پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:34
Privacy coins

Privacy coins یا سکه‎‌ های حریم خصوصی چیست؟

بیت کوین دقیقا به آن‌گونه که تصور می‎‌شود خصوصی نیست. اما دارایی‌‎های متعدد دیگری وجود دارند که با ویژگی‎‌هایی مانند تقویت بی هویتی دارایی، همراه هستند. در واقع این دارایی‎ ها مبتنی بر حفظ حریم خصوصی تاجر آن هستند.

سکه های حفظ حریم خصوصی

ارزهای رمزپایه معمولا مستعار هستند اما لزوما خصوصی نیستند. بیت کوین BTC و دارایی ‎های دیگر با استفاده از بلاکچین اجرا می‎‌شوند و هر معامله به صورت آنلاین ارسال و دریافت می‌‎شود. در طی رخ دادن یک معامله بین یک یا چند نفر دارایی ‎ها به کیف پول های مختلف انتقال داده می‎ شوند، که هر یک با یک رشته کاراکتر نشان داده خواهند شد که اکثرا ترکیبی از حروف و اعداد پراکنده می‌‎باشد.

با کمک این آدرس‎ ها معاملات برای همه قابل مشاهده می ‎باشد و سطح مشخصی از ردیابی وجود دارد علی الخصوص اگر کیف پول در حال انتقال وجوه به صرافی باشد. که نیاز به تایید مشتری خود دارد. دارایی‎ های رمزنگاری خاصی که اغلب به آنها سکه‎ های حریم خصوصی یا سکه‎ های ناشناس گفته می ‎شود، سعی می‎ کنند اطلاعات مربوط به معاملات را پنهان کنند و به آنها حریم خصوصی بیشتری ببخشند.

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که چرا کسی که قرار نیست کاری غیر قانونی انجم دهد باید به حریم خصوصی نیاز داشته باشد ؟” پاسخ آن دو دلیل است یکی اینکه این می‎تواند تنها یک ترجیح ساده توسط کاربران باشد و یا اینکه حریم خصوصی به عنوان یک حق اساسی انسانی می‌‎تواند دو دلیل داشته باشد. وجه نقد عمدتا خصوصی است. هر معامله در هر جایی از اینترنت ثبت نشده است که هر کسی از هر جای دنیا قادر باشد با یک کلیک ساده آن را مشاهده کند.

تعدادی از روش های ممکن برای افزودن حریم خصوصی به بیت کوین وجود دارد از جمله تجارت همتا به همتا، هرچند چندین دارایی رمزنگاری مستقیما از طریق فناوری خود بر حفظ حریم خصوصی تمرکز می‎ کنند. برخی از دارایی‎ های حریم خصوصی در فضای رمزنگاری شامل Zcash ZEC, Monero XMR, Beam, Verge XVG, Grin می باشند.

  Dash از مهمترین آنها است که در اولین جایگاه از این فهرست قرار دارد. زیرا باعث افزایش ناشناس ماندن می‎ شود. اگرچه سکه‎ ها از نظر فنی به عنوان دارایی ‎های خصوصی طبقه بندی نمی‎ شوند.

نمونه ای از Dash

دش یکی از سکه‎ هایی است که با ویژگی حفظ حریم خصوصی میزبان ارز رمزنگاری شده طراحی شده است. نهاد مدیریت توسعه این سکه چندین بار برای تفهیم بیشتر، این قضیه را روشن کرده است که Dash یک دارایی حریم خصوصی نیست. اگرچه با ویژگی‎ هایی برای بی هویتی بیشتر همراه است. پیش از این مدیر بازاریابی گروه، فرناندو گوییترز در مصاحبه‎ ای گفته است ” دش یک ارز رمزنگاری شده پرداختی می‎ باشد که تمرکز زیادی بر قابلیت استفاده کردن دارد. که این قابلیت شامل سرعت بالا، هزینه کم، سهولت استفاده و محافظت از کاربر از طریق حفظ حریم خصوصی اختیاری می‎ باشد.

