پنجشنبه , 30 دی 1400 - 11:53
اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال

آشنایی با دنیای غریب و پیشرفته اصطلاحات ارزهای دیجیتال

در دنیای امروز که علم و تکنولوژی هر روز در حال پیشرفت است نیاز، به بروزرسانی اطلاعات در هر فرد به طور چشم‌‌گیری افزایش پیدا می‌کند. هر علم و رویدادی که به وقوع می‌پیوندد مجموعه‌ ای از اصطلاحات و لغات جدید را به دایره زبانی و فرهنگی مردم وارد می‌کند که در صورتی که با آن‌ها آشنایی کامل داشته باشید می‌توانید از آن علم و فناوری استفاده‌ مفیدتری کنید با ما همراه باشید تا با رایج ترین اصطلاحات ارز دیجیتال آشنا شوید.

در ادامه تلاش شده تا حد امکان واژه‌ها و اصطلاحات مربوط به رایج ‌‌‌ترین ارز دیجیتال این روزها یعنی بیت کوین تفسیر و معنا شود. ارزهای دیجیتالی علاوه بر اصطلاحات اقتصادی پیچیدگی‌های زبان دنیای مجازی را نیز در بر‌می‌گیرد و همین موضوع باعث می‌شود تا نیاز به آموزش آنها بیشتر از هر علم و فناوری دیگری احساس شود. هرچند که این اصطلاحات هر روزه در حال گسترش است و نیاز به، به‌روز‌رسانی دارند.

اصطلاحات پایه ای پرکاربرد دنیای ارزهای دیجیتال

  فیات FIAT : به ارزهایی که به صورت رسمی و قانونی در کشورهای مختلف به رسمیت شناخته می‌شوند فیات گویند. مانند دلار آمریکا، پوند انگلیس و…

رمزارز :  این ترکیب برای تمامی ارزهای دیجیتالی به کار می‎رود که پشت تولدشان یک فرمول ریاضی پیچیده وجود دارد.

مبادله exchange : از اصطلاحات رایج ارز  دیجیتال مبادله است. مبادله پلتفرمی است که از طریق آن می‌توان به خرید و فروش ارزهای دیجیتال با یکدیگر و یا ارزهای دیجیتال با فیات پرداخت.

صرافیExchange : مکانی مجازی برای خرید و فروش ارز دیجیتالی است. نرخ و قیمت ارزهای دیجیتال توسط همین عرضه و تقاضا در صرافی‎ها به وجود می‎آید. عملکرد و امکانات صرافی‎ ها با هم متفاوت است اما به طور کلی وظیفه صرافی‎ ها بهم‎ رسانی سفارشات خرید و فروش کاربران و دریافت کمیسیون از هر معامله انجام شده است.

نوع دیگری از صرافی‎ها به گونه‎ای هستند که کاربران می‎توانند به صورت مستقیم از خودشان خرید کنند البته که این نوع صرافی ‎ها اغلب   محلی هستند.

BTC بیت کوین : علامت اختصاری است که؛ یک واحد رایج بیت کوین را نشان می‎دهد.

ساتوشی SATS : کوچک‎ترین واحد بیت کوین ساتوشی است. هر یک بیت کوین به 100 میلیون ساتوشی تقسیم می‎شود.

جفت معاملاتیpair : به مبادله یک ارز دیجیتالی با ارز دیجیتالی دیگر گویند.

اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال

 

تقویم‎ نگاری اصطلاحات ارزهای دیجیتال

 نهنگ Whale : به اصطلاح فرد دارای سهام قابل توجه، در هر نوع از ارز دیجیتال را نهنگ می‌گویند. این افراد می‎توانند، تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت بازار بگذارند.

ماهیfish  : به افراد تازه وارد در زمینه ارز دیجیتال که تحت تاثیر نهنگ‎ ها هستند و میزان معاملات بسیار کمی دارند گفته می‎شود.

گاونر Bullish/bull : این اصطلاح در دنیای ارز دیجیتال نشان‌دهنده‌ ی روند صعودی بازار و امید به افزایش قیمت در آینده است.

