شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 10:52
سرمایه گذاری وارن بافت

وارن بافت و برکشایر هاتاوی در مورد بعد از کرونا چه فکری کردند؟

تحلیل رفتار تجاری وارن بافت، می تواند سودآور باشد. هر چند باید دقت داشته باشید که آقای بافت، ممکن است تمام روش های خود را به وضوح اعلام نکند که یک امر کاملا منطقی و اختیاری است. موارد عجیبی درباره همه گیری ویروس کرونا وجود داشته است. پخت نان، کمبود کاغذ توالت و… که بسیار را با مشکل مواجه کرده بود. چیزی که فکر نمی کردیم، در سال 2020 رخ دهد، اتفاق افتاد. اما برای سرمایه گذاران و تحلیل گران مالی شاید عجیب ترین چیز در این زمان فقدان فعالیت وارن بافت و شرکت آن (برکشایر هاتاوی) بوده است.

برکشایر با یک ترازنامه کاملا عالی که با 137 میلیارد دلار پول نقد لنگر انداخت، که ترکیبی از یک ترازنامه دست نخورده در دست بهترین سرمایه گذار جهان به همراه تحولات صنعت، معمولا یک محیط عملیاتی ایده آل را برای انجام برخی معاملات خارق العاده برای وارن بافت ایجاد می کند.

درعوض، ما وارن بافت را به ظاهری محافظه کار دیده ایم. باید بدانید که او بیشتر فروشنده سهام بوده است. در آوریل، او سهام شرکت های هواپیمایی خود را به فروش رساند و اخیرا مشغول فروش موقعیت های مختلف دیگری از جمله لیبرتی گلوبال، آکسالتا، JPMorgan و Wells Fargo است.

اگر انصاف داشته باشم، امسال وارن بافت مقداری پول برای کار، کنار گذاشته است. در ماه مه و ژوئن، برکشایر 5.1 میلیارد دلار سهام خریداری کرد که بزرگترین خرید مجدد آنها بوده است. او خطوط انتقال Dominion را به قیمت تقریبا 10 میلیارد دلار خریداری کرد.

وی پنج شرکت تجاری ژاپنی به ارزش 6 میلیارد پوند خرید. در بازارهای عمومی آمریکا، Berkshire مقداری سهام Barrick Gold خریداری کرد و اخیرا، Berkshire با خرید 750 میلیون دلار از داغترین IPO سال، پول خود را بیش از دو برابر کرده است. با این حال، معاملات Barrick و Snowflake تقریبا توسط دستیار های او یعنی تاد و تد انجام شده است. تنها کاری که وارن بافت در همه گیری کرونا انجام داده این است که دسته ای از سهام را بفروشد و از درآمد حاصل از آن برای خرید سهام خود استفاده کند.

وارن بافت

سازگاری تجارت بافت با بازار امروزی

وقتی به کل داستان نگاه می کنید، سازگاری اقتصادی وارن بافت که امروز شاهد آن هستیم حاصل دستاوردهای گذشته او بوده است. وارن بافت درگذشته بسیار سخت عمل می کرد. هر چند خریدهای اخیر و معاملات سرمایه گذاری / خط لوله ژاپن بسیار خوب است، اما چشم انداز واقعی برای یک شرکت در اندازه Berkshire وجود ندارد. تنها سرمایه گذاری های عمومی که برکشایر در طی بحرانی انجام داده است که توسط دو دستیار خود انجام می شود و در مناطقی است که برکشایر به طور سنتی از آن اجتناب کرده است. به طور کلی، این باعث می شود که ما تعجب کنیم که آیا وارن بافت در بازارها و آمریکا بسیار خشن تر از عموم مردم عمل کرده است.

وارن بافت
نزولی بودن روند وارن بافت در این روزها

نزولی بودن روند بافت نباید تعجب آور باشد. بین مالکیت وی بر BNSF (راه آهن)، Berkshire Hathaway Energy (خدمات عمومی) و شرکت های بیمه (GEICO و مجموعه ای دیگر)، می توانید استدلال کنید که اطلاعات واقعی وارن بافت در مورد اقتصاد از هر کسی بیشتر است. اگرچه وارن بافت به طرز مشهوری در دراز مدت سرمایه گذاری کرده است، اما اگر داده هایی که در ماه مارس / آوریل و حتی امروز دیده است، او را فلج کرده و بی عملی می کند. داده های اقتصادی در طی همه گیرى کرونا مقادیرى بدتر از داده ها در بحران مالى بوده اند.

بنابراین همه این ها برای برکشایر چه معنایی دارد؟ برای سال ها، سرمایه گذاران ارزشی امیدوار بودند که وارن بافت به اندازه کافی زنده بماند تا در یک بحران آخرین معامله را انجام دهد. فکر می کنیم شانس آن گذشته است. با عقب اندیشی، فکر می کنیم 2020 سالی باشد که برکشایر برای اولین بار کاملا پس از وارن بافت از بازار می رود. یک بحران خوب به هدر رفت و این شرکت بیشتر وقت و انرژی خود را صرف بازگشت سرمایه به سهامداران از طریق خرید مجدد را گذاشت و اجازه داد که معاملات جدید در مناطقی که قبلا وارن بافت و برکشایر آنجا بودند، سرمایه گذاری کند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x