پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:49
افت قیمت بیت کوین

افت ارزش بیت کوین به زیر 18 هزار دلار و سقوط آلتکوین ها

فشار رو به پایین باعث شد بیت کوین معاملات یک طرفه را متوقف کند. در تاریخ 9ام دسامبر بیت کوین در آخرین روند نزولی به پایین ترین حد خود رسید و شاهد افت ارزش بیت کوین در بازار ارز دیجیتال بودیم.

تحلیل گران بر این اعتقادند که قیمت بیت کوین همچنان باید روند اصلاحی خود را در پیش بگیرد. داده‎ های حاصل از بازار نشان می‎دهد جفت ارز  BTC / USD، به قیمت 18 هزار دلار در حین معاملات پشتیبانی این ارزش خود را از دست داده است. درست ساعاتی پس از آنکه سطح متوسط بحرانی نیز جای خود را از دست داد.

به گفته مطبوعات، پایین ‎ترین سطح نزدیک به 17.600 دلار ظاهر شد که زیان 24 ساعته آنها بیش از 7 درصد بود. اوضاع برای بیت کوین پس از، از دست دادن حمایت بیشتر از حد انتظار بسیار ناخوشایند بود. داده ‎های مبادله ‎ای نشان می‎داد علاقه خریداران تنها در مقادیر قابل توجهی در نزدیکی دلار صف بسته است.

فشار فروش معکوس در هفته گذشته تقریبا  20 هزار دلار را به صورت آنی رد کرد.

سقوط بیت کوین

سقوط بیت کوین

” سومین آزمون پشتیبانی و سقوط آن ” مایکل ون دو پوپه تحلیلگر بازارهای ارز دیجیتال، در توییت خود اظهار کرد: ” چنین روند آزمایشی سطحی هیچگاه به معنای قوی تر شدن آن سطح نخواهد بود. و من فکر می‎کنم که، این روند نزولی احتمالا ادامه پیدا خواهد کرد. مگر اینکه بیت کوین موفق به باز پس‎گیری 18700-18500 دلار شود. من معتقدم ما همچنان اصلاحات دیگری در پیش داریم. “

با افت بیت کوین در پایین‎ترین سطح که دقیقا به زیر 17 هزار دلار می‎رسد انگیزه دیگری برای سقوط بیشتر بیت کوین در کوتاه مدت ایجاد شده است.

بازیکنان بزرگ ‎تر برای خرید در این سطوح غوطه‎ ور خواهند شد. هرچند که همگان به صعود ارزش بیت کوین خوش بین بودند اما باید این را هم در نظر داشت که بیت کوین با این سقوط امکان بیشتر و بهتری را برای خریداران حجم بالا فراهم خواهد کرد.

مایکل ون دو پوپه هم چنین به عنوان یک نقشه دوم در برنامه ریزی ‎های ارزش بیت کوین اظهار داشت: ” ببینید که چگونه معامله گران، سوداگران ضعیف بیت کوین خود را به دستهایی قوی مانند  Grayscale, PayPal, Square, MicroStrategy و غیره واگذار خواهند کرد.

” بیت کوین در یک تصور دوم ممکن است به سویی پیش رود که به ناپدیدی از بازار بیانجامد و سال ها در سردخانه عمیقی مدفون شود. “

حتی با تصور این وضعیت نیز می‎توان یقین داشت که پس از سال ها معدن‎ها از اعماق این غار بیرون خواهند زد.

افت ارزش بیت کوین

سقوط آلت کوین ها در پی افت ارز بیت کوین

دیگر ارزهای رمزپایه با اخرین اصلاح ارزشی بیت کوین مانند XRP بیش از رقیبان خود در برابر بیت کوین تخریب شدند. با پایین آمدن بیت کوین به زیر 18 هزار دلار، بازار برای آلت کوین‎های اصلی مانند توکن‎های DEFI و  XRP با جفت ارزی بیت کوین به شدت بهم ریخت و این کاهش ارزش از 10 درصد آغاز و با 30 درصد پایان یافت.

در واقع ریپل و سایر سکه‎های برتر مالی غیر متمرکز در هفته اخیر مانند YFI و  AAVE در 18 ساعت گذشته 10 تا 20 درصد با افت ارزش همراه بودند و بیت کوین بیش از 7 درصد از ارزش خود را از دست داد.

