پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 5:48
سرقت بیت کوین

هک 1400 بیت کوین از کیف پول الکتروم

آیا بایننس از دست های پشت پرده هک 1400 بیت کوین، خبر دارد؟

یکی از کاربران گیت هاب (Github) با انتشار پستی در تاریخ 30 آگوست (9 شهریور)، از هک ماهرانه ی کیف پول الکتروم خود و نیز از دست رفتن 1400 بیت کوین خبر داد. چیزی در حدود 16 میلیون دلار! از طرفی آنالیزهای درون زنجیره ای (N-chain) انجام شده، نشان می دهد که هکرها دارای یک حساب بایننس (Binance) بوده و محل برخی از تراکنش های صورت گرفته برای جا بجایی این کوین ها می تواند سن پترزبورگ روسیه باشد. با این وجود باید در نظر داشت که نتایج حاصل از تحقیقات روی بلاک چین بیشتر بر پایه ی احتمالات بوده و در این مورد قطعیتی وجود ندارد.

با این حال، از آنجاییکه نرم افزار الکتروم (Electrum) در صورت پیکربندی صحیح، کاملا ایمن می باشد، هیچ چیز در مورد چگونگی این سرقت مشخص نیست. همچنین فرد مدعی اظهار داشته که بعد از اینکه وی برای اولین بار (از سال 2017) این کیف پول را اجرا کرده است، این اتفاق روی داده و درست بعد از اینکه وی نسخه بروز رسانی این نرم افزار را نصب نموده، کل موجودی او به حسابی نا شناخته منتقل شده است. او در ادامه این گونه توضیح داده که پس از نصب کیف پول و تلاش برای انتقال 1 بیت کوین پیامی را دریافت می کند که خواستار به روز رسانی اطلاعات امنیتی برای انجام این جابجایی بوده است در حالی که این پیام در اصل یک تله جهت کلاهبرداری از وی برای رسیدن به ثروت 16 میلیون دلاری بوده است. فرد قربانی بیان کرده که دیگر نمی تواند به دارایی خود که از سال 2009جمع آوری کرده بوده، دست پیدا کند.

سرقت بیت کوین

اما آیا امکان بازگرداندان بیت کوین های سرقت شده وجود دارد؟

همان طور که می دانیم تراکنش های این ارز دیجیتال قابل بازگشت نبوده، مگر هنگامی که دریافت کننده پول را بازگرداند. از طرفی این فرد مدعی بیان کرده که با شرکت بلاک چینی کوینفرم ارتباط برقرار کرده است و از آنها درخواست کمک نموده است.

این شرکت ادعا دارد که به افرادی که مورد کلاهبرداری ارزهای دیجیتال خود قرار می گیرند (به ویژه بیت کوین و اتریوم)، کمک می کند تا رمزارز خود را بازپس بگیرند. طبق ادعایی که این شرکت بر روی وب سایت خود قرار داده است، پس از ارزیابی اطلاعات این شخص و تایید مشکل بوجود آمده، شرکت کوینفرم تحقیقاتی را انجام داده و پول های به سرقت رفته را به کیف این فرد باز می گرداند.

گم شدن 243 بیت کوین در سال 2018 به روشی مشابه

متاسفانه به هنگام نصب بروز رسانی های امنیتی امکان از دست رفتن رمزارز ها وجود دارد. چرا که بروز رسانی کیف پول به این معنی است که شما به شکل اتوماتیک به هکر اجازه ی دسترسی به دارایی خود را می دهید. در اوایل امسال اریک ساویک (مجری پادکست پروتکل) نیز به موردی مشابه دچار گشت و به همه توضیح داد که چگونه تمام پس انداز خود در طول زندگی اش، از دست داده است.

باید توجه داشت که هر بار که نسخه ی جدیدی برای کیف پول الکتروم ارائه می شود، نسخه ی قدیم به ابزاری برای فریب کاربران از سوی هکرها تبدیل می شود. الکتروم یک کیف پول الکترونیک است که در سال 2011 عرضه شد و تا کنون نسخه های بروزرسانی متعددی برای آن ارائه شده است. در سال 2018 بر اثر یک حمله ی کلاهبرداری به یک کیف پول دیجیتالی، بیش از 243 بیت کوین به ارزش 1 میلیون دلار آن زمان سرقت شد. در واقع هکر ها از طریق ایجاد سرورهای  چندگانه، از کاربران می خواستند که نسخه های امنیتی  خود را بروزرسانی کنند.

مقدار بیت کوین های از دست رفته

ناگفته نماند که 5 بیت کوین برداشته شده از حساب بایننس در ژانویه 2018 نیز با آدرس این هکر مرتبط بوده است و چون هیچ فرد دیگری، نقشی در برداشت این کوین ها نداشته است، این احتمال می رود که بایننس باید هویت این هکر و نیز همدستان وی را به احتمال قوی در اختیار داشته باشد. (با توجه به پیاده سازی فرایند KYC و شناسایی مشتری و محل او)

نکته ی جالب توجه توئیت چانگ پنگ ژائو (مدیر عامل صرافی بایننس) بود که از قراردادن این آدرس در لیست سیاه توسط صرافی خود (بایننس) داده است!

مدیر عامل صرافی بایننس

سارقین نیز پس از سرقت 1400 بیت کوین، آنها را به کیف پول های کوچکتر تقسیم و پراکنده نمودند. با وجود احتمال استفاده از VPN جهت مخفی کردن مکان واقعی سارقان، در چندین مورد گره بیت کوینی که پردازش تراکنش ها را بر عهده داشته، در سن پترزبورگ روسیه پیدا شده است.

 

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x