مشغول بررسی این تراکنش‎ ها می‎شود، نوعی رای گیری الکترونیکی اتفاق می ‎افتد. پس ممکن است برخی آن را معتبر بدانند و برخی دیگر صلاحیت آن را رد کنند.

گره‎ های اشاره شده در واقع رایانه‎ اند و هر گره صاحب یک کپی از این دفتر دیجیتال است که بلاکچین نام دارد. با تایید اکثریت گره‎ ها یک تراکنش معتبر در یک بلاک ثبت می‎شود.

حالا اگر ب بخواهد ورودی را تغییر دهد یک کپی اصلی در چند هزار رایانه دیگر وجود دارد که اجازه تغییر به ب را نمی‎دهند.

بلاکچین

انسداد یا بلاک در بلاکچین به چه معناست؟

این صفحه گسترده بلاک نامیده می‎شود. کل خانواده بلاک ‎ها متعلق به یک بلاکچین هستند. هر گره نسخه ‎ای از بلاکچین را دارد. هنگامی که  یک بلاک به تعداد معینی از تایید تراکنش‎ های خود برسد، یک بلاک جدید را تشکیل می‎دهد.

بلاکچین هر ده دقیقه خود را به روز می‎کند و این کار به صورت خودکار انجام می‎شود. به محض به روزرسانی دیگر نمیتوان این اسناد را در بلاکچین تغییر داد. بنابراین جعل آن غیر ممکن است. فقط قادر به پذیرفتن ورودی‎ های جدید است. این سند در همه رایانه‎ ها موجود در شبکه به طور هم‎ زمان به روزرسانی می‎شود.

نکات مهم در توضیح بلاکچین

 • بلاکچین نوعی دفتر خاطرات است که حاوی اطلاعات مربوط به تمام معاملات می‎ باشد.
 • هر تراکنش، یک هش جدید و متفاوت ایجاد می‎کند.
 • هش رشته‎ ای از اعداد و حروف می‎باشد.
 • معاملات به ترتیب وقوع و با برچسب زمان وارد یک بلاکچین می‎شود و نظم در آن حرف اول را می‎زند.
 • هش نه تنها به اطلاعات همان معامله بلکه به اطلاعات معامله قبل نیز نیازمند است.
 • حتی یک تغییر کوچک در یک تراکنش یک هش کاملا جدید را تولید می‎کند.
 • گره‎ ها یک هش را بازرسی می‎کنند تا مطمئن شوید تغییری در آن و معامله‎ ها ایجاد نشده است.
 • اگر تراکنشی توسط اکثر گره‎ ها تایید شود در یک بلاک ثبت می‎شود.
 • هر بلاک اشاره به بلاک قبلی دارد و آنها در کنار هم بلاکچین را تشکیل می‎دهند.
 • از آنجا که بلاکچین در بسیاری از رایانه ‎ها پخش می‎شود، یک عامل تاثیرگذار است، پس در هر کدام از آنها یک کپی از بلاکچین وجود دارد.
 • به این رایانه ‎ها گره می‎گویند.
 • بلاکچین در هر 10 دقیقه خود را به روزرسانی می‎کند.Blockchainبلاکچین

شرایط سرمایه گذاری در بستر بلاکچین

از آنجا که ارزش بیت کوین برای دومین بار در سال 2017 دچار رکود شد و به 5000 دلار رسید احتمالا هیچ فرصت سرمایه ‎گذاری، بهتر از ارزهای رمزنگاری شده و بلاکچین وجود ندارد.

تقریبا عموم مردم و مقامات حاکم به طور فزاینده‎ ای از مزایای آن آگاه هستند. همه روزه این خانواده در حال گسترش خود است و روز به روز به مشتاقان آن اضافه می‎شود. بسیاری از شرکت‎ های بزرگ مالی یا از قبل در آن سرمایه گذاری کرده ‎اند و یا در حال سرمایه گذاری در آن می‎ باشند.

برای مثال شرکت بزرگی مانند سامسونگ در تلاش است تا با استفاده از هویت دیجیتال، پول دیجیتال و پرداخت دیجیتال نوع جدیدی از تجارت را ایجاد کند. به احتمال زیاد بلاکچین به آینده نقل و انتقالات مالی گره خورده است.

منبع : https://bit.ly/394avh6

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x