شنبه , 13 آذر 1400 - 8:16
وال استریت

وال استریت

خیابان وال استریت (Wall Street) در محله ی منهتن قرار دارد و در مورد شهرت آن  داستان های زیادی گفته می شود. برخی بر این باورند که این نام از کلمه ی آلمانی (de Waal Straat) گرفته شده است. با این حال نظریه ی رایج تر بر این باور است که شهرت این نام از دیوارشرقی مرز شمالی اقامتگاه نیوآمستردام ناشی می شود که برای جلوگیری از هجوم نظامیان انگلیسی ایجاد شد.

وال استریت در بورس چه نقشی دارد؟

وجود بازارهای مهمی از جمله؛ بازار بورس آمریکا (AMEX)، بازار بورس نیویورک (NYSE)، نزدک (NASDAQ)، میز بازرگانی نیویورک (NYBOT) و بازار بورس تجاری نیویورک (NYMEX) در این خیابان، آن را به مهد مهم ترین مراکز اقتصادی آمریکا تبدیل کرده است. در واقع آنچه به شهرت این خیابان افزوده، وجود همین مراکز مالی است. اگر چه بعد از وال استریت، در نواحی مختلف دنیا بازارهای مالی دیگری نیز ایجاد شدند که در زمینه مبادلات سهام به شهرت جهانی دست یافتند. در هر حال این بازار ها به صورت شبانه روزی توسط سرمایه گذاران حرفه ای رصد می شوند چرا که وضعیت این بازار ها بر هم و نیز بازارهای اروپا و آسیا بر وال استریت قابل توجه است.

بازار بورس سهام آمریکا

بازر بورس سهام آمریکا (AMEX) : در واقع این مجموعه مرکزی جهت مبادلات سهام شرکت های کوچک تر بوده که قوانین آن نیز متعلق به شرکت های کوچک است.

بازر بورس سهام نیویورک

بازار بورس سهام نیویورک (NYSE) :اغلب شرکت هایی که در زمینه ی بورس فعالیت می نمایند، در این بازار حضور دارند و اکثر افراد حاضر در این بازار افراد و سرمایه گذاران خارجی هستند. افراد حرفه ای در این بازار همه روزه بازارهای مهم جهان مانند بازارهای بورس اروپایی و آسیایی را مطالعه کرده، چرا که بازار ها در سرتاسر جهان بر روی یکدیگر تاثیر داشته و باید مطالعه بر آن ها انجام شود تا در نهایت اثر آن بر وال استریت بررسی شود.

بازار نزدک

بازار بورس نزدک (NASDAQ) : بازاری که با 3321 شرکت، بیشترین مقدار معامله ی سهام را در جهان داشته و بزرگ ترین بازار معامله الکترونیک سهام در آمریکا محسوب می شود.

میز بازرکانی نیویورک

میز بازرگانی نیویورک (NYBOT) : این بازار حوزه ی بورس کالاهای آتی است که شامل معاملات قرارداد های آتی و یا معاملات آتی کالاهای فیزیکی چون شکر، پنبه، قهوه و…است.

بازار بورس تجاری نیویورک

بازار بورس تجاری نیویورک (NYMEX) : بازار بورس تجاری نیویورک یا بورس کالای نیویورک، یک بازار معاملاتی آتی برای کالاهای اقتصادی مربوط به گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو است.

ابزارهای مالی مورد معامله در بورس نیویورک

  • قرارداد آتی
  • اختیار خرید و فروش
  • Warrant :اختیار خریدی که توسط خود شرکت برروی اوراق بهادار شرکت منتشر می شود.

بازار بورس وال استریت

خیابان وال استریت در طی زمان به مکانی مهم برای حضور افراد بانفوذ اقتصادی تبدیل گشت. روزنامه ی معروف Wall Street ژورنال نیز، نام خود را از این خیابان گرفته است. در واقع Wall Street سمبل آمریکا و سیستم اقتصادی این کشور بوده و بسیاری از شهروندان آمریکایی آن را نماد توسعه تجاری و اقتصادی کشور خود می دانند.