” دش AEC نیست. ” رایان تیلور مدیر عامل شرکت DashPay در توییتی در ژانویه 2021 با اشاره به افزایش ارزهای رمزپایه با ویژگی بی‎ هویتی یا AEC تاکید کرد که دش جزء آنها نمی‎ باشد. AEC اصطلاحی است که توسط نهادهای نظارتی ایالات متحده برای این ارزها استفاده می‎ شود. وی در توییتی افزود: ” دش به عنوان یک فورک واقعی از بیت کوین جدا شده و معاملات آن کاملا شفاف هستند. تمام ورودی ‎ها، خروجی‎ ها، آدرس‎ ها و مبالغ در هر معامله ثبت شده‎ اند و قابل مشاهده هستند. منتها توسط هر فرد در بلاکچین آن قابل مشاهده‎ اند. “

ارز دیجیتال دش

XCoin به عنوان یک چنگال یا فورک از بیت کوین در سال 2014 به دنیای ارزهای رمزنگاری شده پیوست. بعدها به عنوان Darkcoin و پس از آن به Dash تغییر نام داد. این دارایی بر اساس بلاکچین اثبات سهام خود ساخته شده است. این سکه به کاربران اجازه می ‎دهد در صورت انتخاب از طریق آنچه Private Send نامیده می‎شود به صورت ناشناس معامله کنند. گوتیرز توضیح داد: ” فناوری که دش در عملکرد Private Send از آن استفاده می‎کند Coin Join است که یک تکنیک برای پیچیده کردن معاملات می‎ باشد تا جایی که دیگر تجزیه و تحلیل آن برای شرکت‎ های دیگر کار بسیار دشواری خواهد بود. “

مونرو Monero

مونرو یکی از مشهورترین دارایی‎ های متمرکز در زمینه حفظ حریم خصوصی می ‎باشد که حدودا هفت سال پیش به صحنه آمد و در سال های پس از آن عناوین زیادی را برانگیخت. مونرو به تمرکز زدایی افتخار می‎کند. وب سایت مونرو بیان می‎کند: این یک کد منصفانه است که از قبل اعلام شده بود. هیچ حق بیمه یا بی ‎نظمی وجود ندارد و هیچ بخشی از پاداش بلاک به توسعه نمی ‎انجامد.

مونرو ارزدیجیتال

مونرو سکه ‎ای مبتنی بر بلاکچین اثبات کار خاص خود است که از طریق چندین وب سایت مختلف از جمله ویژگی‎ های مختلف پنهان کاری و RingCT از ویژگی‎ های مختلف رازداری استفاده می‎کند. Moneropedia بخش توجیهی سایت دارایی توضیح می ‎دهد مخفف معاملات محرمانه Ring به نحوه پنهان شدن مبادلات به XMR اضافه شده است.

زی کش Zcash

Zcash به عنوان یکی دیگر از دارایی‎ های محبوب در زمینه رمزنگاری در فضای رمزنگاری مورد استقبال قرار گرفت. این پروژه در سال 2016 آغاز شد و توسط شرکت الکتریک سکه که توسط Zypo Wilcox مدیریت می‎‌شود آغاز به کار کرد. طبق وب سایت دارایی زی کش از کد بیت کوین پیروی می‎ کند. ZEC با اجماع اثبات کار به صورت یک چنگال سخت جدا شده از بیت کوین روی بلاکچین خود مشغول به کار است.

زی کش

ZEC  هم انتقال خصوصی به نام معاملات محافظت شده و هم معاملات عمومی را مجاز می‎داند. وب سایت زی کش توضیح می‎دهد که ” زی کش به شما امکان انجام معاملات محرمانه و خصوصی مالی را از طریق آدرسهای محافظت شده می ‎دهد. اثبات دانش صفر باعث می‎شود معاملات بدون آشکار کردن فرستنده، گیرنده یا مقدار معامله تایید شوند. ویژگی‎های افشای انتخابی در زی کش به کاربر اجازه می‎دهد برخی از جزئیات معاملات را برای اهداف انطباق یا حسابرسی به اشتراک بگذارد.

حریم خصوصی سکه و مقررات

نام سکه‎ های حریم خصوصی در آیین نامه پیشنهادی شبکه جرایم مالی ایالات متحده در مورد کیف پول‎ های رمزنگاری میزبان در دسامبر 2020 ظاهر شد. برخی از بسترهای مبادلات رمزنگاری دارایی ‎های فوق را از لیست خارج کرده‎ اند. در اکتبر 2019 کره معاملات Super bitcoin, Zcash, Monero, Dash, Horizen  را متوقف کرد. BitBay در اوایل سال 2020 مونرو را از لیست معاملات خود حذف کرد. تعداد دیگری از سیستم ‎عامل‎‌های رمزنگاری نیز طی یک یا دو سال گذشته دست به حذف دارایی ‎های افزایش یافته در جهت حفظ حریم خصوصی از سبدهای خود زده ‎اند.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x