پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:34
ETF

یک ETF بیت کوین چیست ؟ آیا روی بیت کوین ETF سرمایه گذاری کنم؟

بیت کوین در حال تقویت شدن خود به عنوان یک سرمایه امن قابل سرمایه گذاری مشروع است، که هرکسی می تواند در آن سرمایه گذاری کند. برخی از موسسات و افراد فقط می توانند به صورت کاملاً منظم شرکت کنند. بسیاری فکر می کنند Bitcoin ETF می تواند این هدف را برآورده کند.

در حالی که از قبل ETF های بیت کوین در کانادا وجود دارند، تنظیم کنندگان ایالات متحده هنوز یک ETF بیت کوین را برای بازارهای ایالات متحده تصویب نکرده اند. بیایید ببینیم ETF چیست و برای بیت کوین چه معنایی دارد.

مقدمه

بیت کوین و بازار ارزهای رمزنگاری شده مسیری طولانی را طی کرده اند تا به این نقطه کنونی برسند. بیش از یک دهه پیش، این فناوری فقط توسط جامعه کوچکی از علاقه مندان استفاده می شد، و جالب تر اینکه در همان زمان قیمت برای دو پیتزا در حدود 10،000 BTC بود.

چند سال جلو بروید. ما شاهد بسیاری از مشاغل موفق هستیم که بر اساس این صنعت ساخته شده اند، تعداد بیشماری از پروژه های رمزنگاری، تولد DeFi و موارد دیگر که در حال رونق است. MicroStrategy بیش از 2 میلیارد دلار از ترازنامه خود را به بیت کوین تبدیل کرده است و شما به زودی می توانید جدیدترین تسلا را با BTC خود خریداری کنید.

Bitcoin ETF چیست؟

ابتدا کمی مرور کلی می کنیم. ETF یک صندوق قابل معامله در بورس است، به معنای صندوق سرمایه گذاری که قیمت یک دارایی اساسی را ردیابی می کند. ETF در بسیاری از صنایع و طبقات مختلف دارایی وجود دارد. به عنوان مثال، ETF های طلا برای دهه ها وجود داشته و آنها قیمت طلا را ردیابی می کنند. ETF بیت کوین نیز به همین روش کار می کند. قیمت ETF از قیمت بیت کوین تبعیت می کند.

بعضی از سرمایه‌گذاران بزرگ به دلیل شرایط سخت قانون‌گذاری، از سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال اجتناب می‌کنند. با یک ETF این سرمایه گذاران به صورت رسمی و قانونی صاحب بیت کوین خواهند شد که قانونی بودن و مشروعیت آن به هیچ عنوان قابل رد کردن نیست.

چرا ETF بیت کوین مهم است؟

خوب، بیت کوین آسان ترین دارایی نیست که باید با آن کنار بیایید. به عنوان مثال قبول کردن مسئولیت برای یک موسسه بزرگ دردسرهای جدی ممکن است ایجاد کند. به هر حال، Goldman Sachs فقط کیف پول سخت افزاری را به لپ تاپ و YOLO (انتقال) 2 میلیارد دلار بیت کوین روی آن متصل نمی کند.

institutions موسسات بزرگ مالی مانند سرمایه گذاران منفرد، عمل نمی کنند و برای اینکه بتوانند در این فضا مشارکت کنند، به یک چارچوب نظارتی پیچیده و مالی نیاز دارند.

 ETF بیت کوین

به همین دلیل است که یک ETF می تواند تا حد زیادی به تصویب برسد و پایه سرمایه گذاران بالقوه را گسترش دهد. این می تواند باعث مشارکت در بازار برای شرکت کنندگان در بازارهای سنتی شود بدون اینکه آنها نگران تمام شدن ذره ذره داشتن فیزیکی سکه ها باشند.

ETF بیت کوین همچنین می تواند دارایی دیگری به غیر از بیت کوین را در خود نگه دارد. به عنوان مثال، یک ETF بیت کوین می تواند یک سبد دارایی مانند Bitcoin ، Ethereum ، سهام تسلا ، طلا و غیره را در خود نگه دارد. این می تواند برخی از مزایای متنوع سازی را برای سرمایه گذاران فراهم کند.

