پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 8:50
پامپ و دامپ

پامپ و دامپ یا پمپ کردن و تخلیه یعنی چه ؟

 به طور مختصر پامپ شدن به معنای همان پمپ کردن است که به هجوم خریداران در یک روند صعودی شدید می‎ گویند. دامپ هم اصطلاحی است که به افت شدید ارزش و یا تخلیه اندوخته ‎ها توسط فروشندگان نسبت داده می ‎شود. پامپ و دامپ طرحی می‎ باشد که تلاش می‎ کند قیمت یک دارایی را از طریق شایعات یا خبرهایی که برخی از آنها ممکن است چندان مهم نباشد یا حتی غلط باشد، افزایش یا کاهش دهد. در این طرح سعی می‎ شود که بیشتر بر تاثیر گذاری احساسی بازار تمرکز شود.

عاملان این طرح‎ ها به طور کلی جایگاه تثبیت شده ‎ای در همان دارایی دارند و پس از آن که هیاهوی تبلیغاتی منجر به افزایش ارزش سهام شود موقعیت‎ های خود را به فروش می ‎رسانند که البته این عمل بر اساس قوانین اوراق بهادار کاملا غیر قانونی است و ممکن است به جریمه ‎های سنگینی منجر شود.

پامپ

  • پامپ و دامپینگ طرحی است که با ظهور اینترنت با وجود غیر قانونی بودنش شیوع بیشتری پیدا کرده است. کلاهبرداران با ادعای داشتن اطلاعات داخلی مبنی بر اینکه تحول منجر به اوج گرفتن ارزش یک دارایی خواهد شد، پیام های اینترنتی را با ترغیب سرمایه گذاران برای خرید سهام در اختیار مخاطبان عام قرار می ‎دهند.
  • به محض پرشی که توسط خریداران در ارزش ایجاد می ‎شود متخلفان سهام خود را به فروش می‎ رسانند و این عمل باعث دامپ یا ریزش شدید در ارزش همان دارایی خواهد شد و قیمت به طرز احمقانه و چشمگیری کاهش خواهد یافت و سرمایه گذاران جدید سرمایه بسیاری را از دست خواهند داد.
  • پامپ و دامپ یک طرح غیر قانونی برای افزایش ارزش دارایی ‎ها می‎ باشد، که بر اساس اظهارات غلط، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز به وجود می‎ آید.
  • این نوع طرح ‎ها معمولا سهام ‎های خرد یا کوچک را مورد هدف قرار می‎ دهند.

مبانی طرح پامپ و دامپ

همان طور که گفته شد این طرح‎ ها معمولا دارایی‎ هایی که ارزش کل آنها یا مارکت کپ آنها خرد و پایین‎ تر از سایرین است را مورد هدف قرار می‎ دهند زیرا آسانترین کار برای دستیابی به آنها است. فعالان این نوع طرح‎ ها با دسترسی به حساب تجارت آنلاین و توانایی متقاعد کردن سایر سرمایه گذاران برای خرید سهامی که ظاهرا یک لقمه آماده است همین طرح را انجام می‎ دهند. برنامه ریز این طرح می‎تواند با خرید عمده سهام مورد معامله در حجمی کم که معمولا باعث بالا رفتن ارزش خواهد شد نسبت به شروع اولیه این طرح اقدام کند.

این اقدام افزایشی قیمت، سرمایه گذاران دیگر را وادار به خرید سنگین می‎ کند و قیمت سهم را حتی بسیار بالاتر از حد انتظار می ‎کشاند. در هر لحظه‎ ای که طراح احساس کند فشار خرید در حال کاهش یافتن است، می‎تواند سهام خود را برای ذخیره سودی کلان به فروش برساند و این آغاز یک روند نزولی شدید خواهد بود.

پامپ دامپ

پامپ و دامپ در فرهنگ عامه

طرح پامپ و دامپ تشکیل دهنده مضمون اصلی دو فیلم محبوب در دنیای سینما به نام‎ های ” اتاق دیگ بخار ” و ” گرگ وال استریت ” بود. هر دو انباری از بازاریابان را نشان می ‎دهند که از راه بازاریابی از راه دور در حال فروش سهام به صورت پنی به پنی یعنی به اندازه جزئی‎ ترین حالت ممکن می ‎باشند. در هر دو صورت این شرکت‎ های کارگزاری سازندگان بازار بودند و حجم زیادی از سهام را در بیشترین تعداد مشتری تقسیم می‎ کردند و کارگزاران را با کارمزدهای بالا تشویق می‎ کردند. با این کار، کارگزاران با فروش بسیار زیاد ارزش یک دارایی را به شدت بالا می ‎بردند.

