پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 10:43
اصطلاح ارز دیجیتال

12 اصطلاح در دنیای تجارت رمزارزها که با آن بسیار روبه رو می شوید

برای کسانی که  فرصتی برای خواندن و تحقیق کردن ندارند در این مقاله چکیده ه‎ایی از اصطلاح های مهم سرمایه گذاری به صورت فهرست وار برای شما قرار داده شده است. چه در بورس و سهام باشید چه در معاملات روزانه فارکس یا در معاملات لحظه‎ ای رمزارزها ممکن است شرایط معاملاتی زیادی به گوش شما برسد که گاها ناشناخته به نظر بیاید.

در اینجا باید به یاد بیاورید که هر تجارت و سرمایه گذاری صاحب زبان خود است و یادگیری همه این اصطلاحات جدید به صورت یکجا می‎تواند استرس زا باشد. اما با فراگرفتن آنها می‎توانید متوجه شوید شرایط بازارهای مادی از چه قرار است و یا در آنها چه می‎ گذرد.

اصطلاح ها ارزدیجیتال

 • ترس، عدم اطمینان و تردید (FUD) : گسترش ترس و اطلاعات غلط برای به دست آوردن یک مزیت.
 • ترس از دست دادن موقعیت (FOMO) : احساس وحشتی که هنگام خرید به شما دست می ‎دهد.
 • HODL : خرید و نگهداری برای مدتی طولانی.
 • BUIDL : سر خود را پایین نگه دارید و سیستم بعدی مالی خود را بسازید.
 • SAFU : وجوه در شرایط امنی به سر می‎برند.
 • بازگشت سرمایه ROI : چقدر پول درمی‎آورید یا ضرر می‎ کنید.
 • ATH (ALL TIME HIGH) : بالاترین قیمت ثبت شده تا به حال.
 • ATL (ALL TIME LOW) : پایین‎ترین قیمت ثبت شده تا کنون.
 • DYOR اعتماد نکنید، تایید کنید : تحقیق خود را ادامه دهید.
 • با توجه، با دقت DD : افراد باهوش بر اساس حقایق تصمیم می‎ گیرند.
 • مبارزه با پولشویی AML : مقرراتی که از مخفی شدن مجرمان در پول خود جلوگیری می‎ کنند.
 • مشتری خود را بشناسید KYC : مقرراتی که مبادلات را انجام می‎دهند هویت شما را تایید می‎ کنند.

چه در بورس و سهام باشید چه در معاملات روزانه فارکس یا در معاملات لحظه‎ ای رمز ارزها ممکن است شرایط معاملاتی زیادی به گوش شما برسد که گاها ناشناخته به نظر بیاید. در اینجا باید به یاد بیاورید که هر تجارت و سرمایه گذاری صاحب زبان خود است و یادگیری همه این اصطلاحات جدید به صورت یکجا می‎\تواند استرس زا باشد. اما با فراگرفتن آنها می‎ توانید متوجه شوید شرایط بازارهای مادی از چه قرار است و یا در آنها چه می‎ گذرد.

1.  ترس ، عدم اطمینان و تردید (FUD)

FUD گرچه منحصرا یک اصطلاح تجاری نیست اما اغلب در متن بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‎ گیرد. FUD یک استراتژی است که هدف آن بی اعتبار کردن یک شرکت، محصول، یا پروژه خاص با انتشار اطلاعات نادرست در مورد آن است. هدف این است که به نوعی ترس ایجاد کرده و یک مزیت کسب کنید. این می‎ تواند یک مزیت رقابتی یا تاکتیکی یا سود حاصل از کاهش قیمت سهام ناشی از اخبار بالقوه مخرب باشد.

fud ترس معاملاتی

همانطور که انتظار دارید FUD در فضای ارزهای رمزپایه بسیار پرکاربرد است. در بسیاری از موارد سرمایه گذاران ممکن است یک پوزیشن شورت در یک دارایی ایجاد کنند و پس از تثبیت موقعیت اخبار اطلاعات مضر یا گمراه کننده را منتشر کنند. به همین ترتیب می‎ توان با فروش کوتاه یا خرید، گزینه ‎های فروش سود کلانی ثبت کرد. آنها همچنین ممکن است پیش از این خود را درمعاملات بدون نسخه OTC موقعیت دهند. در بسیاری از موارد اطلاعات نادرست یا حداقل به نظر می ‎رسد. با این حال در برخی موارد درست است. همیشه خوب است که سعی کنیم همه طرف های بحث را در نظر بگیریم.

