سه شنبه , 6 مهر 1400 - 21:14
کیف پول سرد و گرم

کیف پول های رمزنگاری از گرم تا سرد، در سال 2021

نکته اصلی در مورد کیف پول های رمزنگاری، ایمنی و مسئولیت کاربران است. پس از جهش دیگری در قیمت ارزهای رمزپایه در پایان سال 2020، علاقه مندان به ارزهای رمزنگاری شروع به استخراج، فروش و خرید ارزهایی با قدرت بیشتری کردند. این بدان معناست که امروزه، موضوع نگهداری ارزهای رمزپایه بیش از هر زمان دیگری مطرح است.

اما برخلاف موج های سرسخت گذشته، این بار بسیاری از کاربران به فکر محافظت از دارایی های خود هستند. صنعت بلاکچین در حال توسعه است و معامله گران کاملاً هوشمندتر شده اند، اما کلاهبرداران و سارقان نیز چابک تر شده اند.

کلاهبرداران از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند، از هک حساب تا ایجاد بدافزار. به عنوان مثال، Trezor اخیراً برنامه های جعلی را در Google Play شناسایی کرده است که برخی از کاربران را تحت تأثیر قرار داده است. و در پایان دسامبر سال 2020، بیش از 270،000 مشتری کیف پول محبوب Ledger پس از افشای اطلاعات شخصی آنها توسط یک هکر، با تهدید مواجه شدند. همه اینها بیانگر آن است که علاقه مندان به ارزهای رمزنگاری باید هنگام انتخاب نحوه ذخیره دارایی های خود بسیار مراقب باشند.

کیف پول سرد و گرم
خرید رمزنگاری جریان اصلی است

در سال 2021، بیت کوین (BTC) کاملاً خود را به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری پذیرفته شده و ذخیره ارزش سرمایه معرفی کرده است و اکنون به طلا تشبیه شده است. این امر به ویژه هنگامی محسوس شد که سرمایه گذاران نهادی شروع به کشف و سرمایه گذاری صدها میلیون دلار که گاهاً میلیاردها دلار به بیت کوین است را کردند.

همچنین علاوه بر خرید ساده ارزهای رمزپایه، روش های جدیدی برای کسب درآمد در بازار ظاهر شده است، مانند پروتکل های مالی غیرمتمرکز که خدمات مالی مختلف مبتنی بر بلاکچین را ارائه می دهند. در واقع، این یک روش بسیار خوب برای به دست آوردن درآمد ثابت در ارز رمزپایه با نرخ بهره سالانه نسبتاً بالا است.

ظهور مبادلات غیرمتمرکز روند مالکیت و مبادله ارزهای رمزپایه را بیش از پیش ساده کرده است. این روش تجارت ارزهای رمزپایه اخیراً به سرعت در حال محبوبیت است.

چنین صرافی هایی مانند Uniswap به کاربران امکان می دهد معاملات را مستقیماً بین کیف پول انجام دهند. این روش به این معنی است که کاربران باید بدانند که چگونه رمزنگاری را به درستی ذخیره کرده و از طریق شخص ثالث معامله کنند.

متناوباً، کاربران همچنین مبادلات متمرکز در اختیار دارند. با این وجود ، خطرات خاصی در مورد ذخیره وجوه وجود دارد. برای مبادلات متمرکز ، این بدان معناست که رمزنگاری در حساب های سیستم عامل به طور خودکار تحت نظارت صرافی قرار می گیرد، به این معنی که کاربران کنترل کاملی بر دارایی های خود ندارند. بنابراین، توسط بیشتر مفسران رمزنگاری توصیه می شود که رمزنگاری را در کیف پول های خارجی ذخیره کنید.

نمونه کیف پول های رمزنگاری شده در سال 2021

هر کاربر باید برخی قوانین ابتدایی امنیتی را که مربوط به خود ارزهای رمزپایه، است را به خاطر بسپارند. مهمترین مورد این است که کاربران باید رمز ورود خود را به خاطر بسپارند. به نظر واضح است، اما کاربران به طور منظم مبالغ هنگفتی را به دلیل فراموش کردن رمزهای ورود خود از دست می دهند.

