شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 19:31
پول سنتی

پول سنتی چیست؟ هرآنچه از پول سنتی باید بدانید

جایگاه ارز سنتی

همیشه آنچه ناشناخته است، در برابر آنچه که شناخته شده است، دارای اهمیت برابر یا گاهی حتی بیشتر می‎باشد. پول یکی از این موضوعات پر اهمیت است. در حالی که آینده بر ساختاری از گذشته بنا می‎شود، از این رو درک ارزش انواع  پول موجود به اشکال بی ‎شمار و پر شکوه اما پیچیده برای مصرف کنندگان یک تمرین ارزشمند است.

همانطور که می‎دانیم امروزه به شدت کم پیش می‎آید که مفهومی بدون هیچ پیشینه ‎ای از نو متولد شود. در دنیای مدرن معمولا هر چیزی با توجه به شکل یا ایده ‎ای که از دنیای سنتی الهام می‎گیرد متولد می ‎شود یا تغییر شکل می‎دهد. برای درک این نوع پدیده‎ ها نیاز است انسان به ریشه ها و تاریخچه آن نگاهی بیاندازد.

پول سنتی چیست ؟

این سوال را می ‎توان با توجه به اختلاف در انواع پول موجود در بازار به روش‎ های مختلفی پرسید. ارز دیجیتال چیست؟ پول دیجیتال چیست؟ آینده پول چگونه است؟ و ترکیب ‎های دیگر اینچنینی… توضیح ارز رمزپایه از نظر فنی بسیار آسان است.

توضیح ارز یا پول در ویکی ‎پدیا توضیح مناسبی برای تفهیم این مفهوم می‎باشد با این حال لازم است برای جامع بودن مقاله توضیحی را ارئه دهم. در ابتدا ما انسان‎ ها برای مبادله از داد و ستد کالا بهره می ‎جستیم اما پس از مدتی سیستمی به نام پول اختراع شد.

پول در واقع یک اصطلاح است که بر هر چیزی از گذشته تا امروز دلالت می‎کند. ارزش پول را انسان‎ هایی که از آن استفاده می‎کنند تعیین می‎کنند. پول چیزی است که به خودی خود تداعی کننده مقدار تعیین شده‎ ای  از ارزش می ‎باشد. برای مثال در زندان که ارز کاغذی وجود ندارد سیگار یک واحد پولی به حساب می‎آید.

در دنیای امروز ما پول اشکال مختلفی دارد از جمله اوراق قرضه، اسناد حقوقی، پول کاغذی، فلزات گران‎ بها، کارت‎های پلاستیکی، اعداد دیجیتال و … پول تا زمانی ارزش خود را حفظ کرده و به کار می‎آید که طرفین استفاده کننده به طور متقابل و جمعی بر ارزش آن توافق کنند.

پول سنتی

تصویب ارز سنتی بر عهده چه کسی است ؟

هر چیزی که به عنوان یک روش پرداخت به طور گسترده ‎ای پذیرفته شود، معمولا به عنوان پول شناخته می‎شود. اما سیگارهای موجود در زندان صرفا به این دلیل که دولت این اشکال ارز را به عنوان روشی برای اتخاذ مالیات قبول نمی‎کند، صلاحیت جای گرفتن در زیر مجموعه پول را ندارند.

این مشکل زمانی پیش می ‎آید که پرداخت مالیات می ‎تواند با شکل خاصی از پول صورت بگیرد. بنابراین سیستمی تحت عنوان سیستم پرداختی جمعی، رسمی و عادی ایجاد می‎شود. از این رو اساسا فقط چند شکل پول رسمی وجود دارد. پول نقد که همان اسکناس‎ های چاپی بانک ‎های مرکزی توسط هر دولتی با شرایط خاصی است، تراول چک و سکه، ذخایر بانک مرکزی و پول ‎های بازرگانی.

مشکلات پول سنتی

پول سنتی در طول هزاره ‎های مختلف اشکال متفاوتی به خود گرفته است، از پوسته ‎های آهکی که از خانواده نرم تنان بوده ‎اند تا کارت ‎های پلاستیکی با نوارهای مغناطیسی بر روی آن‎ها. پیشرفت پول اکنون به جایی رسیده که تبدیل به داده ‎های دیجیتالی به صورت یک مجموعه اعداد است که در پایگاه‎هایی ذخیره می‎شود. این داده‎ها اغلب متمرکز و رمزگذاری شده هستند. و توسط بانک‎هایی که پول را مدیریت می‎کنند محافظت می‎شوند.

