سه شنبه , 6 مهر 1400 - 21:02
عرضه اولیه ICO و IPO

عرضه اولیه سکه ICO و عرضه اولیه سهام IPO

در حالی که در ابتدای سال 2017 میزان اولیه سرمایه گذاری در عرضه اولیه سکه (ICO) کمتر از 200 میلیون دلار بود. در عرض تنها 7 ماه، در ژوئیه سال 2017 این بودجه به بیش از 1 میلیارد و 200 میلیون دلار می‎رسید. یعنی در کمتر از 7 ماه ارزشی افزایش یافته برابر با 1 میلیارد دلار.

در آن زمان ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به بیش از 100 میلیارد دلار رسیده بود و این بازار موفق شده بود تمام توجه بازار سرمایه گذاری را به خود جلب کند.

رشد انفجاری عرضه اولیه سکه به شدت بازار را به یک بازار قطبی تبدیل کرد. به این ترتیب که همه توجهات به سوی بازار ارز دیجیتال جلب شد و منتقدان آن را به عنوان یک حباب معرفی کردند که هر لحظه امکان ترکیدن دارد. در حالی که طرفداران این بازار به دنیای ارزهای دیجیتال به چشم یک نوآوری انقلابی نگاه می‎کردند که قصد تحول اقتصاد را دارد.

ico و ipo چیست

عرضه اولیه سکه ICO چیست ؟

ICO مخفف Initial coin offering می‎باشد. این عملکرد روشی برای جذب سرمایه و فرصتی برای سرمایه گذاری می‎باشد. به این صورت که در زمانی که شرکتی به دنبال جذب سرمایه می‎گردد عرضه اولیه سکه را به عنوان راهی برای جمع آوری سرمایه ارائه می‎کند.

سرمایه گذاران علاقه‎ مند می‎توانند از این فرصت استفاده کرده و رمز ارز جدید رمزنگاری شده توسط شرکت را دریافت کنند. این رمز ارز ممکن است نقشی در ارائه خدمات یا محصول شرکت داشته باشد و یا اینکه تنها نمایانگر سهمی در شرکت و پروژه باشد.

  نکات کلیدی

  • عرضه اولیه سکه یک روش جمع آوری سرمایه و کمک مالی محبوب است که در درجه اول توسط استارتاپ‎ هایی که مایل به ارائه خدمات و محصولات خود هستند صورت می‎گیرد و معمولا به ارزهای رمز پایه و فضای بلاکچین مربوط می‎شود.
  • ICO مشابه سهام هستند اما گاهی در کنار ارائه سهم ممکن است در ارائه خدمات یا محصولات نیز شرکت کنند.
  • برخی از این عرضه ‎ها بازدهی هنگفتی برای سرمایه گذاران خود داشته‎ اند. اما برخی از آنها بسیار ضعیف عمل کردند، شکست خوردند و یا کلاهبردار از آب درآمدند.
  • برای شرکت در عرضه اولیه سکه ابتدا باید ارز دیجیتال در اختیار بگیرید و درک اساسی از نحوه استفاده از کیف پول و مبادلات ارز رمز پایه را داشته باشید.
  • عرضه اولیه سکه معمولا و در بیشتر موارد نظارتی ندارد. بنابراین سرمایه گذاران در زمان سرمایه گذاری باید از احتیاط و دقت بالایی برخوردار باشند.ico چیست؟

نحوه ارائه اولیه سکه

هنگامی که شرکتی قصد کند از طریق عرضه اولیه سکه سرمایه جمع آوری کند در ابتدای امر معمولا نامه سفید ایجاد خواهد شد. این نامه به طور کامل شرح عملکرد و اطلاعات پروژه را به همراه دارد. نیازی که پروزه پس از اتمام برآورده می‎کند، چه مقدار پول سرمایه نیاز دارد، چه تعداد از رمزارزهای بنیان گذاران را نگه می‎دارد، نوع ارزی پذیرفته می‎شود و این عرضه تا چه زمانی ادامه میابد.

در طول کمپین عرضه اولیه سکه، علاقه مندان و حامیان پروژه برخی از توکن‎ های پروژه را با ارزهای فیات یا دیجیتال خریداری می‎کنند. این توکن‎ ها دقیقا مشابه سهام شرکتی می‎باشند که در طی IPO به سرمایه گذاران فروخته خواهد شد.

در صورتی که پول جمع ‎آوری شده حداقل بودجه مورد نیاز شرکت را تامین نکند ممکن است پول به پشتیبانان باز گردانده شود. اگرچه نظارتی بر روی عرضه اولیه سکه نیست اما کمیسیون بورس و اوراق بهادار می‎تواند در آن دخالت کند. برای مثال سازنده تلگرام در طی یک عرضه اولیه 1.7 میلیارد دلار در طی سالهای 2018 و 2019 جمع‎ آوری کرد و اما کمیسیون در طی یک اقدام فوری با ادعای فعالیت غیر قانونی از سوی تیم توسعه دستور بازدارندگی موقت این فعالیت را به دست آورد.

