پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 15:00
پیروزی جو بایدن چه تاثیری می تواند بر روی بازار بورس و فارکس بگذارد؟

پیروزی جو بایدن چه تاثیری می تواند بر روی بازار بورس و فارکس بگذارد؟

در طول چرخه انتخاباتی ایالات متحده در سال 2020، مجموعه ای از رویدادهای منحصر به فرد یک مسابقه هیجان انگیز را بین ترامپ و بایدن در کاخ سفید رقم زد و این می تواند بازار بورس و فارکس را، دچار تحول کند. صاحب نظران سیاسی به عنوان “مهمترین انتخابات زمان” لقب گرفتند. مسائلی مانند رفاه اجتماعی، امنیت داخلی، رشد اقتصادی و ویروس کرونا یا همان COVID-19 این انتخابات را بحث برانگیز کرد.

از نظر اقتصادی و بازار بورس، تفاوت بین ترامپ و بایدن روشن است. دولت ترامپ سیاست های حامی تجارت را به رهبری مقررات زدایی، کاهش مالیات و اولین تجارت خارجی آمریکا پیش برد. برعکس، جو بایدن در مورد مسائل زیست محیطی، اصلاحات مالیاتی و نیاز به بازگرداندن اعتبار و نفوذ آمریکا در خارج، مبارزه می کرد و همین موضوع، تاثیر بسیار زیادی بر بازار بورس دارد. با توجه به دو ایدئولوژی متضاد، بازارهای مالی آماده بودند تا واکنش های بسیار متفاوتی به سیاست های برنده داشته باشند.

پیروزی جو بایدن چه تاثیری بر بازار بورس و فارکس خواهد گذاشت؟

بنابراین، پیروزی جو بایدن چه تاثیری بر بازارها خواهد گذاشت؟ بر اساس نظرسنجی CNBC در 20 آگوست سال 2020، 14 نفر از کارشناسان انتظار داشتند که بایدن با نفوذ در بازار سهام باعث سقوط ارزش شاخصهای اصلی سهام شود. این نظرسنجی گزارش داد که نیمی از سهام انتظار می رود در یک ماه پس از انتخابات کاهش یابد.

داده های CNBC حاکی از آن است که تحلیلگران از تاثیر نهایی انتخابات در بازار تعجب کرده اند. با این حال، در صورت پیروزی بایدن، مسائل مربوط به کاهش مالیات و مقررات زیست محیطی به عنوان محرک های قوی بازار ظاهر شدند. در حالی که تاثیر سیاست های بایدن باید مشاهده شود، بازرگانان و سرمایه گذاران به طور گسترده تغییر سیاست ها را به عنوان اصلی ترین عامل نوسان در سهام، کالاها و ارزها می دانند.

تاثیر انتخابات آمریکا بر روی فارکس

برگشت مالیات سنگین به جامعه و بورس

در طول دوره ابتدایی و پس از کسب نامزدی دموکرات ها، بایدن بارها اظهار داشت که کاهش مالیات ترامپ در سال 2017 را پس خواهد گرفت و باید مالیات در بورس و جامعه، افزایش پیدا کند.

بایدن، درباره مالیات جامعه و بورس گفت: “من می خواهم بخش عمده ای از کاهش مالیات 2 تریلیون دلاری ترامپ را از بین ببرم و ممکن است بسیاری از شما چنین چیزی را دوست نداشته باشید، اما من می خواهم راه حل هایی مانند افزایش سرمایه و افزایش پایه را در بازار بورس و جامعه ببندم.”

بر این اساس، طرح رسمی مالیات جو بایدن چندین بازنگری اساسی در چارچوب مالیات موجود در آمریکا را بیان می کند:

  • نرخ مالیات شرکت ها اعم از آزاد و بورس از 21٪ به 28٪ افزایش خواهد یافت؛
  • حداقل مالیات بر کل درآمد شرکت های آمریکایی که در خارج از کشور فعالیت می کنند، به دو برابر نرخ فعلی به 21 درصد افزایش می یابد.
  • مجازات مالیاتی برای شرکت هایی که برای فروش محصولات به آمریکا محصولات را به خارج از کشور ارسال می کنند؛
  • قرار دادن حداقل 15٪ مالیات بر کل درآمد شرکت ها؛
  • تنظیم بالاترین سطح مالیات بر درآمد فردی به بالا تا 39.6٪؛
  • افرادی را که سالانه بیش از 1 میلیون دلار درآمد دارند، وادار به پرداخت همان نرخ درآمد سرمایه گذاری بابت دستمزد می کنند؛

به طور سنتی، تمجید از افزایش مالیات تمرکز اصلی یک برنامه تبلیغاتی ریاست جمهوری برای جامعه و حتی بورس نیست. برای پرداختن به این مفهوم، بایدن قول داد که بازگشت مالیات بر کسی که کمتر از 400،000 دلار در سال درآمد دارد، تاثیر نخواهد گذاشت، وی ادامه داد: “هیچ کس با درآمد 400،000 دلار در سال مالیات خود را افزایش نمی دهد.”

مالیات سنگین در بازار بورس

قدرت ترامپ بر بازار بورس آمریکا و دنیا

از ابتدای تاسیس، کاهش مالیات ترامپ محل اختلاف بین اقتصاددانان بوده است و توانست به بازار بورس، رونق ببخشد. برخی تخمین ها نتیجه می گیرند که کاهش نرخ مالیات شرکت ها حدود 2 تریلیون دلار آمریکا به بدهی فدرال افزوده است. پیش بینی شده است که طرح مالیات بایدن در دهه اول پس از تاسیس بیش از 3 تریلیون دلار آمریکا جمع کند.

مطالعات در مورد تاثیر نهایی برنامه بایدن نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در دراز مدت بین 0.2٪ تا 1.5٪ منقبض خواهد شد و این می تواند بر روی بورس و فارکس، تاثیر بگذارد. علاوه بر این، نیروی کار آمریکا باید 0.4٪ یا 600،000 شغل تمام وقت كاهش یابد.

تئوری مالی سنتی نشان می دهد که افزایش بدهی های مالیاتی به کاهش درآمد خالص شرکت آزاد و بورس کمک می کند. بنابراین، طبق برنامه مالیاتی بایدن، ممکن است سود و ارزش سهام عدالت متحمل شود. در صورت انقباض اقتصادی کامل، افراد بیشتر پس انداز می کنند و در نتیجه مصرف را کاهش می دهند.

در پاسخ به کاهش مصرف و تولید اقتصادی، بانک مرکزی فدرال یا همان فدرال رزرو ایالات متحده ممکن است تصمیم بگیرد از طریق کاهش کمی QE (کمی) از اقتصاد حمایت کند و این باعث تغییر و تحول در بازار بورس و فارکس می شود. در این صورت، یک دلار تضعیف شده به افزایش قیمت کالاها و عملکرد عقب افتاده در برابر فارکس کمک می کند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x