بلاکچین ها عملکرد بازنشانی گذر واژه ندارند و هیچ سرویس پشتیبانی برای تماس وجود ندارد. همچنین فراموش کردن عبارت 12 کلمه ای کیف پول یا نوشتن آن روی رسانه ای که به راحتی گم می شود، اشتباه است. موثرترین دستورالعمل برای محافظت از دارایی های رمزنگاری مسئولیت ذخیره رمزهای عبور و ایجاد عبارت عبور برای کلید است.

در مورد wallet های آنلاین، این کار کمی راحت تر است و می توان از اثرات از دست دادن رمز عبور جلوگیری کرد، زیرا کلیدها توسط شخص ثالث قابل اعتماد نگهداری می شود. صاحب کیف پول، کلیدها را کنترل نمی کند، آنها به سادگی با نام کاربری و رمز ورود وارد سیستم می شوند. بنابراین، در صورت گم شدن رمز ورود آنها، می توانند با خدمات پشتیبانی تماس بگیرند، هویت خود را تأیید کرده و رمز عبور را بازنشانی کنند. با این حال، از نظر تمرکززدایی، این گزینه خوبی نیست، زیرا کاربر کنترل کلیدهای خود را به شخص ثالث واگذار می کند.

علاوه بر این، هر کاربر باید مسئول سرمایه خود باشد زیرا هیچ wallet رمزپایه یا بلاکچینی مسئول فراموشی یا بی توجهی نیست.

کیف پول سخت افزار

wallet های سخت افزاری یک روش پیچیده تر برای داشتن کیف پول، ذخیره ارز در دستگاه های آفلاین خارجی را نشان می دهد. برخی از محبوب ترین راه حل ها Trezor  Ledger Nano X و KeepKey هستند. این wallet ها معمولاً به شکل فلش مموری های کوچک در می آیند و می توانند هزاران ارز رمزنگاری شده را پشتیبانی کنند.

به عنوان مثال، Trezor دو نوع کیف پول Trezor One و Trezor Model T ارائه می دهد که به ترتیب با قیمت 60 و 193 دلار خریداری می شود. کیف پول Trezor One دارای دو دکمه کنترل است و Trezor Model T که به تازگی ساخته شده دارای صفحه لمسی است. دستگاه با استفاده از کابل به رایانه کاربر متصل می شود.

کیف پول سرد

امنیت از طریق دستگاه تضمین می شود، که کلید مخفی را ذخیره می کند و در معاملات آفلاین درون خود دستگاه ثبت نام می کند. اگر ویروس ها در رایانه کاربر وجود داشته باشند، به این معنی نیست که به کیف پول دسترسی دارند. به طور طبیعی، برای جلوگیری از ضرر و زیان و کلاهبرداری، کاربران باید چنین کیف پول هایی را فقط از طریق وب سایت های رسمی خریداری کنند و از بسته بندی دستگاه همانطور که تولید کننده گفته است اطمینان حاصل کنند.

روند اتصال کیف پول کاملاً ساده است: کاربران باید به وب سایت رسمی مراجعه کنند، برنامه ای را بارگیری کرده و wallet جدید را راه اندازی کنند. شرط اصلی این است که یک عبارت mnemonic از 24 کلمه را یادداشت و ذخیره کنید و سپس یک رمز عبور ایجاد و تأیید کنید.

کیف پول دیجیتال

کیف پول های محلی محبوب ترین نوع هستند زیرا می توانند روی دستگاه ها بارگیری یا نصب شوند. کاربران می توانند چنین کیف پول هایی را فقط از دستگاهی که روی آن نصب شده اند وارد کنند. هنگام استفاده از کیف پول دیجیتال، مالک کنترل کاملی بر دارایی آنها دارد، زیرا کلیدهای خصوصی به صورت محلی در دستگاه ذخیره می شوند بدون اینکه اشخاص ثالث به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. امروزه از محبوب ترین کیف پول های محلی می توان به Jaxx ، Exodus و Edge اشاره کرد که نمونه هایی از کیف پول های چند ارز رایگان هستند که لیست عظیمی از ارزهای رمزپایه را پشتیبانی می کنند.

