پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 15:58
آیا باید بورس ایران را کنار گذاشت؟

آیا باید بورس ایران را کنار گذاشت؟ – رکود بورس ایران تا چه زمانی ادامه دارد؟

سرمایه گذاری در بورس ایران حتی برای باتجربه ترین سرمایه گذاران نیز می تواند دلهره آور باشد، به ویژه هنگامی که در اواسط یک سال به خصوص بی ثبات هستیم.

اگرچه در بسیاری از موارد بهتر است به سادگی این مشکلات را از بین ببرید و سرمایه گذاری خود را از طریق فراز و نشیب ها ادامه دهید، اما در برخی شرایط بهتر است به طور کلی از بازار سهام بورس پرهیز کنید. در این مقاله قرار است تا سه تا از برترین نکات برای فرار از بورس در ایران و دیگر نقاط جهان، ارائه شود.

1. عدم وجود صندوق اضطراری برای سرمایه گذاری در بورس ایران

یک صندوق اضطراری در حال حاضر امری حیاتی است، به ویژه که میلیون ها ایرانی و آمریکایی هنوز به دلیل بیماری همه گیر کرونا ویروس بیکار هستند. اما داشتن ذخیره پس انداز اضطراری می تواند با کمک به جلوگیری از بیرون کشیدن پول خود از بازار سهام بورس، از سرمایه گذاری های شما نیز محافظت کند.

هزینه های غیرمنتظره به ناچار پدیدار خواهد شد و اگر صندوق اضطراری ندارید، ممکن است مجبور شوید از سرمایه های خود استفاده کنید. با این حال، این می تواند گران باشد، به خصوص اگر در کشوری که زندگی می کنید، شامل مالیات شوید و مجبور هستید در ایران، حدود 10 درصد از درآمد خود را به مالیات دهید و این نیز، بیشتر باعث می شود تا شما ضرر کنید.

اگر حداقل سه تا شش ماه پس انداز ذخیره شده در صندوق اضطراری ندارید، بهتر است قبل از سرمایه گذاری در بورس سهام، روی این هدف تمرکز کنید.

بازار بورس ایران

2. شما بدهی های زیادی با بهره بالا دارید

خود بدهی لزوما چیز بدی نیست، خصوصا بدهی با بهره کم مانند وام مسکن، می تواند به شما کمک کند تا در کمترین زمان ممکن، صاحب خانه و اموال مختلفی شوید. اما اگر با انبوهی از بدهی ها با بهره بالا همراه هستید، اگر سرمایه گذاری کنید بیش از اینکه سود آن را پرداخت کنید، ممکن است ضرر آن بیشتر از سود باشد.

برای مثال، در بورس ایران، در اواخر سال 98 و اوایل سال 99، بسیاری از مردم سرمایه گذاری کردند و افراد، خانه و زندگی خود را به فروش میرساندند اما در حال حاضر، سهام بورس آن ها در ضرر است.

بدهی کارت اعتباری و وام بانکی، می تواند به طرز باورنکردنی سمی باشد، به طوری که برخی از وام های بانکی سالانه بیش از 20 درصد نرخ بهره را دریافت می کنند. اگر شما 20 درصد سود بدهی خود را پرداخت می کنید اما فقط سود سالیانه خود را می توانید دریافت کنید، مثلا 7٪، ممکن است در واقع بیش از سود سرمایه گذاری خود، سود بدهی خود را پرداخت کنید.

نیازی نیست که قبل از سرمایه گذاری کاملا بدون بدهی باشید، اما اگر غرق در بدهی بسیار زیاد هستید، ممکن است عاقلانه باشد که ابتدا این مشکل را حل کنید.

3. نگران هستید که ممکن است سرمایه های خود را در بورس وحشت زده کنید و بفروشید

طی چند هفته گذشته بازار سهام بورس رکود دیگری را تجربه کرده است و هیچ کس به طور قطعی نمی داند که آیا سقوط دیگری در راه است یا خیر. اگر نگران هستید که ممکن است در اولین نشانه بروز مشکل، وحشت کنید و تمام سرمایه های خود را بفروشید، ممکن است بخواهید فعلا سرمایه گذاری خود را متوقف کنید.

فروش وحشت زده یا Panic Sell می تواند برای سرمایه گذاری های شما مضر باشد، زیرا در پایان ممکن است در بدترین لحظه فروش کنید. رکود بازار از بدترین زمان های فروش است زیرا قیمت سهام بورس در پایین ترین حد خود قرار دارد، بنابراین اگر در هنگام سقوط بازار به وحشت بیفتید، می توانید مقدار قابل توجهی پول را از دست دهید.

فروش فوری سهام بورس

اگرچه بهترین اقدام این است که اکنون به راحتی سرمایه گذاری کنید و سپس سرمایه های خود را حفظ کنید تا بازار بهبود یابد، اما اگر می دانید وقتی بازار به سمت بدتری می رود جلوگیری از وحشت زدگی چالش برانگیز است، اما در حال حاضر ممکن است مورد پسند شما نباشد.

بهترین زمان برای سرمایه گذاری در بورس ایران

بورس اوراق بهادار همیشه با سهم نزولی خود روبرو بوده اما امسال یکی از سنگین ترین رکورد ها بوده است. اگرچه ممکن است در حال حاضر سرمایه گذاری ایده خوبی برای برخی افراد باشد، اما بهترین حرکت برای همه نیست. در برخی موارد، بهتر است بر سایر اولویت های مالی تمرکز کرده و از بازار سهام بورس دور شوید.

اگر شما علاقه مند هستید تا در بورس ایران شرکت کنید و سرمایه خود را به آن بازار ببرید، در حال حاضر، به شما پیشنهاد می شود دست نگه دارید و اجازه دهید تا موضع بازار مشخص شود و پس از آن، سرمایه خود را وارد بازار بورس کنید.

بورس، تنها گزینه سرمایه گذاری در ایران نیست و شما می توانید در موارد مختلفی مانند کریپتوکارنسی، بیت کوین، فارکس و… سرمایه گذاری کنید و از این جهت، سود کسب کنید.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x