یکی دیگر از مزایای مهم ETF بیتکوین قابلیت فروش استقراضی از کارگزاران بورس است که امکان کسب سودهای بسیار زیاد را برای سرمایه‌گذاران به دنبال می‌آورد. صندوق‌‌های قابل معامله در بورس می‌توانند زمینه را برای ایجاد اسکناس‌های مبتنی بر بیت کوین فراهم کنند.

مروری کوتاه بر ETF های بیت کوین

به طور کلی، وقتی مردم در مورد Bitcoin ETF صحبت می کنند، معمولاً در مورد ETF در بازارهای ایالات متحده صحبت می کنند. با این وجود ETF در بازارهای مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، اولین Bitcoin ETF در بازار سهام کانادا راه اندازی شد. به آن Purpose Bitcoin ETF گفته می شود و در بورس اوراق بهادار تورنتو با تیکر BTCC معامله می شود.

 

حتی در این صورت، بیشتر چشم ها به تنظیم کننده های ایالات متحده است، زیرا بزرگترین بازار مالی در جهان است. یک ETF بیت کوین ایالات متحده می تواند بیت کوین را به عنوان یک دارایی سرمایه گذاری ثابت کند.

چندین تلاش برای راه اندازی Bitcoin ETF در ایالات متحده انجام شده است. از مارس 2021، همه آنها توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) رد شده است.

 

چرا SEC مرتباً درخواست ها را رد می کند؟ آنها معمولاً بی ثباتی، ماهیت غیر قابل تنظیم بازارهای بیت کوین و مسئولیت آشکار آنها در قبال دستکاری بازار را دلیل انکار برنامه های ETF عنوان می کنند. اگرچه ممکن است این موارد تا حدی درست باشد، اما احتمالاً برای بسیاری از بازارهای مالی دیگر که از قبل دارای ETF هستند نیز صادق است.

علاوه بر این، بسیاری از راه های مالی مورد نیاز بیت کوین برای داشتن یک کلاس دارایی کلان قانونی در آخرین بازار خرس ساخته شده است. اگر MicroStrategy همین چند سال پیش می خواست میلیاردی بیت کوین بخرد، انجام این کار بسیار دشوار بود. اکنون، هم زیرساخت ها و هم نقدینگی موجود است و آماده انجام چنین سرمایه گذاری های قابل توجهی است.

ETF بیتکوین

این بلوغ مداوم بازارهای بیت کوین به احتمال زیاد روند ناگهانی نظارتی را ایجاد خواهد کرد و در نهایت جای خود را به بیت کوین ETF آمریکا می دهد. در مورد زمان وقوع آن دشوار بتوان نظر داد. اما ممکن است خیلی زودتر رخ دهد.

آیا باید در Bitcoin ETF سرمایه گذاری کنم؟

آیا Bitcoin ETF ابزار مالی مناسبی برای سرمایه گذاری شما در بیت کوین است؟ خوب، اگر فردی هستید که می خواهید از پس انداز خود در برابر ارزش کم شدن فیات محافظت کنید، پس بهتر باشد بیت کوین بخرید.

به هر حال، بیت کوین در مورد آزاد کردن امور مالی و یا به عبارتی شبکه غیر مستقیم پرداخت های مالی است. خوب، در واقع، بیت کوین چیزهای زیادی برای افراد مختلف ارائه می‌دهد. اما داشتن مستقیم در پس انداز خود می تواند قدرتمند باشد. نیازی به ذکر نیست که روش‌های بی شماری وجود دارد که شما می توانید در برابر بیت کوین خود، سود کسب کنید یا وام بگیرید.
با این اوصاف، سرمایه گذاری در ETF بیت کوین مزایایی دارد، بنابراین اگر این موارد برای شما جذاب به نظر می رسند، ETF نیز می تواند انتخاب خوبی باشد.

کلام آخر

ETF های بیت کوین به سرمایه گذاران در بازارهای سنتی اجازه می دهند در معرض معامله بیت کوین قرار بگیرند. این می تواند یک روش خوب برای پذیرش بیشتر نهادی به ارز رمزنگاری شده به عنوان یک کلاس دارایی باشد. صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) برای هر دارایی معمولا پس از قبول کمیسیون بورس آمریکا (SEC) موجب افزایش قیمت شدید آن دارایی می‌شوند اما همیشه هم این طور نیست و برای دارایی نوپایی مثل بیت کوین که غیر متمرکز است نمی‌توان با اطمینان گفت که ETF مناسب است یا خیر.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x