سه شنبه , 6 مهر 1400 - 4:24
یرن فایننس

یرن فایننس (Yearn Finance) چیست؟

با گران ترین ارز دیجیتال جهان آشنا شوید!

یرن فایننس (Yearn Finance) از پروژه های غیرمتمرکز فضای ارزهای دیجیتال می باشد. یرن فایننس به صورت yEearn Finance نیز شناخته می شود و در واقع یکی از پلتفرم های فضای دیفای (DEFI) است. توکن YFI و اکوسیستم Yearn Finance با طراحی قدرتمند خود، توانسته محبوبیت خاصی پیدا کند. در حال حاضر قیمت هر واحد یرن فایننس حدود 35 هزار دلار می باشد. (3 برابر قیمت بیت کوین)

دیفای (DEFI) چیست؟

Decentralized Finance) DEFI) یا دیفای، به معنای سرمایه گذاری غیر متمرکز است. به عبارت دقیق تر تمام خدمات مالی بر روی بلاک چین های عمومی (مانند بیت کوین، اتریوم ،..) و نیز تمامی فعالیت های عرضه ی اولیه ی سکه (ICO) در فضای اتریوم را شامل می شود. به منظور درک بهتر دیفای می توان آن را با شبکه ی بیت کوین مقایسه کرد و به این نتیجه رسید که هر دو ابتدایی ترین سطح پروژه ی مالی غیر متمرکز می باشند. طبق تعریف وب سایت Hivemind از دیفای، می توان گفت که به منظور نظارت کاربران بیت کوین بر روی بازارهای پیش بینی، دیفای (این پروتکل همتا به همتا در اوراکل) ، به دقت و از طریق یک بلاک چین به جذب اطلاعات می پردازد.

yEearn Finance و پروتکل های محبوب آن

Yearn Finance را می توان به صورت اکوسیستمی از پروتکل های ساخته شده در اتریوم در نظر گرفت که تعامل کاربر با پروتکل های محبوب دیفای را آسان نموده و بازده درصد سالانه (APY)، ارزهای دیجیتالی که در دیفای به سپرده گذاشته شده را به حداکثر می رساند. این پلتفرم فارم بهره به این منظور تاسیس گشت تا به کمک یک اکوسیستم شامل پروتکل های مختلف، موجب افزایش سود سالانه ی کاربرانی شود که از فارم بهره استفاده می نمایند. Yearn Finance که در اصل یک پلتفرم فارم بهره بر روی بلاک چین اتریوم است، بوسیله ی توکن خود YFI اداره می شود.

  • yearn.finance : محبوب ترین پروتکل این سیستم بوده که موجودی کاربر را به شکل اتوماتیک بین پروتکل های اعطای وام دیفای (Aave، Compound و Dydx) جهت رساندن به حداکثر بازده درصد سالانه (APY) انتقال می دهد.
  • ytrade.finance : این پروتکل به کاربران اجازه می دهد تا توسط استیبل کوین ها و به کمک لوریج 1000 برابر، بتوانند ترید کوتاه و نیز بلند مدت انجام دهند.
  • yliquidate.finance : این پروتکل با هدف نقدینگی بودجه، از وام های فلش در Aave استفاده می نماید.
  • yswap.exchange : پروتکلی که به کاربران این اجازه را می دهد تا از طریق آن، به شکل دستی موجودی خود را به پروتکل های دیگر دیفای واریز نمایند.
  • iborrow.finance : این پروتکل به کمک Aave، به توکنیزه کردن بدهی ها در دیگر پروتکل ها می پردازد تا از آن در دیگر پروتکل های دیفای استفاده نماید.