2. ترس از دست دادن (FOMO)

FOMO احساسی است که سرمایه گذاران هنگام ترس از دست دادن فرصت سود به هنگام خرید یک دارایی هجوم می‎ آورند. از آنجا که در این حالت احساسات سنگینی درگیر است FOMO توسط تعداد زیادی از مردم می‎تواند منجر به حرکت سهوی در قیمت شود.

اصطلاح ارز دیجیتال

از فومو معمولا در طراحی برنامه‎ های رسانه‎ های اجتماعی استفاده می‎ شود. آیا تا به حال فکر کرده ‎اید که چرا مشاهده پست‎ ها در جدول زمانی شبکه‎ های اجتماعی با ترتیب دقیق زمانی دشوارتر است؟ پاسخ آن فومو است. اگر کاربران از آخرین ورود به سیستم بتوانند همه پست ها را بررسی کنند احساس می‎کنند که همه آخریت ارسال شده ‎ها را دیده ‎اند. با مخلوط کردن پست های قدیمی و تازه در جدول زمانی سیستم عامل های رسانه‎ های اجتماعی قصد دارند FOMO را به کاربران القا کنند. به این ترتیب کاربران از ترس اینکه چیز مهمی را از دست ندهند بارها و بارها دوباره بررسی میکنند.

3.  HODL

HODL  اصطلاحی است که از غلط املایی HOLD گرفته شده است. در اصل استراتژی ارز رمزپایه خریداری شده “خرید و نگهداری” می‎ باشد. این اصطلاح اولین بار در سال 2013 در یک پست مشهور در تالار گفتمان BITCOIN TALK ظاهر شد. این اصطلاح اشتباه املایی ” I HOLDING ” بود.

HODLING به نگهداری سرمایه گذاری‎ ها علی رغم افت قیمت اشاره دارد. همچنین معمولا در متن سرمایه گذاران HODLERS استفاده می‎ شود که البته این افراد در تجارت کوتاه مدت مهارتی ندارند اما می‎ خواهند قیمت ارز را با ارز رمزنگاری شده مواجه کنند. همچنین ممکن است برای سرمایه گذارانی که محبوبیت بالایی در یک سکه خاص دارند و قصد دارند سرمایه گذاری خود را برای مدت طولانی‎ تری حفظ کنند استفاده می‎شود.

hodel

این اصطلاح مشابه استراتژی سنتی خرید و نگهداری است. سرمایه گذاران سعی می‎کنند یک دارایی کم ارزش را پیدا کرده و آن را برای مدتی طولانی نگهدارند. بسیاری از سرمایه گذاران این استراتژی را برای بیت کوین اتخاذ کنند.

4.  BUIDL

این اصطلاح مشتق شده اصطلاح HODL می باشد. این اصطلاح نیز معمولا شرکت کنندگان ارز رمز نگاری شده را توصیف می‎ کند که بدون توجه به نوسانات قیمت، به ساخت و ساز خود ادامه می‎ دهند. ایده اصلی این است که معتقدین واقعی به بازارهای ارز رمزنگاری شده بدون توجه به بازارهای وحشیان خرسی به ساخت اکوسیستم خود ادامه دهند. از این لحاظ BUIDLERS واقعا به آنچه بلاکچین و ارزهای رمزپایه می‎ توانند به دنیا بیاورند اهمیت می دهند و آنها فعال، و در حال تحقق این هدف هستند.

BUIDL طرز فکری است که هدف آن مثال زدن از چگونگی ارزهای رمزپایه فقط در حدس و گمان نیست. بلکه در مورد آوردن اطلاعات این فناوری به توده مردم است. این یک یادآوری برای پایین نگه داشتن زیرساخت‎ هایی است که ممکن است در آینده برای میلیاردها به خوبی خدمت کند. علاوه بر این BUIDLERS ها درک این را دارند که تیم‎ هایی که با ذهنیت طولانی مدت به کار خود ادامه می ‎دهند در طولانی مدت عملکرد خوبی خواهند داشت.

5.  SAFU صندوق امن دارایی برای کاربران

مدیر عامل بایننس Changpwng zhao از اذغام یک عبارت برای ساختن آن استفاده کرد ” Funds are safe ” به این معنی که بودجه در شرایط امنی به سر می ‎برد. یک ویدیو در حوزه ارزهای رمزنگاری شده ویروسی شد. و در آن شرایط بایننس یک صندوق امن دارایی را برای کاربران به نام SAFU تاسیس کرد.

