پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 16:43
هزینه های معامله بلاکچین

هزینه های معامله بلاکچین به چه صورت است و چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه‌های معامله در مورد شبکه های بلاکچین دو هدف اساسی را به همراه دارد. آن ها به ماینرها یا اعتبارسنج ها که به تأیید معاملات کمک می کنند و به محافظت از شبکه در برابر حملات اسپم کمک می کنند، پاداش می دهند.

هزینه های معامله بسته به فعالیت شبکه می تواند کم یا زیاد باشد. روند بازار می تواند در هزینه هایی که می پردازید تأثیر بگذارد. در حالی که هزینه های بالا می تواند مانع تصویب گسترده بلاک چین شود، هزینه های بسیار پایین می تواند نگرانی های امنیتی ایجاد کند.

چرا هزینه های معامله در سیستم بلاکچین وجود دارد؟

هزینه های معامله از بدو تأسیس تاکنون بخش مهمی از اکثر سیستم های بلاکچین بوده است. به احتمال زیاد هنگام ارسال، واریز یا برداشت ارز رمزنگاری با آنها روبرو شده اید.

اکثر ارزهای رمزپایه به دو دلیل مهم از کارمزد معاملات استفاده می کنند. اول از همه، هزینه ها میزان اسپم را در شبکه کاهش می دهند. همچنین اجرای حملات گسترده در مقیاس گسترده اسپم را هزینه‌‌بر و گران می کند. ثانیا، هزینه های معامله به عنوان انگیزه ای برای کاربران عمل می کنند که به تأیید و اعتبار سنجی معاملات کمک می کنند تا به عنوان پاداش برای کمک به شبکه در نظر گرفته شوند.

برای بیشتر بلاکچین ها ، هزینه های معامله ارزان هستند، اما بسته به ترافیک شبکه بسیار گران می شوند. به عنوان یک کاربر، مبلغی که برای پرداخت هزینه انتخاب می کنید اولویت تراکنش شما برای اضافه شدن به بلوک بعدی را تعیین می کند. هرچه هزینه پرداخت شده بیشتر باشد، مراحل تأیید سریع‌تر است.

هزینه معامله

کارمزد معاملات بیت کوین در شبکه بلاکچین

بیت کوین به عنوان اولین شبکه بلاکچین، استاندارد هزینه های معامله را که امروزه توسط بسیاری از ارزهای رمزپایه استفاده می شود، تعیین کرد. ساتوشی ناکاموتو متوجه شد که هزینه های تراکنش می تواند شبکه را از حملات گسترده اسپم محافظت کرده و رفتار خوب را پاداش دهد.

استخراج کنندگان بیت کوین هزینه معاملات را به عنوان بخشی از روند تأیید معاملات در یک بلاک جدید دریافت می کنند. به طور طبیعی، ماینرها معاملات با کارمزد بالاتر را در اولویت قرار می دهند.

 افراد مخربی که مایل به کاهش سرعت شبکه هستند باید هزینه مربوط به هر معامله را پرداخت کنند. اگر کارمزد را خیلی کم تعیین کنند، ماینرها معاملات خود را نادیده می گیرند. اگر آنها را در سطح مناسب قرار دهند، هزینه اقتصادی بالایی را متحمل می شوند. بنابراین، هزینه های معامله نیز به عنوان یک فیلتر اسپم ساده اما موثر عمل می کند.

هزینه معاملات بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

در شبکه بیت کوین، کیف پول های رمزنگاری شده خاصی وجود دارد که به کاربران اجازه می دهد تا هزینه معاملات خود را به صورت دستی تنظیم کنند. همچنین امکان ارسال BTC با کارمزد صفر وجود دارد، اما استخراج کنندگان به احتمال زیاد چنین معاملاتی را نادیده می گیرند، به این معنی که اعتبار آنها تأیید نخواهد شد.