در 17 سپتامبر 2017، به دنبال بحران اقتصادی و طبقاتی، تجمعاتی آرام و بدون خشونت (الهام گرفته از تظاهرات اسپانیا و مصر) منجر به شکل گیری تظاهرات گسترده ی مردم شد که تحت عنوان جنبش وال استریت در بورس از آن یاد می شود. طرح نجات بانک ها، بحران وام مسکن و اعدام سیاه پوست آمریکایی (TROY DAVIS) از جمله دلایل اصلی این اعتراضات بوده است.

نهادهای مالی وال استریت

  • بانک های تجاری
  • معامله گران اوراق
  • شرکت های کارگزاری
  • بانک های سرمایه گذاری
  • بازارهای سهام
  • بانک مرکزی آمریکا

نظارت بر وال استریت

بازیگر اصلی وال استریت

بازیگر اصلی وال استریت در بورس دولت است و قانون گذاری در Wall Street و نیز نظارت بر اجرای صحیح آن به صورت عمده توسط دولت صورت می گیرد. نکته ی جالب توجه این است که اغلب نهادهای مالی فعال در Wall Street (مانند بانک های تجاری، بازارهای سهام، شرکت های کارگزاری، معامله گران اوراق و بانک های سرمایه گزاری) مالکیت خصوصی داشته و با وجود نظارت دولت فدرال، نظام کسب و کار آن ها و قیمت گذاری، آزاد تعیین می شود. سیستم فدرال رزرو در شعبه نیویورک، پیوسته اوراق خزانه ایلات متحده آمریکا را به مزایده گذاشته و به اجرای سیاست پولی دولت می پردازد. به طور کلی فعالیت های فدرال رزرو بر نرخ های بهره، تورم و قیمت اوراق بهادار تاثیر بسزایی دارد.

خدمات مالی وال استریت

با توجه به اینکه در گذشته غالب شرکت های مالی در وال استریت در بورس بودند، می توان گفت تقریبا تمام مبادلات مالی یا در نیویورک انجام می شد یا به شکلی در ارتباط با این شهر بود. شرکت هایی نیز بودند که در Wall Street بوده اما تجارتشان عمدتا در جای دیگر صورت می گرفت اما با این حال آنچه که به چشم می آمد نقش پر رنگ وال استریت در مبادلات بود. امروزه با وجود مهاجرت در پی افزایش جمعیت و نیز پراکنده شدن مراکز مالی، همچنان وال استریت به عنوان نقطه ی آغاز تبادلات مالی شهرت دارد. اما در پی توسعه ی مراکز مالی در دیگر نقاط جهان، نه تنها وال استریت دیگر به عنوان تنها مرکز مهم مالی جهان به حساب نمی آید، بلکه در بعضی از فعالیت های مالی بازیگر اصلی نیز نمی باشد.

از جمله فعالیت های مهم وال استریت در بورس، انتشار و معامله ی سهام و اوراق قرضه می باشد. همچنین ابزارهای مالی چون وارانت ها، تراست های سرمایه گذاری و قرارداد های آتی، اولین بار در وال استریت وارد شدند که نشان دهنده ی قدرت وال استریت در بورس و نقش آن در جهان می باشند. البته امروزه این معاملات در در دیگر مراکز مالی دنیا نیز انجام می شود. بازارهای مالی مهم جهان در لندن، توکیو، فرانکفورت و دیگر شهرهای بزرگ جهان گسترش یافته اند.

وال استریت

حضور خارجی ها در وال استریت

حضور شرکت های خارجی برای شکل گیری معاملات بیشتر و نیز رقابتی تر ضروری است چرا که در واقع این صاحبان کسب و کار در کشورهای خارجی هستند که سرمایه گذارن اصلی بازار سهام و اوراق قرضه وال استریت را تشکیل می دهند. وال استریت در بورس توجه خاصی به حضور سرمایه گذاران کرده است. چرا که این سرمایه گذاران هستند که جهت برآوردن نیاز متقاضیان ضروری بوده و از طریق ارتباط میان سرمایه گذاران و نیز سرمایه پذیران، ارتباطات بین المللی توسعه یافته که در نهایت منجر به افزایش شهرت و اعتبار Wall Street در بورس می گردد.