بایننس

یک صندوق بیمه اضطراری که با 10 درصد هزینه‎ های تجارت معامله‎ گران تامین می‎ شود. این وجوه در یک کیف پول سرد جداگانه نگهداری می‎ شوند. ایده اصلی این است که SAFU بخشی از ضررهای شدید یک کاربر را در موارد بسیار شدید پوشش دهد. یک پتو محافظ اضافی برای کارربران بایننس ارائه دهد. به همین دلیل است که ممکن است شما غالبا در حال شنیدن این اصطلاح خصوصا در ارتباط با بستر معاملاتی بایننس باشید.

   6. بازگشت سرمایه ROI

این متد روشی برای سنجش عملکرد سرمایه گذاری است. ROI بازده سرمایه گذاری را به نسبت هزینه اصلی سرمایه گذاری شده اندازه گیری می‎ کند. همچنین این از بهترین روش ها برای مقایسه عملکرد سرمایه گذاری‎ در بخش های مختلف است. نحوه محاسبه ROI برای شما در ادامه شرح داده شده است. شما ارزش فعلی سرمایه را مشخص می‎ کنید و هزینه اصلی سرمایه را از آن کم می ‎کنید. سپس آن عدد را بر هزینه اصلی تقسیم می‎کنید.

  ROI  = مقدار فعلی – هزینه اصلی / هزینه اصلی

فرض کنید شما بیت کوین را با قیمت 6 هزار دلار خریداری کرده ‎اید. قیمت فعلی بازار بیت کوین در حال حاضر به 8 هزار دلار رسیده است. پس برای محاسبه ROI باید به شیوه زیر عمل کنید.

ROI = 8000 – 6000 / 6000                                            ROI = 0.33

این بدان معناست که شما 33 درصد از میزان سرمایه گذاری اصلی خود فاصله دارید. همچنین در نظر گرفتن هزینه‎ها یا نرخ بهره باید برای رسیدن به یک تصویر دقیق در نظر گرفته شود. با اینحال اعداد خام تصویر کاملی از آنچه شما در بازار تجربه می‎کنید نیستند. هنگام  مقایسه سرمایه گذاری‎ها سایر عوامل نیز در این زمینه نقش دارند. خطر سرمایه گذاری؟ افق زمانی؟ سیال بودن دارایی؟ لغزش های تاثیر گذار بر ارزش دارایی؟ در انتها ROI به خودی خود آخرین معیار نیست اما ابزار مفیدی برای اندازه گیری عملکرد سرمایه گذاری‎ های شما است. محاسبه اندازه موقعیت هنگام تصمیم گیری برای انتخاب سرمایه گذاری بسیار مهم است.

   7. All time high (ATH)

بالاترین قیمت از هر زمانی به معنای جایگاه قیمت با بالاترین رکوردی است که دارایی توانسته آن را ثبت کند. یکی از جذاب ترین جنبه‎ های رسیدن یک دارایی به بالاترین سطح زمانی است که تقریبا همه کسانی که این سرمایه گذاری را کرده ‎اند به سود رسیده‎ اند. اگر این دارایی در مدتی طولانی در بازار خرس ها گیر کرده باشد یا برای مثال بسیاری از معامله گرانی که در دارایی خود دچار شکست و ضرر می‎ شوند آنقدر آن را نگه می‎دارند که احتمالا در بالاترین رکورد قیمتی دارایی را با دست یافتن به موقعیت صعودی در بازار نقد کنند.

با این حال زمانی که یکی دارایی خود را نقض می ‎کند دیگر فروشنده ‎ای باقی نخواهد ماند که منتظر خروج از بازار باشد. به همین دلیل است که برخی از نقض های ATH به عنوان شکست آسمان آبی یاد می‎کنند. زیرا چیزی که به نظر می‎ رسد اینگونه است که مناطق مقاومت آشکاری در پیش نیست. نقض ATH اغلب با افزایش حجم معاملات همراه است. زیرا معامله گران روز نیز ممکن است با سفارشات بازار از فرصت استفاده کنند تا سریع سود ببرند و با قیمت بالاتری بفروشند.

ath

البته نقض همیشه به این معنی نمی ‎باشد که قیمت روند افزایشی خود را ادامه خواهد داد. معامله گران و سرمایه گذاران همیشه به دنبال سودند و ممکن است سفارشات محدودی را در سطوح مشخصی از قیمت تعیین کنند. این امر همیشه در سطوح تکراری و آزمایش سطوح قبلی صادق است.

