پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 16:34
پولبک

Pullback پولبک چیست ؟

پولبک یک مکث در روند بازپرداخت یا یک افت متوسط در نمودار قیمت دارایی می‌‎باشد که بیشتر به یک قله می‎‌ماند و در ادامه یک روند صعودی را در پیش دارد. باز پس گیری قیمت، شباهت بسیاری به اصلاح یا ادغام روندهای نزولی و صعودی دارد و گاهی اوقات این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‎‌شوند. اصطلاح pullback معمولا برای افت قیمت‎‌ها به مدت زمان بسیار کوتاهی به کار می‌‎رود. به عنوان مثال در چند جلسه متوالی پیش از آغاز روند اتفاق می‌‎افتد.

  • بازپرداخت یک بازگشت معکوس در عملکرد قیمت یک داراریی یا اوراق بهادار است.
  • مدت زمان عقب نشینی معمولا چند جلسه متوالی اتفاق می‌‎افتد.
  • مکث طولانی پیش از آغاز روند صعودی معمولا به عنوان ادغام قیمت شناخته می‎‌شود.
  • پولبک می‌‎تواند برای معامله گرانی که می‌‎خواهند موقعیت خود را حفظ کنند در صورتی که درشاخص‎‌های فنی صعودی باقی بماند یک نقطه بسیار خوب برای ورود فراهم کند.

بیشتر بخوانید: خط حمایت و خط مقاومت چیست؟

پولبک نشانه دهنده چیست ؟

پس از آن که یک دارایی بالاترین حرکت قیمتی را تجربه کرد، بازپرداخت یا پولبک می‎تواند یکی از بهترین فرصت‎‌ها برای خرید و ورود به بازار آن باشد. به عنوان مثال ممکن است یک سهام پس از اعلام مثبت سود افزایش قابل توجهی را از سر بگذراند و پس از انکه معامله گران با موقعیت‌‎های موجود سود خود را از نمودار خارج کردند یک باز پرداخت را تجربه می‎‌کنند. با این حال پولبک، نشانه‌‎ای از سود بسیار مثبتی است که به عنوان یک سیگنال اساسی نشان می‎‌دهد سهام روند صعودی خود را دوباره از سر خواهد گرفت.

اکثر بازپرداخت ‎ها یا پولبک‎‌ها پیش از از سر گیری روند صعودی خود، شامل انتقال قیمت امنیتی به منطقه پشتیبانی فنی مانند میانگین متحرک یا نقطه محوری هستند. معامله گران باید این مناطق مهم پشتیبانی را با دقت مورد بررسی و تعقیب قرار دهند. زیرا شکست در آنها می‎تواند نشان دهنده یک برگشت شدید قیمتی یا یک عقبگرد شدید باشد.

پولبک

نمونه ای از نحوه استفاده از موقعیت پولبک Pullback

پولبک به طور معمول روایت اساسی زیربنایی را، که تحریک کننده عملکرد قیمت در نمودار می‎ باشد، تغییر می‌‎دهد. اینها معمولا فرصت‎‌های سودآوری را در پی افزایش شدید قیمت امنیتی در ادامه به دنبال خواهند داشت. به عنوان مثال ممکن است یک شرکت، سود حاصل از انفجار را گزارش دهد و جهش سهام 20 درصدی را ببیند. سهام ممکن است روز بعد در روند پولبک قرار بگیرد و دچار بازپرداخت شود زیر معامله گران کوتاه مدت، در معاملات حفظ سود خود قفل شده‎‌اند. احتمالا آن ها با گزارشات قوی سود، جذب سهام شده‌‎اند و از روند صعودی پایدار در کوتاه مدت حمایت می‎‌کنند.

هر نمودار سهام نمونه‎‌هایی از بازپرداخت‎‌ها را در زمینه ادامه روند صعودی طولانی مدت دارد. با وجودی که به راحتی می‎‌توان این عقب گردها را تشخیص داد ارزیابی آنها برای سرمایه گذاران دارای تضمینی است که بر مبنای از دست دادن ارزش خود می‌‎باشد. و این انتخاب را دشوارتر می‌نماید.