پیامد این اتفاق احتمالا حاصل دو علت عمده می‎باشد: سطح بالای عدم اطمینان فعلی در بین معامله گران و کاهش حجم کلی.

تاثیر اصلاح ارزش بیت کوین بر آلتکوین ها

آلتکوین ‎ها اغلب انعکاس دهنده ارزش بیت کوین هستند. با حرکاتی شدیدتر در روند ارزش به سمت بالا یا پایین. به همین ترتیب وقتی شاهد صعود ارزش بیت کوین هستیم، آلت کوین ‎ها تمایل به تجمعی بزرگ حتی گاهی بزرگتر از بیت کوین را دارند.

به عنوان مثال ریپل در یک ماه بیش از 91 درصد افزایش در ارزش داشته است. زمانی که بیت کوین در 23 نوامبر روند پر سرعت صعودی خود را آغاز کرد بازار به همین ترتیب برای آلتکوین‎هایی مانند ریپل و استلار به طور قابل توجهی تکان خورد.

به همین ترتیب هنگامی که بیت کوین آغاز به حرکاتی اصلاحی می‎کند یا عدم اطمینان در بازار به وجود می‎آید آلتکوین‎ها شاهد اصلاحات شدیدی خواهند شد.

به عنوان نمونه در 24 ساعت 9ام دسامبر با سقوط 7 درصدی بیت کوین ریپل تل حدود 15 درصد سقوط کرد و با افت قیمت بسیار قابل توجهی روبرو شد. آلت کوین‎خا معمولا به دلیل حجم نسبتا کمی که در برابر بیت کوین دارند معمولا اصلاحات بسیار شدیدی را تجربه می‎کنند. بیت کوین با اختلاف بسیار زیاد هم‎چنان سیال‎ترین ارز رمزنگاری شده در بازار است.

با گزارش Binance جفت ارز BTC / USD  از 9 ام دسامبر روزانه حجم معاملاتی برابر با 1.5 میلیارد دلار را دارد. در مقایسه اتر و ریپل به ترتیب حجم معاملات روزانه 600 میلیون و 433 میلیون دلار را دارند. از اینرو، ارزهای رمزنگاری شده با حجم کمتر در کوتاه مدت هنگام نزول بیت کوین دچار شکنندگی بیشتری روبرو خواهند شد.

افت قیمت بیت کوین

آیا آلتکوین ها شانس بهبود خواهند داشت ؟

اگر بیت کوین بتوانند به طرز قاطعی بازی را از سر بگیرد و با سرعت قبلی خود شروع به کار کند و بتواند افت ارز خود را جبران کند، آلت کوین‎ها قادر خواهند بود به سرعت بهبود یابند. برخی نشانه‎ها حاکی از این است که بیت کوین می‎تواند در کوتاه مدت حال بازار آلتکوین‎ها را دگرگون کند.

اسکات ملکر یک تاجر بازار ارز رمزنگاری شده اذعان داشت: که آخرین شمع 4 ساعته بیت کوین حجم خرید بیشتری نسبت به شمعهای قرمز در مسیر فروش دارد. در صورت ادامه خرید شدید احتمال بهبود التکوین‎ها بسیار بیشتر خواهد شد.

یکی دیگر از کاتالیزورهای بهبود بازار آلت کوین‎ها می‎تواند بهبود فشار کوتاه مداوم در بازار اتی بیت کوین‎ها باشد. رافائل شولتزه کرافت مدیر ارشد فنی Glassnode اظهار داشت که تصفیه‎های طولانی مدت بایننس از 130 میلیون دلار عبور میکند. در نتیجه قیمت کاهش میابد و در نتیجه فشار طولانی مدت ایجاد خواهد شد.

” فکر کنید من باید در تصفیه روزانه بایننس زمانی که از 130 میلیون دلار عبور می‎کند شروع به خرید بیت کوین کنم. به نظر می‎رسد این یک استراتژی مناسب برای جمع آوری بیت کوین با تخفیف در بازار است. “

با توجه به اینکه یک فشار طولانی مدت باعث افت شدیدی در ارزش بیت کوین شد، احتمالا یک فشار کوتاه مدت نیز در آینده‎ای نزدیک سطح مقاومت کوتاه مدتی را در خط 18600 دلار ایجاد کند.

منبع : https://bit.ly/3agG2gr

 

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x