 بسیاری از سرمایه گذاران به محض اینکه متوجه می‎ شوند روند صعودی در حال پایان یافتن است به سمت درب‎ های خروجی هجوم می ‎آورند. برای نمونه بالاترین قیمت بیت کوین را نسبت به دوران قبل در سال 2017 بررسی کنید. بعد از رسیدن به ارزش 20 هزار دلار در دسامبر 2017 را ببینید. تنها در عرض 5 روز بیت کوین از 20 هزار دلار به 11 هزار دلار کاهش یافت. بعد از اینکه این رمز ارز به ارزش 19.798.86 ATH دلار رسید، در عرض تنها چند روز 45% افت کرد. به همین دلیل همیشه برای کنترل ریسک و استفاده از استاپ لوز ضروری است.

   8. All time low (ATL)

نقطه مقابل ATH کمترین مقدار در تمام دوران (ATL) است. در واقع این اصطلاح اشاره دارد به شکستن پایین ‎ترین قیمت یک دارایی در تمام دوران زیست آن، که معمولا با یک حرکت شدید همراه است. اما نکته ای که وجود دارد این است که ارزش بازار می‎ تواند پایین و پایین‎تر بیاید و هیچ پایین‎ترین نقطه ‎ای برای سنجش وجود ندارد. از آنجا که لزوما نکات منطقی در این موقعیت‎ ها وجود ندارد بنابراین خرید در چنین مواقعی می ‎تواند بسیار خطرناک باشد.

atl

   9. تحقیقات خود را انجام دهید ! Do Your Own Research

DYOR به این معنی است که سرمایه گذاران باید تحقیقات خود را در ارتباط با سرمایه گذاری‎ های خود انجام دهند و به دیگران اعتماد نکنند. ” اعتماد نکن، تایید کن! ” موفقترین سرمایه گذاران تحقیقات خود را انجام می ‎دهند و به نتیجه خود خواهند رسید و عواقب تنها بر عهده خودشان خواهند بود. حتی ممکن است دو نفر به یک سرمایه گذاری یکسان نتایج مختلفی را کسب کرده باشند.

   10. با توجه، با دقت DD

منظور از این مفهوم تحقق و مراقبت است. هنگامی که نهادهای تجاری به توافقی می‎ رسند، انتظار می ‎رود که آنها احتیاط خود را نسبت به یکدیگر انجام دهند. هر بازیگر منطقی میخواهد اطمینان حاصل کند که هیچ پرچم قرمز بالقوه ‎ای در معامله وجود ندارد. زمانی که در جستجو برای سرمایه گذاری هستید لازم است با دقت بیشتری درباره پروژه خود تصمیم بگیرید، شما باید تمام ریسک ها را از نظر بگذرانید تا آنها کنترل سرمایه را به دست نگیرند.

   11. مبارزه با پولشویی AML

هدف از این مبارزه جلوگیری از پنهان شدن مجرمان مالی پشت سرمایه است. این مجرمان همیشه به دنبال پیدا کردن راه‎ هایی قانونی برای پنهان کردن سرمایه به دست آورده در تجارتی غیر قانونی هستند. مقررات AML موسسات مالی را ملزم می‎ کنند که معاملات مشتریان خود را کنترل کرده و فعالیت‎ های مشکوک را گزارش دهند.

AML-KYC

   12. مشتری خود را بشناسید ! KYC

این اصطلاح اشاره به سیستم‎ های متمرکز مالی دارد که به شما گوشزد می‎ کند هویت مشتری خود را تایید کنید. دلیل اصلی آن همان مبارزه با پولشویی است.

  شرایط و اصطلاحات بازار معاملات رمز ارزها ممکن است در بدو ورود بسیار گیج کننده به نظر برسد. اما اکنون شما بیشتر راه را پشت سر گذاشته‎ اید. بنابراین می‎ توانید SAFU بیشتری را نسبت به این بازار داشته باشید. حتما FYO و DYOR کنید، نه اینکه کورکورانه سکه‎ ای را که به ATH رسیده است بخرید و آن را در هر شرایطی  HODLING یا BUIDLING حفظ کنید.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x