در مارس 2020 دادگاه جنوب نیویورک آمریکا حکمی صادر کرد که در آن تلگرام مجبور به بازگرداندن 1.2 میلیارد سرمایه به سرمایه گذاران و پرداخت 18.5 میلیون دلار جریمه مدنی شد.

ico چیست

عرضه اولیه سهام IPOچیست ؟

عرضه اولیه سهام به فرایند ارائه سهام یک شرکت خصوصی به مردم اشاره دارد. صدور سهام عمومی به شرکت این امکان را می‎دهد که سر ماه خود را از سرمایه گذاران عمومی جمع کند. انتقال از یک شرکت خصوصی به یک شرکت دولتی میتواند فرصت خوبی برای سرمایه گذاران خصوصی باشد که به سود کامل سرمایه خود دست یابند. زیرا به طور معمول شامل حق بیمه سهام سرمایه گذاران خصوصی است. در همین حال به سرمایه گذاران خارجی اجازه ورود و شرکت در این پیشنهاد را می‎دهد.

شرکت ها در این نوع از عرضه باید برای برگزاری، واجد شرایط لازم تعیین شده در صرافی‎ ها و کمیسیون بورس و اوراق بهادار باشند.

ipo چیست؟

عرضه اولیه سکه در مقابل عرضه اولیه سهام

برای شرکت ‎های سنتی، چند روش برای جمع ‎آوری بودجه جهت توسعه و گسترش وجود دارد. یک شرکت قادر است به فعالیت‎ های معمولی و کوچک خود بپردازد و با سرعت عادی پیشرفت کند و سود آن در بین اعضا و مالکان شرکت بماند. به طور متناوب شرکت ‎ها می‎توانند به سرعت با جذب سرمایه گذاران خارجی و هجوم پول روبرو شوند. اما در عوض باید بخشی از سرمایه خود را به عنوان سهام با این سکه معامله کنند.

روش دیگر عمومی شدن می‎باشد. به این صورت که شرکت‎ ها با فروش سهام از طریق عرضه اولیه آن در ازای وجوه شخصی به جذب سرمایه گذار می‎پردازند. در حالی که در ارائه اولیه سهام IPO شرکت ‎ها با عرضه مالکیت سهام خود با سرمایه گذاران شراکت می‎کنند در عرضه اولیه سکه شرکت‎ ها با حامیانی که مایل به سرمایه گذاری در یک پروژه جدید هستند معامله می‎کند، دقیقا مانند یک رویداد سرمایه گذاری جمعی.

در این نوع از سرمایه گذاری ‎های جمعی، ICO سرمایه گذاران امیدوارند که سرمایه اولیه ‎شان به آنها بازگردد، و با این تصور وارد آن می‎شوند که سرمایه آنها به عنوان کمکی مالی خواهد بود. این در حالی است که عرضه اولیه سکه به عنوان میزان فروش شناخته می‎شود.

عرضه اولیه ico و ipo

عرضه اولیه سکه (ICO) با عرضه اولیه سهام دو تفاوت اساسی دارد

 ICO تا حد زیادی تنظیم نشده ‎اند. به این معنی که سازمان‎ هایی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار به طور منظم به آنها نظارت نمی‎کند. تفاوت دیگر بین آن دو تمرکز زدایی و عدم تنظیم مقررات می‎باشد. ICO از نظر ساختار بسیار آزادتر از IPO هستند.

عرضه‎ های مستقیم سکه به روش ‎های مختلفی ساخته می‎شود. در برخی موارد یک شرکت برای تامین بودجه خود یک هدف یا محدودیت تعیین می‎کند. به این معنی که هر توکن فروخته شده دارای ارزشی از پیش تعیین شده است.

بیشنر بخوانید : ICO یا همان عرضه اولیه سکه به چه معنا است؟

در موارد دیگر یک منبع ثابت از عرضه اولیه سکه وجود دارد اما هدفی برای آن تعیین نشده است. به این معنا که توزیع توکن به سرمایه گذاران، به بودجه دریافتی بستگی خواهد داشت به عبارتی ارز بیشتر توکن بیشتر. در این وضعیت متقاضیان یک توکن پویا دارند که با توجه به میزان بودجه دریافتی تعیین می‎شود. در این مورد هم قیمت یک توکن ثابت خواهد بود. اما در تعداد توکن‎ها محدودیتی وجود ندارد.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x