پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:35
سرمایه گذاری

پنج استراتژی سرمایه گذاری هوشمند

استراتژی سرمایه گذاری به تصمیماتی گفته می‎شود که یک تاجر برای در جریان انداختن سرمایه خود به کار می‎گیرد. یک سرمایه گذار این تصمیمات را بر اساس اهداف، تحمل ریسک و نیازهای آینده یا حال خود تعیین می‎کند.

برخی از این استراتژی‎ ها در صورتی که سرمایه گذار بر افزایش سرمایه متمرکز باشد به دنبال رشد سریع هستند اما برخی دیگر با تمرکز بر حمایت سرمایه از استراتژی ‎های کم خطر و کم ریسک پیروی می‎کنند.

بسیاری از سرمایه گذاران با استفاده از میانگین هزینه دلار و بازپرداخت سود سهام، اقدام به خرید وجوه کم از شاخص‎های متنوع، می‎کنند. در واقع میانگین هزینه دلار یک استراتژی است که در آن مقدار خرید دلاری از سهام ثابت یا یک سرمایه گذاری خاص بدون در نظر گرفتن قیمت دلار سهام یا هزینه ‎ها در یک برنامه ریزی منظم صورت می‎گیرد.

سرمایه گذار در هنگام پایین آمدن قیمت، سهام بیشتر و در صورت بالا بودن ارزش آن مقدار کمتری را نیز با گذشت زمان به دست می‎آید.

استراتژی

پنج استراتژی سرمایه گذاری هوشمند گراهام

بنجامین گراهام در سال 1949 پنج استراتژی برای سرمایه گذاری هوشمند به بازار سرمایه گذاری معرفی کرد.

 1. تجارت عمومی : سرمایه گذار حرکت ‎های بازار را از روی حرکت ‎های بازارهای مشابه پیش بینی و مشارکت می‎کند.
 2. تجارت گزینشی : سرمایه گذاران سهامی را انتخاب می‎کنند که انتظار دارند در کوتاه مدت رشد خوبی داشته باشد. به عنوان مثال به مدت یک سال محدودیت زمانی به آن اجازه رشد می‎دهند.
 3.     خرید ارزان با فروش پر سود : سرمایه گذار زمانی که قیمت‎ها فروکش کنند وارد بازار می‎شود و زمانی که بازار داغ می‎شود و قیمت‎ها بالا می‎روند سرمایه خود را به فروش می‎رساند.
 4. انتخاب سرمایه با پتانسیل طولانی مدت : سرمایه گذار سهامی را انتخاب می‎کند که انتظار دارد در طی چند سال سریعترین رشد را نسبت به دیگر رقبای خود در بازار داشته باشد.
 5. خرید چانه زنی : سرمایه گذار سهامی را انتخاب می‎کند که قیمت آن کمتر از ارزش واقعی آن می‎باشد که آنها قابل اندازه گیری با تکنیک ‎هایی خاص هستند.

استراتژی

گراهام تاکید دارد که هر سرمایه گذار باید تصمیم بگیرد که قصد دارد سرمایه خود را چگونه مدیریت کند. سرمایه گذاران باتجربه ممکن است با استراتژی خرید ارزان و فروش بالا راحت تر باشند، در حالی که سرمایه گذارانی که زمان کمتری برای تحقیق و پیگیری بازار یا دیدگاهی طولانی مدت برای سود بیشتر داشته باشند.

هیچ راهی وجود ندارد که بتوان آن را با قطعیت بهترین راه برای سرمایه گذاری انتخاب کرد. اما سرمایه گذاران باید تلاش کنند رفتاری منطقی با استفاده از حقایق و داده‎ های بازار برای پشتیبانی از تصمیمات و سرمایه خود داشته باشند. همچنین آنها باید بتوانند با بهترین برنامه ریزی ‎ها در جهت کاهش ریسک و حفظ نقدینگی خود تلاش کافی داشته باشند.

استراتژی ریسک پذیری در سرمایه گذاری

ریسک از بزرگترین ارکان سرمایه گذاری است. برخی از افراد تحمل بالایی در برابر ریسک دارند در حالی که سایر سرمایه گذاران ممکن است از درجات کوچک ریسک پذیری یک پروژه رنج ببرند. با این حال در برابر ریسک پذیری یک قانون کلی وجود دارد و آن این می‎باشد که سرمایه گذاران فقط باید آنچه را که از دست می‎دهند از دست بدهند.

قانون بعدی در برابر ریسک پذیری این است که هر چه ریسک بیشتری در یک پروژه کنید بازده بالقوه پروژه بالا می‎رود و به نسبت سایر پروژه‎ ها خطر بالاتری هم دارد. البته سرمایه گذاری ‎هایی نیز وجود دارد که تضمین می‎کند سرمایه گذار هیچ ضرری نخواهد کرد اما حداقل فرصت برای بازده نیز وجود نخواهد داشت.

به عنوان مثال اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده امریکا و گواهی سپرده‎ های بانکی (CD) به شدت امن محسوب می‎شوند. زیرا با اعتبار ایالات متحده پشتیبانی می‎شوند. با اینحال این سرمایه گذاری‎ های بازده بسیار کمی را به همراه دارند. هنگامی که هزینه تورم و مالیات در معادله بازگشت درآمد لحاظ شود ممکن است رشد خیلی کمی در این سرمایه گذاری ‎ها پیدا شود.

