پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:35
ایلان ماسک

چرا ایلان ماسک دستور کار سبز بیت کوین را مطرح می کند؟

ایلان ماسک اخیراً نسبت به تأثیرات زیست محیطی بیت کوین ابراز نگرانی کرده است. از نظر تئوریک، می توان با تغییر پروتکل Proof-of-Stake، این امر را باطل کرد. با این حال، این به نفع ایلان ماسک و تسلا نخواهد بود.

جدیدترین اخبار بیت کوین

طی دو هفته گذشته ما نه تنها شاهد تغییر قیمت در ارز رمزنگاری شده برتر جهان هستیم، بلکه این موارد با انبوهی از اخبار و رویدادها همراه بوده است که بسیاری از طرفداران و علاقه مندان به بیت کوین را متحیر و نگران کرده است.

ایلان ماسک از زمانی که برای اولین بار نگرانی خود را در مورد تأثیرات زیست محیطی بیت کوین ابراز نگرانی کرده است. تا آنجا که به شکل گیری یک شورای استخراج بیت کوین که خود به صورت خودکار منصوب شده است، به صورت نظری اطلاعات مربوط به مقدار و نوع انرژی استخراج کنندگان بیت کوین را منتشر می کند.

در مورد چین و نقش بیت کوین به عنوان یک ارز، به موضوع و پیچیدگی های ژئوپلیتیک بیت کوین پرداخته شد. در مورد طرح مالیات دادن به بیت کوین، چیز دیگری برای اضافه کردن این واقعیت که کاملاً مورد انتظار بود وجود ندارد.

آنچه اکنون بیشتر باید به آن پرداخت پیامدهای مصرف انرژی بیت کوین است و اینکه چه نیروهایی اکنون داستان را برای پاسخ دادن به سوال نهایی تحت فشار قرار می دهند: چه کسی می تواند از “بیت کوین سبز” سود ببرد ؟ 

بیت کوین چه مقدار انرژی مصرف می کند؟

دانشگاه کمبریج برآورد کرده است و هم دامنه ای برای مصرف انرژی بیت کوین به ما می دهد. طبق برآورد، شبکه بیت کوین 13.48 گیگاوات مصرف می کند. این میزان مصرف برق بیت کوین است.

در زیر ما 114،97 TWh داریم که میزان مصرف سالانه شبکه بیت کوین است. این تخمین ها با در نظر گرفتن متغیرهایی مانند نرخ هش، قیمت بیت کوین، هزینه های استخراج و تجهیزات، به صورت روزانه تجدید نظر می شوند. (برای اطلاعات بیشتر درباره این روش می توانید اینجا بخوانید)، طبق آمار Statista، در سال 2019 چین بیشترین میزان انرژی را مصرف کرد، بیش از 6880 TWh و پس از آن ایالات متحده 4194 TWh است.

گزارش Galaxy در باره مصرف انرژی بیت کوین

البته، مقایسه مصرف انرژی بیت کوین با یک کشور به خودی خود معنی چندانی ندارد. یک مقایسه جالب تر این است که ببینیم مصرف انرژی بیت کوین با بخش هایی که به طور بالقوه می تواند جابجا کند، مقایسه می شود.

گزارش Galaxy Digital در یک سطح مصرف بسیار مشابه برای بیت کوین به گزارش دانشگاه کمبریج، 113.89 Twh در این مورد رسیده است. سپس این گزارش بهترین تلاش را برای برآورد میزان مصرف انرژی سیستم بانکی و صنعت طلا انجام می دهد. محاسبه اینها کار مشکلی است و به فرضیه خاصی نیاز دارد.

طبق گزارش Galaxy، بیت کوین کمتر از نیمی از انرژی را نسبت به سیستم بانکی جهانی که حدود 263.72 TWh مصرف می کند. بیت کوین از نظر انرژی نیز بسیار کم هزینه تر از طلا است.

دلیل مقایسه ما بیت کوین با سیستم بانکی و طلا این است که این موارد استفاده برای بیت کوین است. از نظر فرضی، بیت کوین می تواند کارهای زیادی انجام دهد، همه کارهایی که توسط سیستم بانکی انجام می شود.

حداقل دو مرحله مهم از این بخش وجود دارد. اولاً، وقتی در مورد مصرف انرژی صحبت می کنیم، فقط کافی است در مورد انرژی بیت کوین مصرف شود کافی نیست. این باید در نظر گرفته شود و ما باید درک کنیم که، در شرایط مناسب، استفاده از انرژی بیت کوین بیش از حد قابل توجیه است.

ثانیا، این همچنین درک عمیق تری از ارزش بیت کوین به ما می دهد. بسیاری معتقدند که بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد. ما می توانیم استدلال کنیم که این به عنوان ارز درست است. اما دوباره، ارزش یک ارز ذهنی است، حتی اگر توسط دولت پشتیبانی شود. با این حال، به عنوان یک ابزار، غیرقابل انکار است که دارای کاربرد است، زیرا می تواند جایگزینی برای بانکداری فراهم کند.

