پنجشنبه , 30 دی 1400 - 12:29
تحلیل تکنیکال

چگونه از تحلیل تکنیکال برای ارز دیجیتال استفاده کنیم؟ (قسمت اول)

به طور کلی می توان 2 روش اصلی برای سرمایه گذاری بیان کرد: تحلیل بنیادین یا فاندامنتال که شامل تجزیه و تحلیل صورت های مالی یک شرکت یا یک بازار بورس به شمار می رود و برای تعیین ارزش آن مورد استفاده قرار می گیرد. اما تحلیل تکنیکال در تلاش است تا با پیدا کردن الگو ها، حرکت نمودار قیمت بر زمان در آینده را تعیین نماید.

در واقع ما از تحلیل تکنیکال استفاده می کنیم تا بتوانیم احساسات بازار را درک کنیم و بر این اساس قیمت دارایی را منعکس کنیم. به طور کلی می توان گفت که تجزیه و تحلیل داده ها و دیدگاه ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و شما می توانید با استفاده از تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال، به سادگی دیدگاه ها در مورد یک بازار سرمایه را چک کنید و بر این اساس نسبت به تحلیل بازار بورس اقدام نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش استفاده از تحلیل تکنیکال در بازار رمز ارز اطلاعات بیشتری را با شما در میان بگذاریم.

تحلیل تکنیکال چیست؟

به طور کلی، تحلیل تکنیکال به تجزیه و تحلیل روندهای آماری که بر اساس داده های بر اساس قیمت و حجم در تاریخ مشخص جمع آوری می شود، گفته می شود. در واقع از این روش برای دریافت داده ها جهت فرصت گذاری های تجاری استفاده می شود. تحلیل تکنیکال برای ارزیابی قدرت و ضعف یک بازار بورس مورد استفاده بوده و می تواند الگوهای مربوط به حرکت قیمت ها، سیگنال های معاملاتی و دیگر ابزارهای تحلیلی را رعایت کرده و مورد استفاده قرار دهد.

تجزیه و تحلیل تکنیکال را می توان به عنوان یکی از مهم ترین داده ها برای معاملات ارز دیجیتال، فارکس، کالا و سهام دانست و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در صورتی که قصد داشته باشید که از تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال استفاده کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

چرا باید تحلیل تکنیکال انجام دهیم؟

نمودار قیمت ها و حجم را می توان برای دریافت تصمیمات گذشته که توسط فعالان بازار اتخاذ شده است استفاده کرد. این اطلاعات بر تصمیمات آتی شرکت می تواند از دو طریق تاثیر داشته باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم :

روان شناسی : طبق داده های روان شناسی، آن چه که در گذشته انجام شده است، بر موقعیت هایی که در آینده به وجود خواهد آمد تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال: بسیاری از معامله گران در بازار ارز دیجیتال دوست دارند که روی قیمت یک ارز دیجیتال تمرکز کرده و در صورتی که کاهش داشته باشد، حتی در صورتی که هنوز به قیمت قبل نرسیده باشد، آن را به فروش برسانند.

بازتاب : برخی از معامله گران، روند ها و الگوهایی را در نمودار تحلیل تکنیکال تشخیص داده و بر این اساس عمل می کنند. انتظار می رود که اگر تعدادی از معامله گران در بازار ارز دیجیتال از این استراتژی پیروی کنند، قیمت این الگو افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه می توانیم انتظارات را برآورده کنیم. به طور کلی می توان از تحلیل تکنیکال برای مشاهده بروز تغییرات قیمتی در بازار اشاره داشت.

با روند ها بیشتر آشنا شوید

به طور کلی سه روند ممکن در تحلیل تکنیکال وجود دارد :

تحلیل تکنیکال

روند ها در تحلیل تکنیکال

  1. روند رو به بالا : در روند رو به بالا، دارایی ها در افزایش می باشد و نرخ ها بالاتر می روند.
  2. روند رو به پایین : در روند رو به پایین، دارایی ها در حال کاهش می باشد و قیمت ها کاهشی می شوند.
  3. روند مستقیم : در روند مستقیم، دارایی ها در یک کانال افقی معامله می شوند.

بعضا معامله گران از اصطلاحات گاو و خرس نیز استفاده می کنند که هر کدام یک روند را نشان می دهند. زمانی که از بازار گاو در اصطلاحات استفاده می شود، نشان به حمله گاو با شاخ رو به بالا داشته و یعنی روند صعودی یا رو به بالا می باشد. همچنین خرس برای حمله کردن، پنجه های خود را به سمت پایین می آورد که این نشان دهنده بازار خرس می باشد.

مقاومت و ساپورت چیست؟

حرکت در روند تحلیل تکنیکال به صورت خطی نیست و ممکن است که از مقاومت برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد استفاده شود. این مسئله برای پایین آمدن قیمت ها نیز دارای اهمیت است. اما لازم است که با دو مفهوم مقاومت و ساپورت بیشتر آشنا شویم :

مقاومت : سطح (از لحاظ قیمت) که انتظار می رود در آن روند صعودی قیمت ها متوقف شود و همچنین می تواند پله ای برای صعود بیشتر با تمرکز فروشندگان به فروش سهام هایشان شود.

ساپورت : سطح (از لحاظ قیمت) که انتظار داریم در آن به دلیل تمرکز خریداران روند نزولی بازار کاهش پیدا کرده و یا قیمت ها دوباره رشد کند.

تحلیل تکنیکال

مقاومت و ساپورت در تحلیل تکنیکال

زمانی که سطح مقاومت شکسته شود، معمولا این سطح به یک سطح ساپورت تبدیل می شود و بر عکس این اتفاق نیز امکان رخ دادن دارد.در تحلیل تکنیکال، ساپورت به عنوان نقطه ورود و مقاومت به نقطه خروج سرمایه از بازار ارز دیجیتال شناخته می شود و در صورتی که این روند ها شدید باشد، قیمت ها ممکن است که بدون توقف از ساپورت و مقاومت عبور کند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

استیبل کوین

استیبل کوین، با پشتیبانی فیات سفری به سمت ثبات، اعتماد

استیبل کوین با پشتیبانی فیات و دارایی های دیگر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x