پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 9:49
سازندگان و گیرندگان چه کسانی هستند؟

نقش سازندگان و گیرندگان بازار‌‌ها چیست؟

بازارها از سویی با سه رکن اساسی تشکیل می‎‌شوند، دارایی، سازندگان و گیرندگان بازار. سازندگان سفارشات خرید یا فروش را ایجاد می‎کنند که در بیشتر موارد بلافاصله انجام نمی‎شود. به عنوان مثال شما سفارشی ایجاد می‌‎کنید که مانند دستور العمل است، “زمانی که بیت کوین به ارزش 15 هزار دلار می‎رسد این حجم را به فروش برسان.” این مورد باعث ایجاد نقدینگی می‎شود.

بدین معنا که خرید بلافاصله BTC بعد از ایجاد این سفارش برای همه آسانتر است زیرا یک برنامه قیمتی دارند. اما افرادی که خرید و فروش را بلافاصله انجام می‎دهند گیرنده نام دارند. به عبارت دیگر گیرندگان سفارشات ایجاد شده توسط سازندگان را پر می‎کنند.

در هر نوع مبادله‎ ای اعم از فارکس، سهام یا ارز رمزنگاری شده، فروشندگان با خریداران مطابقت دارند. بدون این نقاط تلاقی باید تبلیغات خود را برای تجارت بیت کوین با اتریوم در رسانه‎ های اجتماعی انجام دهید و امیدوار باشید تا شخصی آن را ببیند و به آن علاقه مند باشد.

در این مقاله ما قصد داریم که مفهوم سازندگان و گیرندگان بازارهای ارز رمز نگاری شده را برای شما شرح دهیم. هر شرکت کننده در این بازار حداقل در یکی از این دو نقش جای می‎ گیرد. در واقع به عنوان یک معامله‎ گر احتمالا شما نیز در مرحله ‎ای به عنوان این دو عمل خواهید کرد. این را در نظر داشته باشید که همیشه سرمایه گذاران بلند مدت در دسته سازندگان جای می‎گیرند. سازندگان و گیرندگان عاملان مهمی در حفظ حیات بسیاری از سیستم‎ های معاملاتی هستند و حضور آنها یا عدم حضورشان مبادلات پابرجا و قوی را از مبادلات ضعیف جدا می‎کند. پیش از آنها که به این دو رکن اساسی بپردازیم نیاز است که مفهوم نقدینگی را به طور کامل درک کنیم.

نقدینگی چیست ؟

زمانی که می‎ شنوید یک دارایی مایع یا سیال است و دارایی دیگری ناپایدار است در واقع بحث در ارتباط با چگونگی یا فروش آسان آن است. اونس طلا یک دارایی با نقدینگی بسیار بالا می‎باشد. زیرا آن را به راحتی می‎توان در مدت زمان کوتاهی با پول نقد معامله کرد. بازار نقدینگی نیز در واقع بازاری است که شما در آن قادرید یک دارایی را به راحتی و با ارزش منصفانه‎ ای خریداری کنید یا به فروش برسانید. در این موارد تقاضای زیادی از طرف کسانی که مایلند آن دارایی را به دست آورند و عرضه زیاد از طرف کسانی که تمایل به تخلیه آن دارند وجود دارد.

نقدینگی

با توجه به این میزان فعالیت در بازار خریداران و فروشندگان بیشتر تمایل دارند که در میانه با یکدیگر دیدار کنند. در این موارد کمترین سفارش فروش یا قیمت درخواستی تقریبا مشابه بالاترین سفارش خرید یا قیمت پیشنهادی خواهد بود. در نتیجه تفاوت بین بالاترین پیشنهاد و کمترین درخواست به وجود خواهد آمد. این تفاوت پیشنهاد را پیشنهاد قیمت می ‎نامند.

