پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 16:33
بیت کوین در مقابل اتریوم

بیت کوین در مقابل اتریوم – کدام برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

از بین بیش از 1600 ارز رمزپایه موجود در بازار، بیت کوین و اتریوم هر دو در میان سه ارز برتر هستند. به گفته فوربس، که به رشد تهاجمی پلتفرم اشاره می کند، ممکن است اتریوم در سال 2021 از BTC پیشی گیرد. اما دقیقا چگونه Ethereum از نظر ویژگی ها، کاربردها و موارد دیگر در برابر بیت کوین قرار می گیرد؟

در سال 1999، میلتون فریدمن، برنده جایزه نوبل اقتصاد معتقد بود که اینترنت یکی از نیروهای اصلی در کاهش نقش دولت است. او همچنین فکر کرد که تنها چیزی که از دست رفته است پول نقد الکترونیکی قابل اعتماد است و درست همانطور که پیش بینی کرد، در سال 2009 ارز رمزنگاری شده بیت کوین متولد شد.

کریپتوکارنسی چیست؟

قبل از اینکه وارد بحث بیت کوین در مقابل اتریوم شوید و سعی کنید بفهمید اتریوم بهتر از BTC است، ابتدا باید در مورد ارزهای رمزپایه بدانید. ارز رمزنگاری شده به روشی کاملا مشابه ارز عادی مانند دلار، یورو، پوند، ین، روپیه و… کار می کند. هر نوع ارز که ارز رمزپایه ای نباشد، تحت نظر ارز معمولی قرار می گیرد که به آن ارز فیات نیز می گویند.

تفاوت عمده ارزهای رمزنگاری شده با ارزهای فیات در غیر متمرکز بودن ارزهای رمزپایه است. این بدان معناست که ارزهای رمزپایه دارای مرجع مرکزی، مانند بانک یا دولت نیستند که آنها را کنترل کند. به نوعی، ارز رمزنگاری شده بسیار دموکراتیک کار می کند و هر تغییری که لازم باشد رخ دهد تنها پس از موافقت اکثر افراد با استفاده از ارز رمزنگاری شده، انجام می شود.

ارزهای رمزنگاری شده و ارزهای فیات مشابه هستند زیرا هر دو به عنوان وسیله مبادله ایجاد شده اند. با این حال، این همان جایی است که شباهت به پایان می رسد. با استفاده از ارزهای رمزپایه، اشخاص ثالث در این امر دخیل نیستند. با ارزهای فیات، بانک، وام دهنده پول، دولت و… را دارید و ارزهای رمزنگاری شده برای اطمینان از ایمن بودن معاملات، عملکردهای رمزنگاری دارند. به عنوان مثال بیت کوین از الگوریتم SHA-256 برای اطمینان از امنیت استفاده می کند.

اما مهم ترین، ارزهای رمزپایه از بلاکچین استفاده می کنند که مجموعه ای از سوابق است که در منطقه ای معروف به بلاک قرار می گیرد. این معاملات به صورت علنی و به ترتیب زمانی حفظ می شوند.

بیت کوین در مقابل اتریوم
بیت کوین چیست؟

بیت کوین که در سال 2009 توسط یک فرد یا گروهی از افراد معروف به Satoshi Nakamoto منتشر شد، یک ارز رمزپایه است که به افراد امکان ارسال و دریافت پول در سراسر جهان را می دهد. همانطور که گفته شد، پرداخت با استفاده از رمزنگاری تضمین می شود. مهم ترین نکته در مورد BTC این است که به حفظ هویت افرادی که پول می فرستند و دریافت می کنند به صورت ناشناس کمک می کند.

هزینه معامله نیز بسیار کم است. همه ما می دانیم که هنگام انجام معامله از طریق بانک، مقداری پول یا شارژ خدمات دریافت می شود. با این حال، با BTC، این شارژ بسیار کم است.

اتریوم چیست؟

اتریوم که در سال 2015 توسط Vitalik Buterin ایجاد شد، یک ارز رمزنگاری شده است که رمزهای اتر را ارائه می دهد. این معادل بیت کوین در شبکه BTC است. اتر برای ساخت و استقرار برنامه های غیرمتمرکز استفاده می شود که کد back-end آنها در شبکه توزیع شده نظیر به نظیر قرار گرفته است. این متفاوت از یک برنامه معمولی است که برای آن کد back-end در یک سرور متمرکز قرار می گیرد. از اتر برای پرداخت هزینه خدمات نیز استفاده می شود، مانند توان محاسباتی که قبل از افزودن بلاک به بلاکچین و پرداخت هزینه های معامله مورد نیاز است.

اتر بسیار مشابه بیت کوین کار می کند و می تواند برای پرداخت های نظیر به نظیر استفاده شود. همچنین، می توان از آن برای ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده کرد. قراردادهای هوشمند به گونه ای کار می کنند که وقتی مجموعه خاصی از قوانین از پیش تعریف شده راضی باشند، یک خروجی خاص اتفاق بیفتد.

رمز ارز اتریوم

بیت کوین در مقابل اتریوم

این استدلال بیت کوین و اتریوم در چند وقت اخیر بسیار جنجالی به پا کرده است. BTC به یک ارز رمزپایه بسیار محبوب و شناخته شده در سراسر جهان تبدیل شده است. همچنین بالاترین سقف بازار را در بین ارزهای رمزپایه موجود در حال حاضر دارد. به نوعی، وقتی صحبت از ارزهای رمزپایه می شود، این قهرمان فعلی جهان است. در طرف دیگر اتریوم قرار دارد. اتریوم تاثیر انقلابی مانند BTC نداشته است، اما سازنده آن از بیت کوین آموخته و عملکردهای بیشتری را براساس مفاهیم بیت کوین تولید کرده است. در حال حاضر دومین ارز رمزنگاری شده با ارزش ترین بازار است.

تاریخ بیت کوین و اتریوم

بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده بود که در بستر شبکه بلاک چین در سال 2009 توسط Satoshi Nakamoto منتشر شد.

مشخص نیست که این شخص یک فرد یا گروهی از افراد باشد، یا اینکه این فرد یا افراد زنده یا مرده باشند. اتریوم، همان طور که در بالا ذکر شد، در سال 2015 توسط یک محقق و برنامه نویس به نام Vitalik Buterin منتشر شد. او از مفاهیم بلاکچین و بیت کوین استفاده کرد و با بهبود عملکرد پلتفرم بیت کوین، قابلیت های بسیار بیشتری را ارائه داد.

 

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x