آیا ممکن است بیت کوین مصرف کمتری داشته باشد؟

سوال مهم زیر این است که آیا ممکن است بیت کوین انرژی کمتری مصرف کند؟ این مطمئناً امکان پذیر است، اما مسئله این است که آیا ترجیح داده می شود؟

بیت کوین در فرآیند استخراج از انرژی استفاده می کند، این پروتکل Bitcoin’s Proof-of-Work (PoW) است. به عبارت دیگر، افرادی که در حال استخراج هستند معاملات را تأیید می کنند. نگرانی های ماسک در مورد پایداری بیت کوین با جابجایی Ethereum (ETH-USD) به زنجیره ای جدید، Ethereum 2.0 ، که می تواند مصرف انرژی را به میزان 99٪ کاهش دهد، بسیار جالب است.

Ethereum 2.0، که در اینجا با جزئیات بیشتری در مورد آن بحث کردم، تغییرات زیادی را در شبکه Ethereum ایجاد می کند، اما مهمترین آن ممکن است حرکت از Proof-of-Work به Proof-of-Stake (PoS) باشد. در سیستم اخیر، سکه های جدید به طور تصادفی به استیکرها تعلق می گیرد. شرط مستلزم اتصال اتریوم شما به زنجیره است و هرچه سکه بیشتری استیک کنید، احتمال “پاداش” گرفتن سکه های جدید بیشتر است.

مفاهیم اینجا، هم برای Ethereum و هم برای Bitcoin بسیار زیاد است. پروتکل PoS به انرژی استخراج نیاز ندارد و بنابراین تقریباً هیچ انرژی مصرف نمی کند. افرادی که بیشترین قدرت را دارند، استخراج کنندگان نیستند که بیشترین میزان هش را داشته باشند، بلکه افرادی هستند که بیشترین سکه ها را روی هم چیده اند.

پیامدهای آن در مورد امنیت و کارایی چیست؟ نقطه اصلی این موضوع است. آیا PoS از همه لحاظ بهتر از PoW است و حتی اگر اینگونه نباشد ، مزایای مصرف انرژی کمتر از هزینه های آن بیشتر است؟

بیت کوین می تواند یک شبکه PoW باقی بماند. می توان استدلال کرد که این از امنیت بیشتری برخوردار است زیرا حملات به شبکه به انرژی نیاز دارند. همچنین، برخی می گویند که این ارزش بیشتری به سکه می دهد، زیرا هزینه واقعی انرژی در پشت آن وجود دارد و مشاغل از آن حمایت می کنند.

این قابل بحث است، اما سرمایه گذاری در معدن تعهد بیشتری ایجاد می کند. از طرف دیگر، به نظر می رسد تصمیم خوبی برای تغییر Ethereum به شبکه PoS باشد. در نهایت، شبکه Ethereum باید بتواند میزبان برنامه های بسیار بیشتری باشد، بنابراین مصرف انرژی می تواند بسیار بیشتر باشد.

چرا ایلان ماسک اینقدر درگیر بیت کوین است؟

با گفتن همه اینها، چرا ایلان ماسک اینقدر علاقه مند است که به بیت کوین پایدارتر فشار بیاورد؟ و چرا او در مورد پتانسیل PoS برای تهیه ارز رمزنگاری کم مصرف صحبت نکرده است؟

ایلان ماسک

وقتی به این فکر می کنید که ایلان یا بهتر بگوییم مدیر عامل تسلا چگونه می تواند از این طریق سود ببرد، اهداف Elon در فضای رمزنگاری شروع به معنا می کند. ایلان و استخراج معدن به خودی خود ممکن است در نهایت “تنظیم” بازار را تحت فشار قرار دهد تا استخراج کنندگان انگیزه هایی برای استفاده از انرژی های سبز دریافت کنند و یا شاید به دلیل عدم انجام این کار مجازات شوند.

مقررات سبز، قبلا ایلان ماسک را به یک میلیاردر تبدیل کرده است، پس چرا همان مسیر را ادامه نمی دهد؟

بزرگترین درآمد تسلا فروش اعتبارات نظارتی است و بدون آنها، شرکت سود نمی برد. تسلا هم EV تولید می کند و هم بخش انرژی تجدیدپذیری دارد، بنابراین فقط منطقی است که تصور کنیم تسلا می تواند از افزایش تصویب در فضای رمزنگاری انرژی های سبز سود زیادی ببرد. این شرکت می تواند به طور مستقیم زیرساخت های لازم برای استخراج بیت کوین را فراهم کند. در حقیقت، استخراج بیت کوین یک مورد استفاده بسیار خوب برای انرژی های تجدیدپذیر است، زیرا نیازی به انتقال یا ذخیره انرژی نیست. متناوباً، همانند تجارت EV، تسلا می تواند اعتبارات قانونی را با 100٪ حاشیه سود به شرکت های دیگر بفروشد.

هر دوی این شرایط به نفع ایلان ماسک و تسلا است، بنابراین منطقی است که آنها دستور کار “بیت کوین سبز” را پیش ببرند.

به طور خلاصه، مصرف انرژی بیت کوین یک مشکل است، اما باید مورد توجه قرار گیرد. می توان استدلال کرد که این مصرف ضروری و ارزشمند است. با این حال، انتقال Ethereum به PoS می تواند زنگ خطری برای بیت کوین باشد. آیا می توان استخراج را به طور کامل از بین برد؟ از نظر فنی، بله اما این همان چیزی نیست که ایلان ماسک می خواهد، زیرا اگر چارچوب نظارتی درست در مورد آن ایجاد شود، از روند استخراج معادن فعلی سود زیادی خواهد برد.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x