هنگامی که حجم فروش به انتهای خود رسید و دیگر خریداری وجود نداشت شرکت سهام خود را برای کسب سود کلان رها کرد. این باعث سقوط قیمت سهام شد. که اغلب زیر قیمت اصلی فروش بود و در نتیجه زیان بزرگی را برای مشتریان ایجاد کرد، زیرا آنها نمی‎توانستند سهام خود را به موقع بفروشند.

دوری از طرح های پامپ و تخلیه

سرمایه گذاران باید در مورد اخطارهایی که سهام آنها در شرف برخاستن است احتیاط کنند. خصوصا در مورد عدم درخواست، صرف نظر از اینکه ممکن است آنها چقدر وسوسه انگیز باشند. منبع دارایی را همیشه در نظر بگیرید و پرچم های قرمز را بررسی کنید. بسیاری از اعلان‎ ها در رابطه با دارایی از سوی مروجین یا افرادی که خود سرمایه کلانی در بازار آن دارایی دارند صورت می‎ گیرد که نباید به آنها اعتماد کرد.

اگر یک خبرنامه یا یک ایمیل تنها در رابطه با اعتیاد به مواد مخدر بازار به شما قول یک سود می‎دهد بدون اینکه ریسک ‎ها و خطرات این سرمایه گذاری را برای شما شرح دهد، می‎توانید یقین داشته باشید که احتمالا این یک کلاهبرداری است. همیشه پیش از اینکه سرمایه گذاری انجام دهید، تحقیقات شخصی خود را در یک سهام انجام دهید.

پامپ

یک نمونه واقعی از طرح پامپ و دامپ

مطالعه ‎ای در سال 2018 انجام شد، که شیوع طرح های پمپ و کمپرسی را در بازار ارزهای رمز نگاری شده بررسی کرد. و به قصد، منطقه ‎ای را نشانه گرفتند که عمدتا تنظیم نشده است. محققان بیش از 3700 پیام و سیگنال مختلف پامپ را بین ماه‎ های ژانویه و جولای 2018 در دو صفحه پیام رمز ارز رایج تبلیغ کردند که از قبل شناسایی شده بود. در این پیام ها سرمایه گذاران به خرید سکه‎ های خاصی ترغیب شده بودند.

نتیجه به این گونه بود که با وجود آمار پایین بازدیدکنندگان دارایی‎ ای که پیش از آن روند صعودی و نزولی معمولی و نوسان کمی را تجربه می‎ کرد به دامپی منجر شد که در آن آنقدر روند پامپ عجیب بود که بخشی از سرمایه داران از این حرکت ترسیدند و دارایی را به فروش رساندند و منتظر نتیجه نشدند در عوض پس از این پامپ شدید دامپی صورت گرفت که ATL (کمترین ارزش تمام دوران این دارایی ‎ها) را رقم زد.

انواع طرح های پامپ و دامپ

انواع مختلفی از پیاده سازی طرح پامپ و دامپ وجود دارند، که ممکن است توسط کلاهبرداران مورد استفاده قرار بگیرند. آنها شامل موارد زیر هستند:

  1. طرح پامپ و دامپ کلاسیک

در طرح کلاسیک شما ممکن است با هر نوع دستکاری مطبوعاتی از جمله تلفن، انتشار اخبار جعلی در رسانه‎ های اجتماعی و یا توزیع اطلاعات داخلی مربوط به سهام شرکت یا یک دارایی روبرو شوید.

  1. طرح ” دیگ بخار (Boiler room)”

دیگ بخار یک شرکت کارگزاری کوچک است که تعدادی از کارگزاران را به کار می ‎گیرد و برای فروش سرمایه گذاری‎ های مشکوک به سرمایه داران از شیوه‎ های فروش غیر منصفانه استفاده می‎ کنند. این کارگزاران سعی می کنند سهام بیشتری خرد یا کلان به فروش برسانند در نتیجه شرکت بعد از بالا رفتن ارزش سهام خود را به فروش می‎ رساند.

Boiler room

  1. طرح ” شماره اشتباه “

در این روش شما ممکن است یک پست الکترونیکی صوتی را با یک نکته داغ در ارتباط با سرمایه گذاری از دوست خود دریافت کنید. در این روش کلاهبردار می‎خواهد شما اطمینان حاصل کنید که این پیام صوتی به طور تصادفی در تلفن شما باقی مانده است.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x