 برخی معتقدند، هزینه های بیت کوین به مبلغ ارسال شده بستگی ندارد بلکه به اندازه معامله بستگی دارد. به عنوان مثال، تصور کنید اندازه معامله شما 400 بایت است و متوسط هزینه معامله اکنون 80 ساتوشی در هر بایت است. در این صورت، شما باید 32000 ساتوشی (یا 0.00032 BTC) را برای شانس بالایی که تراکنش شما به بلوک بعدی اضافه می شود، بپردازید.

وقتی ترافیک شبکه زیاد است، و تقاضای زیادی برای ارسال BTC وجود دارد، هزینه معامله مورد نیاز برای تأیید سریع افزایش می یابد زیرا سایر کاربران بیت کوین سعی می کنند همان کار را انجام دهند. این ممکن است در دوره های بی ثباتی شدید بازار رخ دهد.
به همین ترتیب، هزینه های بالا می تواند استفاده از BTC را در شرایط روز به چالش بکشد. اگر هزینه ها خیلی بیشتر از آن باشد، خرید یک فنجان قهوه 3 دلاری ممکن است عملی نباشد.
بیت کوین

فقط تعداد معینی از معاملات را می توان در یک بلوک گنجانید، که محدودیت آن 1 مگابایت است (یعنی اندازه بلوک). ماینرها در اسرع وقت این بلوک ها را به زنجیره بلوک اضافه می کنند، اما سرعت رسیدن آنها هنوز محدودیتی دارد.

مقیاس پذیری شبکه های ارز رمزنگاری شده در اینجا یک مسئله اساسی در تصمیم گیری برای هزینه های شبکه است. توسعه دهندگان بلاکچین تلاش مستمری برای حل این مشکل دارند.

هزینه معاملات Ethereum در حالی که گس (GAS) مورد نیاز برای یک معامله خاص می تواند ثابت بماند، قیمت گس (GAS) ممکن است افزایش یا کاهش یابد. قیمت گس ارتباط مستقیمی با ترافیک شبکه دارد. اگر قیمت گس (GAS) بالاتری بپردازید، ماینرها احتمالاً معامله شما را در اولویت قرار می دهند.

هزینه معاملات Ethereum چگونه محاسبه می شود؟

کل هزینه گس (GAS) صرفاً قیمتی است که هزینه را پوشش می دهد، به علاوه انگیزه ای برای پردازش معامله شما است. با این حال، باید محدودیت گس (GAS) را نیز در نظر بگیرید که مشخص می کند حداکثر قیمت پرداخت شده برای آن معامله یا کار چیست.
به عبارت دیگر، هزینه گس  (GAS) مقدار کار مورد نیاز است و قیمت گس (GAS) بهای پرداخت شده برای هر ساعت کار است. رابطه بین این دو و محدودیت گس (GAS)، کل هزینه را برای یک معامله Ethereum یا عملیات قرارداد هوشمند تعریف می کند.

 هزینه معاملات در شبکه اتریوم

کلام آخر

هزینه های معامله بخش جدایی ناپذیر از اقتصاد ارزهای رمزنگاری شده شبکه های بلاکچین هستند. اینها بخشی از پاداش هایی هستند که به کاربران داده می شود تا شبکه را فعال نگه دارند. هزینه ها همچنین یک لایه محافظت در برابر رفتارهای مخرب و اسپم ها را ارائه می دهند.

با این حال، میزان ترافیکی که برخی شبکه ها دریافت می کنند منجر به این می‌گردد که هزینه ها به طور قابل توجهی بالاتر برود. ماهیت غیر متمرکز اکثر بلاکچین ها مقیاس گذاری را برای آنها دشوارتر می کند. درست است که برخی از شبکه ها مقیاس پذیری و توان تراکنش بالایی دارند، اما اغلب با فداکاری امنیت یا عدم تمرکز همراه است.

هنوز، محققان و توسعه دهندگان زیادی در حال کار بر روی بهبود هرچه بهتر شبکه هستند که امید است در بحث توسعه ارزهای رمزپایه در کشورهای در حال توسعه، موارد بیشتری را در بر داشته باشند.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x