در اواخر سال 2008 تا اوایل سال 2009، شکل جدیدی از ارز به تصویر اقتصاد جهانی اضافه شد. نام این گونه ارزی، ارزهای رمز نگاری شده یا ارزهای دیجیتال نام گرفت.  اما تفاوت اصلی این ارز با ارزهای سنتی در غیر متمرکز بودن آن است. به صورتی که در عوض اداره از سوی بانک‎ ها یا دولت از مشروعیتی که توسط مردم به آن داده می‎شود تغذیه می‎کند.

ارزهای رمزپایه در واقع ذخایری از ارزهای رمزنگاری شده هستند که به قوانین ریاضی ‎ای که با آن طراحی شده ‎اند پایبندند. خلاصه داستان فنی اینکه: این ارزها توسط مردم ایجاد شده و به صورت غیر متمرکز مصرف می‎شوند. به این معنی که توسط هیچ ارگانی غیر از ساختارهای دشوار ریاضی اداره نمی‎شوند.

ارزش این نوع ارزها برعکس ارز سنتی توسط هیچ شخص یا نهادی تعیین نمی‎شود، بلکه تنها از طریق عرضه و تقاضا در بازار یا دفعات استفاده و مقیاس پذیری ثابت یا متغیر تعیین می‎شود.

مشکلات پول سنتی

درک مفهوم کلی و ویژگیهای پول

قبل از پرداختن به مباحث فنی در ارتباط با ارز دیجیتال این مفاهیم شما را در تعیین مسیر آینده برای قدم برداشتن در دنیای ارز دیجیتال همیاری خواهد کرد. ویژگی ‎هایی در ارز رمز پایه وجود دارد که باعث شده، ارز دیجیتال در دنیای امروز محبوبیت بازار ارز سنتی را به طور گسترده‎ای ببلعد.

  • انعطاف پذیری

دارایی مهمی که از بدو تولد با پول همراه بوده قابل استفاده بودن آن است. Fungibility یک اصطلاح فانتزی برای مفهوم تعویض پذیری است. انعطاف پذیری به این معناست که بتوانید کالایی را که در اختیار دارید به سادگی و به طور کلی یا جزئی با کالایی از همان جنس یا حتی کاملا متفاوت، تعویض کنید. برای مثال بهتر، یک دلار قیمت یک قهوه است بنابراین می‎تواند به یک قهوه تبدیل شود. این مبنایی است که در بدوی ترین حالات داد و ستد نیز وجود داشته است.

  • تورم

هر چیز با ارزشی دارای قدرتی مرتبط با آن است. و مفهوم قدرت در کل به شدت سیال است. به طوریکه این قدرت همواره در حال افزایش یا کاهش می‎باشد و هرگز ساکن نیست. ثبات قدرت هر پول فقط به اندازه انسان هایی که از آن استفاده می‎کنند و روش‎ های استفاده از آن پایدار خواهد بود.

  • ملموس و مرئی بودن

ملموس بودن یکی دیگر از دارایی‎ هایی است که به پول بها می‎دهد. طبیعی است که انتظار داشته باشیم پولی که ارزشمند است ملموس، قابل نگهداری و ذخیره سازی و از همه مهم تر تقسیم پذیر به واحدهای کوچکتر باشد. طلا نمونه ‎ای است که با ویژگی‎هایی مانند عرضه محدود و پذیرش جهانی، طول عمر طولانی و عواملی دیگر برای انسانها جذاب مانده و ارزش خود را طول این همه سال حفظ کرده است.

پول سنتی

 

اشتباه ارز سنتی

حالا ما در جایگاهی از زمانه قرار داریم که ارز سنتی رفته رفته در حال از دست دادن جذابیت خود می‎باشد. از دلایل متعددی می‎توان نام برد که به عنوان دام‎ های ارز‎ سنتی و ضعف‎ های میراثی شناخته می ‎شوند. مرزهای جغرافیایی ارزها، حفظ تناسب مستقیم با قدرت توانایی دولت در اداره ملت، تعیین ارزش توسط یک مرجع مرکزی، خطر کلاهبرداری و دزدیده شدن، دچار تورم و رکود شدن و …

این دلایل حالا در عصر تکنولوژی تبدیل به نقطه ضعف ‎های بزرگی شدند که باید هر چه زودتر چاره ‎ای برای آنها اندیشیده می‎شد. و حالا شاهدیم که با ظهور ارزهای رمزپایه مردم علاقه خود را در خرید و فروش، ذخیره، سرمایه گذاری و … در ارزهای دیجیتال نشان می‎دهند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x