در مثال بالا S&P 500  SPDR ETF (SPY) چهار روند بازگشت را در چهارچوب روند طولانی مدت بالاتر تجربه می‌‎کند. این عقب نشینی‎‌ها معمولا شامل حرکت به سوی میانگین متحرک 50 روزه می‎‌شود که در آنجا پشتیبانی فنی قبل از رشد مجدد وجود داشته باشد. معامله گران باید اطمینان حاصل کنند که هنگام ارزیابی بازپرداخت‌‎ها از چندین شاخص فنی مختلف استفاده می‎ کنند تا اطمینان حاصل کنند که به یک برگشت طولانی مدت باز نمی‌‎گردند.

تفاوت بین معکوس یا عقبگرد و پولبک

هر دو شامل یک سطح امنیتی هستند که از بالاترین سطح خود خارج می‌‎شوند اما بازپرداخت‎‌ها یا پولبک کاملا موقتی است اما معکوس سازی‎‌ها طولانی مدت تر هستند و ادامه دارند. بنابراین چگونه بازرگانان می‎ توانند این دو را از یکدیگر تشخیص دهند؟ اکثر معکوس‎‌ها تغییراتی را در مبانی امنیتی ایجاد می‎‌کنند که بازار را ناچار به ارزیابی ارزش دوباره خود می‎‌کند.

پولبک

به عنوان مثال ممکن است یک شرکت سود فاجعه باری را گزارش کند که باعث می‎‌شود سرمایه گذاران ارزش فعلی سهام خود را دوباره محاسبه کنند. به طور مشابه این می‎‌تواند یک توافق منفی باشد یک رقیب جدید، یک محصول، یا یک رویداد تلخ در ارتباط با دارایی جهت روند را به راحتی تغییر داده است. برای مثال یک رقیب جدید که تاثیری طولانی مدت بر شرکت اصلی سهام داشته به یکباره مانند ویروسی در بازار پخش کند و این ویروس به همه جنبه‎‌ها انتشار یابد.

این رویدادها اگر چه خارج از نمودار اتفاق می‎‌افتند اما طی چندین جلسه ظاهر می‎ شوند و در ابتدا به نظر می‎‌رسد خیلی دور و بعید باشند به همین دلیل معامله گران از میانگین متحرک خط روند و باندهای معاملاتی استفاده می‎‌کنند تا زمانی که یک پولبک ادامه میابد و در معرض خطر ورود به مرزهای روند معکوس قرار می‎‌گیرد اما در همان حین پرچم گذاری خود را انجام می‌‎دهد.

محدودیت در پولبک

بزرگترین محدودیت در بازگرداندن روند معاملات این است که یک بازپرداخت می‎‌تواند شروع یک وارونگی واقعی باشد. با توجه به این که هم برگشت و هم بازگردانی در یک طیف زمانی مختلف اتفاق می‎‌افتد از جمله در صورت تمایل به گرانول شدن در داخل روز بازگشت چند جلسه ‎ای یک معامله گر روزانه می‌باشد. که البته در حال نگاه کردن به همان نمودار است. اگر اقدام قیمت خط روند برای بازه زمانی شما را شکسته باشد ممکن است به جای برگشت به دنبال یک تغییر قیمت باشید.

در این حالت زمان ورود به موقعیت صعودی نیست. مطمئنا افزودن سایر شاخص ‎های فنی و اسکن داده‎ های اساسی ترکیبی، اعتماد یک معامله‌گر را در شناسایی عقب گردها از پولبک‎‌های واقعی افزایش می‌‎دهد.

از اصطلاحات پرکاربرد دیگری که برای پولبک استفاده می‎‌شود اصلاح قیمت است که ممکن است ادغام قیمت نیز با آن اشتباه گرفته شود اما به طور معمول این اصطلاحات می‌‎توانند در موقعیت‎‌هایی یک روند مشابه را تعریف کنند. اما در روایت کلی باید بدانیم که پولبک به معنای بازگشت یا عقب کشیدنی کوتاه مدت است و اصطلاح مترادف آن قلاب می‌‎باشد. به همین دلیل معمولا نمودارهایی که روایتگر این پوزیشن هستند معمولا نشان دهنده یک ترکیبی از شمعی ها به شکل قلاب هستند. برای تشخیص آن در نمودار باید دقت زیادی به تفاوت آن با عقبگردها داشته باشید زیرا همانطور که گفته شد پولبک نقطه بسیر خوبی برای ورود است اما یک عقبگرد زمان طولانی مدتی شما را در روندی همچنان نزولی قرار خواهد داد.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x