این کیف پول ها علاوه بر نسخه دسکتاپ، دارای نسخه موبایل نیز هستند. بسیاری از این سیستم عامل ها با ShapeShift و Changelly ، جایی که تبدیل ارز مستقیماً درون برنامه انجام می شود، بدون تغییر به صرافی ارز رمزنگاری شده، ادغام شده اند. کلیدهای خصوصی به طور انحصاری در دستگاه مالک ذخیره می شوند.

کیف پول وب

کیف پول های وب با فضای ذخیره سازی ابری کار می کنند و کاربران می توانند از هر دستگاهی به آنها دسترسی داشته باشند. چنین کیف پول هایی فقط برنامه های موجود در تلفن های همراه هستند و یا از طریق وب سایت ها می توان به آنها دسترسی پیدا کرد، که بسیار راحت است. به عنوان مثال، Matbea ، Coinbase و BitGo همه کیف پول وب و مبادله در یک سرویس هستند. Matbea فقط از هفت ارز رمزپایه اصلی پشتیبانی می کند، که طبق استانداردهای امروزی محدوده وسیعی نیست.

بیشتر این سرویس ها از احراز هویت دو عاملی استفاده می کنند: کدی که از طریق پیام کوتاه یا ایمیل ارسال می شود و رمز عبور جداگانه دارد. حتی اگر ویروسی بر روی رایانه شخصی کاربران مستقر شده باشد، به هیچ وجه قادر به خواندن کد از طریق دستگاه همراه آنها برای دسترسی به کیف پول نخواهد بود.

و اگر ویروسی روی تلفن هوشمند مستقر شود، دیگر نمی تواند رمزعبور یا کد ایمیل را بخواند. از پرونده ها به طور منظم نسخه پشتیبان تهیه می شود، بنابراین حتی در صورت تصادف یا خرابی دیسک سخت، بلافاصله ارز کاربران بازیابی می شود.

کیف پول های کاغذی

سرانجام، کیف پول های کاغذی کاملاً قابل اعتماد هستند، اما با توجه به اینکه کلیدهای عمومی و خصوصی آنها روی کاغذ چاپ شده است ، زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند. اما به نظر می رسد جالبترین روش استفاده از رمزنگاری، چنین wallet هایی است. در حقیقت، کیف پول رمزنگاری کاغذی فقط یک ورق کاغذ با کد QR چاپ شده است که حاوی یک آدرس رمزگذاری شده برای ذخیره وجوه ارز رمزنگاری شده است.

کدهای QR برای انجام معاملات ارزهای رمزپایه ابتدا باید اسکن شوند. این روش ذخیره سازی ارزهای رمزپایه بسیار ایمن است، زیرا ارز رمزپایه کاملاً در برابر حملات کلاهبرداران محافظت می شود. همراه با کیف پول های سخت افزاری، کیف پول های کاغذی اغلب به عنوان “سردخانه” شناخته می شوند ، زیرا آنها کاملاً از اینترنت جدا شده و از خارج قابل هک نیستند.

کیف پول های کاغذی

برای ایجاد کیف پول ارز رمزنگاری شده، کاربران نیاز به نرم افزار خاصی مانند Bitaddress.org دارند که دارای کد منبع باز است. این سرویس با استفاده از اعداد ایجاد شده به طور تصادفی در مرورگر خود، کیف پول ذخیره سازی سرد ایجاد می کند. کلیدهای مخفی نزد کاربران باقی می ماند و در سرورهای Bitaddress.org ذخیره نمی شوند.