خرس Bearish/bear : در این اصطلاح سرمایه گذاران اعتمادی نسبت به روند بازار ندارند زیرا این اصطلاح نشان‌دهنده‌ی روند نزولی بازار است.

اصطلاحات ار دیجیتال

خط مقاومت : زمانی که ارزشی برای بیت کوین تشکیل ‎می‎شود و اکثریت بر روی خرید و فروش به توافق می‎رسند، به نوعی برای مدتی ثبات را به همراه می‎آورد. اما همواره گاوها سعی بر شکاندن خط مقاومت پایین و خرس‎ها سعی بر شکاندن خط مقاومت بالا را دارند.

ضرب و شتم گاوها و خرسها : این اصطلاح مربوط به زمانی است که گاوها سعی دارند خط مقاومت را به سمت بالا فشار دهند و خرس‎‌ها هم‎ زمان سعی دارند که خط مقاومت را به پایین‎تر منتقل کنند.

بالاترین قیمت  ATH : این نشان اختصاری خلاصه شده‌ی اصلاح all time high  است. به معنای بالاترین قیمت سهام و یا ارز پایه در چند ماه گذشته ‌ی بازار.

هاوینگhalving  : میزان تولید بیت کوین جدید هر چهار سال یکبار و با گذشت 210 هزار بلاک در بلاک چین بیت کوین نصف می‎شود. به بیانی دقیق‎تر پاداش اهدایی به ماینرها برای اضافه کردن یک بلاک به بلاک چین 50 درصد کاهش پیدا می‎کند. این امر با هدف جلوگیری از تورم بیت کوین توسط خالق آن در کد این شبکه نوشته شده‎ است.


اصطلاحات ارز دیجیتال که با آن زیاد برخورد می کنید

آدرسaddress :  در دنیای اصطلاحات ارز دیجیتال آدرس و یا کیف پول بیت کوین مانند شماره حساب بانکی و یا آدرس ایمیل است.  این آدرس از تعدادی حروف الفبایی و  اعدادی تشکیل می‎شود که مختص یک فرد است. البته که این رشته اعداد و حروف می‎توانند به صورت یک  QR کد نیز به چاپ برسند.

همانطور که در نقل و انتقالات بانکی از شماره حساب استفاده می‎شود در خرید و فروش‎های بیت کوین نیز از آدرس استفاده می‎کنند به نحوی که اگر کسی بخواهد برایتان بیت کوین بفرستد باید آدرس کیف پولتان را بداند. شما می‎توانید هر تعداد آدرسی که میخواهید داشته باشید و محدودیتی برای آن وجود ندارد.

 

استخر poolمحل  استخراج مجازی که قدرت پردازش ماینرها در آن با یکدیگر ادغام می‎شود تا بتوانند شانس خود را در سودآوری ماینینگ افزایش دهند. اضافه شدن یک ماینر به استخر استخراج در واقع به این معناست که همه‎ی آنها باهم یک ماینر واحد را تشکیل می‏‎دهند به این ترتیب روند استخراج ارز دیجیتال سریعتر، راحت‎تر و به  صرفه ‎تر خواهد بود. از معروف ترین استخرهای استخراج ارز دیجیتال میتوان به اسلاش پول slushpool.com میتوان اشاره کرد.

 

استخراج یا ماینینگ mining به عملیات کامپیوتری که شامل انجام محاسبات ریاضی بسیار دشوار است که در شبکه بیت کوین صورت می‎گیرد استخراج بیت کوین می گویند.

این فرایند با هدف تایید تراکنش ها و افزایش امنیت صورت می گیرد. استخراج کنندگان به ازای تاییدی که از تراکنش ها در شبکه به دست می‎آورند، کارمزدی را مثال جایزه دریافت می‎کنند. علاوه بر این کارمزد بیت کوین‎‌هایی را که اخیرا تولید شده به نام خود می‎زنند.
استخراج بیت کوین عملیاتی کاملا تخصصی و رقابتی است. جوایز آن به طور کاملا عادلانه با توجه به میزان محاسبات انجام شده توسط هر ماینر بین آن ها تقسیم می‎شود.