نقش وال استریت در بورس

با وجود بازارهای مالی در شیکاگو، سن فرانسیسکو، لس آنجلس و فیلادلفیا، اهمیت و رقابت پذیری آنها نسبت به بازار بورس سهام نیویورک (NYSE) و بازار بورس سهام آمریکا (AMEX)، که در شهر نیویورک قرار دارند، بسیار کمتر است. از سوی دیگر پشرفت تکنولوژی سبب شده است تا معاملات فیزیکی روز به روز کمتر شده و جای خود را به معاملات اینترنتی و تلفنی بدهد.

در این حین وال استریت در بورس به منزله ی یک واسط بین اقتصادهای داخلی و بین المللی و نیز پل ارتباطی بازارهای مالی عمل می کند. به عنوان مثال تسهیل افزایش سرمایه (توسط کسب و کار ها و نیز دولت ها) تنها با حضور موثر Wall Street امکان پذیر شده است. از طرفی سرمایه ای که توسط شرکت های وال استریت جمع آوری شده است، به دولت ها و کسب و کارها اجازه ی ورود در فعالیت های ساختمانی و خدماتی و ایجاد ارزش افزوده می دهد. به علاوه این شرکت ها مشاغل مختلفی را نیز ایجاد می کنند.

وال استریت

شهرت و اعتبار وال استریت سبب شده است تا سرمایه گذاران با خیال راحت و ریسک کمتری اقدام به سرمایه گذاری نمایند و سرمایه ی خود را در اختیار شرکت های زیر مجموعه وال استریت قرار دهند. چرا که از گردش سرمایه ی خود به صورت منظم و مولد اطمینان دارند. البته که انباشت سرمایه با حضور وال استریت، با هزینه ای کمتر انجام می شود و این خود دلیلی بر نهایت بهره گیری از خدمات وال استریت توسط سرمایه گذاران است. وال استریت، کمک به رشد کارایی بازار های مالی کرده و با بهبود کارایی، رشد اقتصادی و رقابت پذیری افزایش یافته و در نتیجه ی آن توسعه ی مشاغل و بازار کار به راحتی صورت می گیرد.

وال استریت تنها مرکز جمع آوری سرمایه نیست

همان گونه که پیشتر گفتیم، وال استریت به جمع آوری سرمایه پرداخته و استفاده از آن را آسان کرده است، اما آیا وال استریت تنها مرکز جهت هدایت سرمایه به طرف تولید می باشد؟ پاسخ قطعا خیر می باشد چرا که اغلب کشورهای توسعه یافته که اقتصاد سرمایه داری دارند، جهت ارتباط میان سرمایه گذاران و سرمایه پذیران به بازارهای مالی نیاز دارند. بنابراین بازارهای مالی هنگ کنگ، تورنتو، توکیو، فرانکفورت و لندن از جمله رقیبان Wall Street هستند.

علاوه بر این بورس های مهمی نیز در کره، تایوان، میلان، زوریخ و آمستردام قرار داشته و در کنار آن ها  کشورهای در حال پیشرفت نیز بورس خود را دارند. البته مانند ایالات متحده آمریکا که بیش از یک بورس دارد، بیشتر کشورها نیز دارای چندین بورس هستند. (سوئیس 3 بورس سهام و ژاپن 8 بورس سهام دارد) باید در نظر داشت که پایین بودن نرخ بهره در بازارهای اروپا و آسیا، خود علت استقراض شرکت های آمریکایی از این بازارها است. شرکت ها و دولت های خارجی با هدف افزایش سرمایه به وال استریت آمده و در مقابل نیز شرکت های آمریکایی از بازار خارجی برای افرایش سرمایه ی خود استفاده می نماید.

کلام آخر

با توجه به اینکه وال استریت مهد نهادهای مالی و برتر دنیا است، شرکت های آمریکایی و غیر آمریکایی با حضور در این بازار مالی، به اعتبار خود افزوده اند. در مجموع می توان گفت که وال استریت باعث بهبود کسب و کارها، انباشت سرمایه و نیز ایجاد ارزش افزوده توسط شرکت های فعال، کاهش هزینه و هدایت سرمایه ها در مسیر درست شده است. با این وجود وال تنها محل برای ارتباط میان مراکز مالی نبوده و بازارها و بورس های مالی دیگری نیز برای این منظور در مقیاس کوچکتر ولی مشابه وجود دارند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x