پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 7:35
وضع مالیات 20 درصدی برای درآمد حاصل از رمز ارز ها در کره جنوبی

وضع مالیات 20 درصدی برای درآمد حاصل از رمز ارز ها در کره جنوبی

پس از جلسه ای که کمیته بررسی مالیات وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی در تاریخ 22 جولای (چهارشنبه 1 مرداد 1399) برگزار کرد، قوانین جدیدی را در خصوص مالیات بر درآمد منتشر نمود که مالیات مربوط به رمز ارز ها یا ارزهای دیجیتال در این قوانین گنجانده شده اند.

بخشی از گزارش منتشر شده در این خصوص با عنوان مالیات بر درآمد حاصل از معامله دارایی های مجازی حاکی از آن است که اکنون در این کشور دارایی های مجازی (رمز ارز ها) برای افراد مقیم و غیر مقیم در کشور کره جنوبی و همچنین شرکت های خارجی فعال در این کشور تا زمان تایید نهایی مالیات ها غیر قابل استفاده می باشند. این تصمیم دولت با اشاره به رویکردی که سایر کشورها در خصوص فناوری بلاک چین و رمز ارز داشته اند انجام شده است و مانند مالیات بر معاملات مربوط به سهام در این کشور اعمال خواهد شد. در ادامه به بررسی بیشتر این قانون نوظهور و تاثیر آن بر دارندگان ایرانی رمز ارز هایی همچون بیت کوین خواهیم پرداخت و همچنین یک پیش بینی در خصوص قیمت بیت کوین پس از اجرایی شدن این قانون خواهیم داشت.

قوانین تصریح شده در جلسه مالیات بر رمز ارز ها در کره جنوبی

با توجه به قوانین اعمال شده، از تاریخ اول اکتبر 2021 مقارن با جمعه 9 مهر 1400 سود حاصله از رمز ارز ها به عنوان دارایی های نا مشهود شناخته می شود و مشمول مالیات در طبقه بندی 20 درصدی خواهد شد. در این قانون ذکر شده است که اگر این درآمد کمتر از 2.5 میلیون یوان کره جنوبی برابر با 2000 دلار در سال باشد، معاف از مالیات خواهد بود.

بر اساس این قوانین، هر فرد در کره جنوبی ملزم به پرداخت مالیات خود به همراه اظهار نامه مالیاتی در ماه می هر سال می باشد و با توجه به این قانون شرکت های غیر کره ای (خارجی) که از صرافی های این کشور برای خرید و فروش رمز ارز ها استفاده می کنند، باید مالیات سود حاصله را به دولت این کشور پرداخت نمایند. بر اساس این قوانین قرار شده است که مجلس شورای ملی کشور کره جنوبی در تاریخ 3 سپتامبر این قوانین را به رای بگذارد و در صورت تصویب می تواند از تاریخ اول اکتبر 2021 لازم الاجرا شود. اما تصویب این قانون چه تاثیری برای ما خواهد داشت؟ این سوالی است که در ادامه نسبت به بررسی آن می پردازیم و سناریوهای ممکن را معرفی خواهیم کرد.

سناریو های احتمالی پس از تایید طرح مالیات بر رمز ارز ها در کره جنوبی

در کشور جمهوری اسلامی ایران، خرید و فروش رمز ارز ها به صورت قانونی انجام می شود ولی دلیل این امر نبود قانون برای نفی خرید و فروش رمز ارز ها می باشد. پس ما به صورت مستقیم نمی توانیم به خرید و فروش رمز ارز های بلاک چین بپردازیم و از این روی کشور کره جنوبی مقصد بسیاری از صرافی های ایرانی برای خرید و فروش این دسته از ارز ها بوده است. در ادامه سناریو های موجود برای پس از اجرایی شدن این قانون را به صورت حدس و گمان های منطقی خواهیم نوشت.

خرید و فروش رمز ارز بدون استفاده از بسترسازی در صرافی های کره جنوبی

یکی از مهم ترین سناریو هایی که در این زمینه می توان عنوان کرد، دور شدن صرافی های داخلی برای همکاری با صرافی های کره ای می باشد. در این صورت صرافی هایی که در خصوص رمز ارز ها در حال فعالیت می باشند فرصت لازم برای برقراری ارتباط و انجام کارهای معاملاتی با دیگر کشورها را خواهند داشت. این سناریو به ما می گوید که تصویب این قانون به هر حال تاثیری بر بازار معاملاتی دنیا و ایران نخواهد داشت و ما می توانیم با چشم بستن بر صرافی های کره ای، از دیگر کشورها برای خرید و فروش بیت کوین و سایر رمز ارز ها استفاده کنیم.

هزینه های معاملاتی و کارمزد ها گران تر می شوند

از دیگر احتمالاتی که در خصوص این مسئله می توان عنوان کرد، افزایش هزینه های معاملاتی می باشد. از این روی می توان نتیجه گرفت که هزینه های مربوط به ماینینگ و همچنین خرید و فروش بیشتر می شود و شاید برخی این مسئله را باعث خروج بازار سرمایه ایرانی از رمز ارز ها دانست که این احتمال تقریبا ناممکن است چرا که صرافی های ایرانی بسیار محدودی با بازار کره جنوبی در حال همکاری هستند ولی احتمال اتفاق افتادن این مسئله وجود دارد.

تاثیر قانون مالیاتی رمز ارز کره جنوبی بر قیمت آن

در صورتی که این قانون عملی شود، ممکن است ماینرهای کره ای با توجه به هزینه انرژی و همچنین مالیات های سنگین، دستگاه های خود را از مدار ماینینگ خارج کنند که این مسئله باعث افزایش کارمزد ماینینگ و همچنین کاهش ارزش بیت کوین در مقابل دلار خواهد شد. با تمامی این اوصاف، باید منتظر تصویب شدن و عملی شدن این قانون باشیم تا به صورت مطمئن بتوانیم در مورد این قانون نظرات خود را بیان کنیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
گرگ وال‌استریت

الان ایرانم یاد میگیره 😅

1
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x