پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 15:36
هش ریت

هش ریت چیست ؟عملکرد آن به چه صورت است؟رابطه هش با استخراج چیست؟

هش ریت HashRate یک معیار مهم برای اندازه گیری قدرت یک دستگاه استخراج‎گر یا ماینر می‎باشد. در واقع هش ریت به سرعت حل معادلات هش در بلاکچین برای دریافت پاداش می گویند. در روند استخراج بلاک های تایید شده پیش از اضافه شدن به بلاکچین باید رمزنگاری یا هش شوند. به روند هش شدن این بلاک ها نیز هشینگ Hashing گفته میشود.

در زبان فارسی از این مفهوم به عنوان نرخ هش در بیت کوین یاد می‎کنیم. اما پیش از آن که بیشتر به ادامه مباحث تخصصی برسیم باید شما را با سری مفاهیمی آشنا کنیم. در ابتدا شما باید اطلاات کافی درباره استخراج بیت کوین داشته باشید.

استخراج ارزهای رمزنگاری شده به شدت پرهزینه و سخت و زمان‎بر می‎باشد. با این حال استخراج برای بسیاری از علاقه مندان به ارزهای رمزنگاری شده بسیار جذاب است و مانند یک قطب مغناطیسی عمل می‎کند.

هش ریت

با این حال حتما اطلاعات لازم را به دست آورید پیش از اینکه وقت و تجهیزات خود را هدر دهید. در این مقاله تمرکز بیشتری بر رمز ارز بیت کوین انجام شده است و زمانی که از رمز ارز سخن می ‎آید منظور همان بیت کوین است. البته همانطور که می‎دانید سایر ارزهای رمزنگاری شده نیز قابل استخرج هستند به شرطی که پیرو اثبات کار باشند.

همانطور که می‎دانید برای داشتن رمز ارزها نیازی نیست که تنها به استخراج روی بیاورید. شما هم چنین می‎توانید رمز ارزها را با ارزهای فیات به طور مستقیم خریداری کنید. سپس می‎توانید آنها را در صرافی ‎های مختلف یا با روش های مختلف نگهداری یا معامله کنید.

چیزی که توجه و علاقه سرمایه گذاران را به ماینرها جلب می‎کند، پاداشی است که استخراج کنندگان از حل مسائل ریاضی پیچیده دریافت می‎کنند  این تبدیل انگیزه‎ و مولد آنها می‎شود. این تجمع برای رسیدگی به معادلاتی است که حامل اطلاعاتی از جمله مشروعیت بخشیدن و نظارت بر معاملات بیت کوین و کسب اطمینان از اعتبار آنها می‎باشند.

از آنجا که این مسئولیت ‎ها در میان بسیاری از کاربران در سراسر جهان گسترش یافته است، بیت کوین به یک ارز رمزنگاری غیر متمرکز تبدیل شده است که به هیچ مرجع مرکزی برای نظارت بر مقررات مانند بانک یا دولت، نیاز و اعتماد ندارد.

هش چیست ؟

هش کردن به معنای پردازش داده ‎های یک بلاک از طریق یک توابع ریاضی می‎باشد.

هش تابعی است که ورودی حروف و اعداد را به یک خروجی رمزنگاری شده به طور یکسان تبدیل می‎کند. هش با استفاده از یک الگوریتم ایجاد می‎شود و برای مدیریت بلاکچین در قسمت ارزهای رمز نگاری شده ضروری می‎باشد.

در واقع هش وظیفه دارد که نیازهای رمزنگاری شده را برای محاسبه بلاکچین برآورده کند. هش ستون فقرات بلاکچین می‎باشد. هش‎ها معمولا دارای طول ثابتی هستند زیرا حدس زدن طول آنها برای دستکاری تقریبا کاری ناممکن می‎باشد.

هش ریت

عملکرد هش

بلاکچین یک دفتر ثبت کلی جهانی می‎باشد که با ایجاد پیوند بین بلوک‎ های جداگانه از داده‎ های معامله تشکیل می‎شود. بلاکچین با سیستم اجرایی خود تنها محلی برای نگهداری و بایگانی معاملات معتبر می‎باشد و معاملات جعلی در آن جایی ندارند. بنابراین بلاکچین از ورود معاملات جعلی و چند برابر شدن ارز جلوگیری می‎کند.