ریسک

استراتژی حفظ سرمایه در سرمایه گذاری

حفظ سرمایه یک استراتژی سرمایه گذاری بسیار محافظه کارانه می‎باشد. همانطور که از نامش پیداست هدف آن حفظ سرمایه و جلوگیری از اعمال هر گونه ضرر بر سرمایه است. این استراتژی در ایمن ‎ترین ابزارهای کوتاه مدت مانند اسناد خزانه داری و گواهی ‎های سپرده قابل پیاده سازی است.

استراتژی سرمایه گذار رابطه مستقیمی با سن، تجربه سرمایه گذاری، مسئولیت‎ های خانوادگی، تحصیلات و درآمد سالانه سرمایه گذار دارد. این فاکتورها به طور کامل مستقیمی بر روی تصمیمات سرمایه گذار تاثیر می‎گذارد. به سادگی می‎توانند درصد سود را تغییر دهند و از یک درصد ناچیز اما بسیار امن به یک درصد بالای پرخطر تبدیل شوند و یا حتی به ضررهای جبران ناپذیر منتهی شوند.

استراتژی سرمایه گذاری در بازار ارز رمز پایه

برای آغاز فعالیت در بازار ارز رمزپایه شما باید تکلیفتان را با سرمایه خود مشخص کنید. شما باید بدانید که آیا می‎ خواهید به سرمایه گذاران این بازار بپیوندید یا به تاجران و معامله گران. این دو مقوله دو روش متفاوت و منحصر به فرد هستند که در بازارهای مالی وجود دارند.

در اینجا چند مولفه وجود دارد که شما را در انتخاب هر دو نوع استراتژی سرمایه گذاری راهنمایی می‎کند:

 • دوره مورد نظر : سرمایه گذاری در واقع اجرا و پذیرش تعهداتی بلند مدت می ‎باشد. گاهی مواردی وجود دارد که در آن سرمایه گذاران دارایی خود را سال ها یا حتی دهه‎ ها در آن بازار نگه داشته اند. در صورتی که در تجارت معاملات به صورت کوتاه مدت و در بازه‎ های سرمایه گذاری روزانه، ماهانه یا سه ماهه صورت می‎گیرند. آنها بیشتر از نوسانات قیمت که معمولا سرمایه گذاران آنها را نادیده می‎گیرند استفاده می‎کنند.
 • حجم معاملات : به عنوان دیگر ویژگی تمایز این دو می‎توان به حجم معاملات در این دو مقوله اشاره کرد. از آنجا که معاملات کوتاه مدت مسلما نمی‎تواند سود بسیار بالایی داشته باشد معامله گران ناچارند که حجم معاملات در تجارت خود را بالا ببرند تا بتوانند سودهای کلان تری داشته باشند. در صورتی که سرمایه گذاران به معاملات کمتری تمایل دارند.
 • ریسک پذیری : هیچ روشی برای تعامل با بازار ارزهای رمزپایه، بدون هیچ خطری وجود ندارد. با این حال تجارتی است که با داشتن ریسک‎ های پر خطر قادر به بازده‎ های بسیار پرقدرت می‎ باشد. تنها این واقعیت که تجار در طول روز ممکن است درگیر چندین معامله شوند به این اشاره دارد که معامله گران روزانه خود و سرمایه‎شان را در معرض خطر قرار می‎دهند. در یک سرمایه گذاری بلند مدت سود به صورت روزانه جمع خواهد شد اما ریسک آن با مرور زمان کمرنگ تر خواهد شد. در واقع این ریسک ‎ها نیز مانند سودها به طور تدریجی می‎ایند و می ‎روند.
 • نوع نگرش : تجارت به مهارت ‎های فنی زیادی نیاز دارد و سرمایه گذاری نیاز به درک عمیقی از بازار دارد. از بسیاری از جهات سرمایه گذاران روانشناسی و اخبار بازار را مطالعه می‎کنند اما معامله‎ گران بیشتر غرق در اعداد و نمودارها هستند.

استراتژی

تعیین نقطه اصلی مقاومت شما در واقع همان استراتژی شخص شما را تعیین خواهد کرد. بنابراین برای ورود به این بازار تنها کافی است به پنج سوال زیر پاسخ دهید:

 1. من از دارایی ‎ام چه انتظاری دارم و تا چه زمانی می توانم از آن استفاده نکنم؟
 2. من دوست دارم تا چه زمانی صبر کنم و به طور تقریبی انتظار چه میزان سود را از معامله خود دارم؟
 3. من چه میزان وقت و انرژی برای انجام معاملات خود دارم؟ آیا می‎توانم تعداد زیادی معامله در روز را مدیریت کنم؟
 4. درجه ریسک پذیری من چقدر است؟ و پس از آن سرمایه من با چه میزان از ضرر می‎تواند در بازار تاب بیاورد؟
 5. من چه نگرش و ابزاری را می‎توانم در استراتژی خود دنبال و استفاده کنم؟

با پاسخ دادن به این سوالات شما قادرید به راحتی برای خود یک نقشه راه و استراتژی کلی تعیین کنید و بعد از آن با استفاده از ابزار استراتژی به معاملات وارد شوید. در مقالات بعدی به طور مفصل درباره ابزار استراتژی بحث خواهیم کرد.

سلب مسئولیت: عقیده بیان شده در اینجا توصیه به سرمایه گذاری نیست. فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه می شود. لزوماً نظر blog.tbito.com را منعکس نمی کند. هر سرمایه گذاری و کلیه معاملات شامل ریسک است، بنابراین همیشه باید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید. ما سرمایه گذاری را که توانایی پرداخت ضرر ندارید، توصیه نمی کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

استیبل کوین

استیبل کوین، با پشتیبانی فیات سفری به سمت ثبات، اعتماد

استیبل کوین با پشتیبانی فیات و دارایی های دیگر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x