مایینینگ کردن بیت کوین

خروج دوباره double spend : از مشکلاتی که در ارزهای دیجیتال وجود دارد دوبار، خروج کردن است. به این معنا که یک کاربر نمیتواند بیت کوین‎ های خود را بدون کارمزد به دو کیف پول متفاوت اختصاص دهد و ماینرها و شبکه‎ بلاک چین اجازه نمی‎دهد تا هر دوی این معامله انجام شود و فقط یکی از این تراکنش‎ها تایید می‎شود.

 

تایید شبکهconfirmation :  به طور تقریبی هر 10 دقیقه یه بلوک به بلاک چین اضافه می‎شود. بلوک جدید است که معاملات جدید را ثبت می‎کند. بر خلاف بسیاری از شرکت ‎ها که یک تایید در آن ‎ها کافی است بیت کوین نیازمند تقریبا شش تاییدیه می‎باشد. که حدودا یک ساعت طول می‎کشد. زیرا این امر احتمال برگشت تراکنش را کاهش می‎دهد. تراکنش هایی که تایید نشده‎ اند قابل برگشت‎ می‎باشند.

 

بلاک چین block chain :  نوعی سیستم برای ثبت اطلاعات و گزارش ‎های ارزهای دیجیتال است. تفاوت این سیستم و سیستم‎های دیگر در به اشتراک گذاشتن اطلاعات آن با تمام اعضای شبکه است. با ثبت اطلاعات در این سیستم امکان هک و یا حذف اطلاعات ثبت شده از بین می‎رود. این مفهوم با پیدایش بیت کوین به وجود آمد. با وجود بلاک چین مشکل دوبار خروج کردن از بین می‎رود.

 

بلاک block :  تاییدیه‎ های شبکه که توسط ماینرها انجام می‎شود. در خانه‎ای از زنجیره بلاک چین به اسم بلاک نگهداری می‎شود. به طور میانگین در هر 10 دقیقه یک بلاک به بلاک چین اضافه می‎شود.

شبکه بلاکچین

تعریف کیف پول و انواع آن

کیف پول wallet : ارزهای دیجیتالی نیز مانند فیات نیاز به محلی برای ذخیره سازی و محافظت دارد. از مهمترین تصمیماتی که در هنگام خرید و فروش ارزهای دیجیتالی باید گرفته شود. این است که چه کیف پولی مطمئن ‎تر و معتبرتر است. کیف پول ارز دیجیتال در واقع یک برنامه‎ی نرم افزاری و یا سخت افزاری است که به دو دسته‎ کیف پول گرم و کیف پول سرد تقسیم می‎شود.

  • کیف پول گرم

کاربرد این نوع کیف پول در سیستم‎هایی که ذخیره سازی را به صورت آنلاین انجام می‎دهند است. از انواع کیف پول گرم کیف پول موبایلی و کیف پول دسکتاپ است. امکان هک شدن کیف پول گرم نسبت به کیف پول سرد به دلیل آنلاین بودن آن بیشتر است.

  • کیف پول سرد

کیف پول کاغذی و کیف پول سخت افزاری از انواع کیف پول سرد محسوب می‎شوند. کیف پول سرد به دلیل قابلیت ذخیره سازی بدون نیاز به اینترنت امنیت بیشتری برای ذخیره‎ی رمزارزها دارد.

کیف پول سرد و کیف پول داغ

همتا به همتا peer-to-peer این اصطلاح ارز دیجیتال که مخفف آنP2P مفهومی است به این معنا که تراکنش ‎های بین کاربران بدون هیچ واسطه و نظارت و کنترلی انجام می‎شود. شبکه‎ی بیت کوین به گونه‎ ای طراحی شده است که در آن کاربران می‎توانند بر تراکنش‎ های کاربران دیگر نظارت داشته باشند.

با توجه به اینکه هر اجتماعی پس از شکل ‎گیری ادبیات خود را تشکیل میدهد. برای برقرار کردن ارتباط با آن نیاز است زبانش را فراگرفت. در این مقاله شما تمام آنچه را که برای برقرار کردن ارتباط و ورود به دنیای ارزهای دیجیتال نیاز دارید، بدست می‎ آورید و پس از آن تنها نیاز است که مشغول رسد کردن صور فلکی در تقویم بیت کوینی خود شوید.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x