پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 9:50
KYC

KYC راه حلی برای مبارزه با پولشویی

KYC مخفف عبارت Know Your customer، یعنی (مشتری‌ات را بشناس) است. این عمل  توسط  بانک ها و موسسات مالی صورت می گیرد و اطلاعاتی در مورد هویت و آدرس مشتریان، بدست می آورند. این کار کمک می کند تا از عدم سوء استفاده از خدمات بانک ها اطمینان حاصل شود.

KYC توسط بانک ها موقع باز کردن حساب ها کامل می شود و  به صورت دوره ای آن را به روزرسانی می کنند. در حقیقت KYC یک قانون مهم در امر سرمایه گذاری میباشد که مشاوران سرمایه گذاری اطلاعات مهم و دقیقی را درباره ‌موقعیت مالی مشتریان، ریسک پذیری، علم سرمایه گذاری و … به دست می آورند.

KYC

عمل احراز هویت وسیله ای برای شناسایی و پیشگیری از اعمال مجرمانه در دنیا است. با وجود اهمیت آن، احراز هویت در خیلی از موسسات مالی چون که اثرات منفی بر کاربران و  فعالیت آنها می‌گذارد، ناکارآمد است.

KYC چه مواردی را کنترل می کند :

  • تعیین سوابق مشتری برای  اعمال پولشویی، اعمال تروریستی، یا سرقت اطلاعات اشخاص
  • بررسی و نظارت بر تراکنش ‌های مشتری در مقابل اعمال ناهنجار و همچنین ذخیره‌ی اطلاعات افرادی که مشتری با آن‌ تراکنش انجام داده است.
  • بررسی اطلاعات  شخصی و هویتی مشتری
  • تعیین سیاست پذیرش مشتری
  • تطبیق دادن اسم مشتری  با لیست احزاب شناخته‌شده، مثل اشخاص معروف سیاسی

لزوم  اجرای KYC چیست؟

ضعف ها و مشکل های بسیاری درباره ی شناخت مشتری وجود دارد برای پیشگیری از این ضعف ها راه‌حل‌های تازه ای وجود دارد این راه‌حل‌ ها به موسسات مالی و بانک‌ها کمک کرده تا  مشتری های خود را بهتر و دقیق تر بشناسند.

تراکنش ‌های مالی دارای  اطلاعاتی است که ردیابی آنها کار سختی است. این تراکنش های مالی حاوی فاکتور، اسناد قانونی، و غیره است. این مدارک باید با دقت جهت پیشگیری از پولشویی مورد بررسی قرار گیرند. این امور اغلب خسته‌کننده و طولانی است و در بازیابی اطلاعات موسسات مالی و بانک‌ها  وجود دارد و ابزار مناسبی برای پیگیری تراکنش ‌ها در اختیار این سازمان ‌ها نیست.

معنای KYC، یا همان (مشتری‌ات را بشناس) به عملی گفته میشود که بر اساس آن کسب ‌و کارها هویت مشتری یا کاربران خود را تایید می‌کنند و در همین حین هم ریسک ‌های بالقوه ‌ای که برای انجام مقاصد غیرقانونی در روابط کسب‌ و کاری وجود دارد شناسایی می‌شود.

KYC

به همین دلیل شناخت مشتری به یکی از بخش‌ های مهم و اساسی روندهای بانکداری تبدیل می‌شود، زیرا خطر تراکنش ‌های تقلبی را کم می‌کند. در حقیقت این عمل با احراز هویت مشتری یا کاربر آغاز می‌شود؛ و بررسی می کند که آیا مشتری همانی است که خود را معرفی میکند یا نه؟

در قسمت مالی، این عمل شامل تایید (Verification) هویت مشتری یا کاربر است. از طریق ارائه مدارکی نظیر کارت شناسایی ملی. برای بعضی از موسسات مالی یا بانکی اعمال این فرایند احتیاج به انجام بررسی ‌های کاغذی و بعضی دیگر، این فرایندها را به شکل دیجیتالی انجام می‌دهند و برای استعلام تایید اصل بودن مدارک توسط مشتری یا کاربر به روش‌ هایی نظیر اثر انگشت و تشخیص چهره روی می ‌آورند.

موسسات مالی و بانک ها باید سوابق تراکنش ‌های مشتریان خود  و اطلاعاتی که از طریق احراز هویت دقیق کاربران به دست می ‌آید را ثبت کنند. این اعمال هم برای مشتری های قدیمی و هم مشتری های جدید انجام می شود.

پولشویی چیست؟

پولشویی یعنی سود به دست آمده از کارهای غیر قانونی نظیر فساد و خلافکاری را به دارایی ‌هایی به ظاهر درست و مشروع جلوه دادن است. در عمل پولشویی، پول به دست آمده از اعمال غیرقانونی تبدیل به سرمایه ای می‌شود که به ظاهر از راه‌ درست و قانونی به دست آمده است و به این ترتیب (پول نا مشروع) وارد سیستم اقتصادی می‌شود. قوانین ضد پولشویی تحت عنوان یک قانون کلی بین المللی برای مقابله با پولشویی ارائه شده است.

عبارت KYC (مشتری‌ات را بشناس) به قانون‌گذاری ‌هایی که توسط بانک ها و قوانین ضدپولشویی شناخته میشود اشاره دارد. همچنین همه ی شرکت‌ ها، موسسات مالی و بانک ها از این مفهوم استفاده می‌کنند تا این اطمینان را بدهند که مخالف سرسخت پول شویی و وارد کردن سرمایه نامشروع به چرخه اقتصادی هستند.

پولشویی

آیا KYC (مشتری‌ات را بشناس) پایانی بر  فرمانروایی ارزهای ‌رمزنگاری‌شده است؟

وقتی در بحث امور مالی صحبت از KYC است ارزهای دیجیتال هنوز یک هیولا به حساب می آیند. راه حل هایی از این‌ دست امری مهم برای به دست آوردن اطمینان از روش‌های جدید تراکنشی است.

ساختار بلاکچین ویژگی منحصر به فردی دارد که به اقدامات ضدپولشویی کمک می‌کند. ماینر های ارزهای دیجیتال، که مجریان حقیقی قوانین ضد پولشویی هستند به شفافیت هرچه بیشتر این امر کمک میکنند و قسمتی از این سیستم هستند. ماینرهای ارز دیجیتال با اجرای پروتکل مرتبط با کدهای بلاک‌چین و استعلام از مورد تأیید بودن تراکنش ‌های متناظر با الگوریتم ارزهای دیجیتال آن را تایید می‌کنند.

هنگامی که یک تأیید اعتبار در شبکه اعلام می‌شود، سایر ماینرها، الگوریتم را چک می‌کنند و اگر آنها تراکنش را تأیید کنند، یک بلوک به دفترکل اضافه می‌شود. به طور کلی، پلتفرم بلاکچین باید بررسی شود تا تراکنش‌ ها را به کیف پول ‌های دارای KYC تأیید شده محدود کند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x