WalletGenerator نیز مانند Bitaddress.org کار می کند، توسعه دهندگان همچنین توصیه می کنند پس از بارگیری بایگانی از GitHub ، اینترنت را خاموش کرده و ژنراتور را از یک فایل HTML محلی اجرا کنند.

راه حل های ترکیبی

کیف پول هایی وجود دارد که چندین روش را که در بالا ذکر شد ترکیب می کند. به عنوان مثال، Casa، که در اواسط سال 2020 توسعه یافته است. عملکرد wallet محلی و تلفن همراه را با ترکیبی از توسعه دهندگان که هدف اصلی آنها امنیت است، ترکیب می کند. هنگام ایجاد کیف پول، کاربر نیازی به وارد کردن و ذخیره یک عبارت دانه یا اطلاعات شخصی ندارد، فقط ایمیل و نام را وارد می کند. علاوه بر این، کیف پول مکان یا داده های منتقل شده را ردیابی نمی کند و از ابزارهای تجزیه و تحلیل شخص ثالث عاری است.

از کاربر خواسته می شود تا یک کلید ایجاد کند که در دستگاه ذخیره می شود و نسخه های پشتیبان بین حافظه خود Casa و فضای ذخیره سازی ابری Google یا Apple تقسیم می شوند. فقط کاربر به کلید دسترسی دارد که به احراز هویت دو عاملی نیاز دارد. کیف پول دیگری که تجربه ای ترکیبی را فراهم می کند ، Savl است ، کیف پول موبایلی برای اندروید و iOS که یک پلتفرم نظیر به نظیر ، کیف پول رمزنگاری ، پیام رسان و سرویس پرداخت ارز رمزپایه را گرد هم آورده است. این wallet از سال 2020 فعالیت می کند و همانند مورد Casa ، سازندگان ادعا می کنند که توجه ویژه ای به امنیت و حریم خصوصی داده شده است.

هنگام ثبت نام کاربر ، این برنامه یک رشته منحصر به فرد از 12 کلمه ایجاد می کند که در دستگاه کاربر ذخیره می شود. هیچ کس به جز کاربر ، حتی توسعه دهندگان به آن دسترسی ندارند. دسترسی به برنامه توسط یک کد PIN شش رقمی محافظت می شود که توسط کاربر تنظیم شده است.

آیا کیف پول می تواند کاملاً ایمن باشد؟

همه wallet های رمزنگاری شده به روش خود ایمن هستند، اگر کسی آنها را با دقت انتخاب کند و دلیل نیاز آنها را درک کند. اینکه کدام کیف پول را انتخاب کنید به شخص خاص بستگی دارد، اما نکته اصلی در اینجا امنیت و توانایی ذخیره کلیدهای خصوصی یا عبارات دانه است. اگر کاربری نیاز به ذخیره مقدار زیادی رمزنگاری دارد، بهتر است کیف پول سخت افزاری خریداری کند. برای کسانی که به طور مداوم در صرافی ها معامله می کنند، کاربران می توانند وجوه خود را در کیف پول های ایجاد شده در این صرافی ها ذخیره کنند تا به سرعت معاملات انجام دهند و مجبور به پرداخت هزینه انتقال نیستند.

با این حال، اگر صرافی هک شود و صندوق بیمه ای در کار نباشد، ممکن است رمزنگاری گم شود. برای استفاده روزمره، کیف پول وب بسیار مناسب است. محبوبیت این نوع کیف پول به دلیل توانایی فروش سریع و آسان ارزهای رمزنگاری شده مختلف و انتقال مستقیم به صرافی است. به طور کلی، ارزهای رمزپایه با فرض تمرکز زدایی ایجاد شده اند، به این معنی که هر کاربر به جای یک نهاد متمرکز، وجوه خود را کنترل می کند. از این رو، کاربر صرف نظر از اینکه چه روشی برای ذخیره رمزگذاری انتخاب می کند، باید مسئولیت وجوه خود را به دوش بکشد.

 

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x