عبارات رمزگذاری شده شامل سری‎ ای از اعداد و حروف می‎باشند که هیچ شباهتی به داده‎ های اصلی خود ندارند. این عبارات هش نامیده می‎شوند. تمام روند و پروسه استخراج به طور کامل به این هش‎ ها مربوط می‎باشد.

همانطور که بیشتر گفته شد هش‎ ها طول کاملا یکسانی دارند و بعد از رسیدن به بلاک معینی به زنجیره بزرگتری انتقال می‎یابند و باز بار دیگر در آن زنجیره کد گذاری می‎شوند و به شکل عبارت دیگری در می‎ایند که طول یکسانی با عبارت پیشین خود داشته است. این به این دلیل می‎باشد که یک هکر با دیدن عبارت خروجی نمی‎تواند به طول عبارت ورودی پی ببرد.

حل معادلات هش با داده‎ های موجود در سربرگ هر بلاک آغاز می‎شود و اساسا به حل یک مسئله دشوار ریاضی می ‎انجامد. هر سربرگ شامل یک شماره نسخه، مهر زمان، هش بلاک قبلی، هش ریشه یا nonce و هش هدف یا Merkle می‎باشد.

ماینرها بر روی nonce (رشته‎ای از اعداد) تمرکز دارند. این اعداد به محتوای بلاک قبلی اضافه می‎شوند که در انتها مجموعه این فرآیند هش را تولید می‎کند. اگر این هش جدید کمتر یا برابر با هش هدف باشد از آن پس به عنوان راه حل پذیرفته می‎شود و به ماینر پاداش تعلق می‎گیرد و در نهایت بلاک به زنجیره ‎ای در بلاکچین می‎پیوندد.

هش ریت

هش ریت چیست ؟

حل هش به ماینر نیاز دارد تا بتواند مشخص کند کدام رشته قرار است به عنوان nonce مورد استفاده قرار گیرد. و این خود به مقدار قابل توجهی آزمون و خطا نیاز دارد. علت این پیچیدگی این می‎باشد که nonce یک رشته تصادفی است و بسیار بعید است که یک ماینر در اولین تلاش خود موفق شود یک ریشه را بیابد. یک ماینر پیش از به دست آوردن یک ریشه ناگزیر است تعداد بی ‎شماری گزینه را در آن موقعیت آزمایش کند.

هرچه دشواری (معیار اندازه گیری سختی ایجاد هش متناسب با نیاز هش هدف) بیشتر باشد، تولید یک راه حل بیشتر به طول می ‏‎انجامد. نمونه ‎ای که از هش کردن “سلام” تولید می‎شود با عبارت هش شده “من به فروشگاه می‎روم” طول یکسانی دارد. تابعی که برای تولید هش استفاده می‎شود قطعی است به این معنی که هر بار با ورودی یکسان استفاده شود همان نتیجه را خواهد داشت.

هش ریت

برای پردازش توابع هش مورد نیاز برای رمزگذاری بلاک ‎های جدید به قدرت رایانه‎ ای قابل توجهی نیاز است که میتواند بسیار پرهزینه باشد. و اما هش ریت دقیقا مقدار سنجش قدرت یک دستگاه رایانه ماینر می‎باشد که در واقع سرعت هش را بر ثانیه شرح می‎دهد. هش ‎ها با توجه به سرعت خود واحدهای مختلفی دارند مانند هزار هش، یک میلیون هش، یک کوئینتیلیون هش، یک زتا هش و … اما تمام آنها بر واحد ثابت ثانیه محاسبه می‎شوند. البته هرچه قدرت هش یک دستگاه ماینر بالاتر باشد میزان انرژی مصرفی آن بالاتر می‎رود. دستگاه ماینری خوب است که بتواند در بین رقبای خود توازنی بین این دو میزان بیابد.

هش ریت، پاداش ماینرها و سختی شبکه سه عامل وابسته به یکدیگرند. هرچه سختی شبکه بیت کوین بالاتر برود نیاز به قدرت هش بیشتری برای ماین بلاک ها پیدا خواهد شد و ماین کردن هر بلاک موجب به دست آوردن میزانی از پاداش ‎ها خواهد شد. به یاد داشته باشید که پاداش بلاک‎ ها هر 4 سال یکبار در رویدادی به نام هاوینگ یا نصف شدن به میزان یک دوم کاهش می‎یابد.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

ALICE

از توکن (My Neighbor Alice) ALICE چه می‌دانید؟

همسایه من آلیس چیست؟ My Neighbor Alice یک بازی چند نفره و مبتنی بر بلاکچین …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x