خالق یرن فایننس کیست؟

yEearn Finance توسط چه کسی و با چه هدفی ایجاد شد؟

آندره کرونژ (Andre Cronje) برنامه نویسی که به منظور یادگیری علوم کامپیوتری و برنامه نویسی، تحصیلات خود در رشته ی حقوق را رها کرد و تنها در مدت 6 ماه توانست در فین تک (FinTech) یا همان حوزه ی فن آوری مالی، مشغول به کار شود. آشنایی او با رمزارزها و دفترکل توزیع شده منجر به ساخت yEearn Finance و علاقه ی وی به دیفای برای سود دهی (با استفاده از ظرفیت بالای استیبل کوین ها) شد. در واقع با توجه به پیچیدگی های روز افزون کاربرد yield farming و حجم بالای تقاضای مردم برای استفاده از بسترهای مختلف وام دهی جهت رسیدن به درآمد بیشتر و نیز دشوار بودن بررسی این موضوع که آیا واقعا مردم سود می نمایند یا خیر، سبب آن شد تا کرونژ به این فکر بیفتد تا هر فرد بتواند نتیجه yield farming را ببیند. (به جای آنکه به شکل دستی بین پلتفرم ها انتخاب نماید) بنابراین yEearn Finance را به عنوان امن ترین پروتکل دیفای عرضه نمود و برای ضمانت گفته ی خود، اولین فردی است که بودجه ی خود را در آن قرار داده و نیز آخرین فردی خواهد بود که بودجه ی خود را از آن خارج نماید.

نحوه ی کار یرن فایننس

زمانی که کاربر، استیبل کوین خود را در yearn.finance سپرده گذاری می نماید، آن توکن به مقدار معادل به توکن Y تبدیل می شود. توکن جدید تحت عنوان ((توکن بهینه yield)) شناخته شده که برای بدست آوردن توکن YFI از آن استفاده می شود. در واقع yearn.finance ، بودجه ی واریزی به پروتکل را دریافت کرده و براساس بالاترین میزان APY تولیدی استخرها، استیبل کوین ها را به شکل اتوماتیک بین استخرهای Compound، Aave و Dydx  با بالاترین حد بازدهی، توزیع می نماید. یرن فایننس توسط انجمن های آن اداره شده و به همین دلیل احتمال تغییر در پروتکل های اعطای وام آن و ارزهای دیجیتال مورد پشتیبانی آن به مرور زمان، وجود دارد. البته کارمزد اندک این پروتکل نیز، به استخر های آن وارد گشته و فقط برای دارندگان توکن آن (YFI)، در دسترس می باشد.

توکن های یرن فایننس

توکن YFI

30000 واحد توکن YFI جهت حاکمیت پروتکل ها در اکوسیستم yEearn Finance  موجود است که از طریق شرکت در این پروتکل ها و با فراهم نمودن نقدینگی در یکی از پلتفرم های این اکوسیتم (و نه روش دیگری یا ICO) قابل دستیابی است. اخیرا به منظور ترغیب بیشتر کاربران جهت فراهم نمودن نقدینگی پلتفرم ها، توکن دیگری (YFII) به تعداد 60000 واحد عرضه گشته است که در حقیقت یک فورک از YFI بوده و عرض 10 هفته تماما توزیع خواهد شد. (شیوه توزیع آن مشابه YFI است)

راه های دستیابی به YFI و YFII

  1. توکن های حاصل از پلتفرم Curve که به صورت (yCRV) نشان می دهند را به استخر حاکمیت پلتفرم yearn، یعنی (yGov) وارد و در عوض توکن  YFI دریافت نمایید.
  2. توکن های  DAI و YFI را جهت تبدیل به توکن بال (BAL) به نسبت 98% به 2% وارد استخر پروتکل  بالانسر کرده و سپس توکن بال حاصل وارد yGov شده و در مقابل YFI دریافت می کنید.
  3. ترکیبی از توکن های yCRV  و YFIرا به بالانسر وارد کرده و در ازای آن BPT  دریافت می نمایید که توکن استخرهای بالانسر است. سپس توکن های BPT  وارد yGov (استخرهای حاکمیت پلتفرم) شده و در ازای آن توکن YFI به شما داده می شود.

نحوه ی نگهداری

جهت نگهداری و ذخیره ی توکن ها ی یرن فایننس، می توان از کیف پول های سخت افزاری (مانند Ledger، Trezor و یا KeepKey) با امنیت بالا استفاده نمود. اما اگر نمی خواهید هزینه ی زیادی بابت نگهداری توکن ها پرداخت نمایید و یا قصد معامله ی سریع دارید، کیف پول های نرم افزاری معتبری چون کیف پول اتمیک، کوینومی و Exodus می توانند گزینه های مناسبی باشند. به طور کلی می توان گفت کیف پول هایی که از دارایی های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می نمایند، جهت نگهداری و ذخیره ی  YFI نیز کاربردی هستند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x