بالعکس یک بازار غیر نقد هیچ یک از این خصوصیات را نشان نمی ‎دهند. زمانی که قصد دارید یک دارایی را بفروشید در فروش آن با قیمتی مناسب به مشکل خواهید خورد، زیرا تقاضای زیادی وجود ندارد. در نتیجه بازارهایی با عدم وجود نقدینگی معمولا دارای بازده پیشنهاد قیمت بسیار بالاتری هستند. در صورتی که نقدینگی را به طور کامل درک کردید به موضوع اصلی باز می‎ گردیم.

بازارسازان وگیرندگان بازار

همانطور که گفته شد معامله گرانی که به یک مبادله سرازیر می‎شوند، یا به عنوان سازندگان عمل می‎کنند و یا به عنوان اخذ کنندگان.

سازندگان Market Makers

صرافیها معمولا ارزش بازار یک دارایی را با تمام دفترچه سفارشی خود محاسبه می ‎کنند. اینجاست که تمام پیشنهادات خرید و فروش از کاربران خود را جمع می‎کند. ممکن است دستورالعملی را ارائه دهید که به صورت زیر باشد:

” 800 بیت کوین را به قیمت 4 هزار دلار خریداری کن. این سفارش به کتاب سفارشات اضافه می‎شود و زمانی که ارزش به 4 هزار دلار برسد این سفارش تیک خواهد خورد.”

Market Makers

سفارشات محدود مانند سفارش شرح داده شده مستلزم این است که شما مقدمات خود را با افزودن آنها به کتاب سفارشات زودتر اعلام کنید. شما سازنده هستید زیرا به تعبیری بازار را ایجاد کرده ‎اید. صرافی ‎ها مانند فروشگاه ‎های مواد غذایی می‎مانند که برای قرار دادن کالاها در قفسه‎ ها از افراد هزینه دریافت می‎کنند و شما شخصی هستید که موجودی خود را اضافه می‎کنید.

معمولا بازرگانان و موسسات بزرگ مانند آنهایی که در تجارت با فرکانس بالا تخصص دارند نقش سازندگان بازار را بر عهده می‎ گیرند. متناوبا معامله گران کوچک می‎توانند به سادگی با قرار دادن برخی از سفارش های خاص که بلافاصله اجرا نمی‎شوند سازنده باشند.

گیرندگان Market Takers

اگر قیاس فروشگاه را ادامه دهیم مطمئنا شما موجودیتان را در قفسه قرار می‎دهید تا کسی از راه برسد و آن را خریداری کند. شخص خریدار، گیرنده این بازار است. به این فکر کنید که با قراردادن یک پیشنهاد در کتاب سفارشات شما به افزایش نقدینگی مبادلات کمک خواهید کرد زیرا خرید و فروش را برای کاربران آسانتر می‎کنید. از طرف دیگر یک گیرنده بخشی از این نقدینگی را حذف می‎کند. با سفارش بازار دستورالعمل خرید یا فروش با قیمت فعلی بازار وقتی این کار را انجام می‎دهند بلافاصله سفارشات موجود در دفتر سفارش پر میشوند.

گیرندگان

اگر قبلا در بازارهای رمزنگاری شده سفارشی باز کرده ‎اید شما به عنوان یک بازار عمل کرده ‎اید اما توجه داشته باشید که شما همچنین می‎توانید با استفاده از سفارشات محدود بازهم یک گیرنده باشید. مسئله این است که شما هر وقت سفارش شخص دیگری را پر کنید یک گیرنده هستید.

به طور خلاصه سازندگان، بازرگانانی هستند که سفارشات را ایجاد می‎کنند و منتظر پر شدن آنها می‎ مانند، در حالی که گیرندگان کسانی هستند که سفارشات شخص دیگری را پر می‎کنند و معاملات لحظه‎ ای انجام می‎دهند. نکته اصلی در اینجا این است که سازندگان بازارها تامین کردن نقدینگی در بازار را  بر عهده دارند.

برای صرافی‎ هایی که از مدل سازنده گیرنده استفاده می‎کنند، سازندگان برای جذابیت پلت فرم به عنوان مکان تجارت بسیار حیاتی هستند. به طور کلی سازندگان پاداش با پرداخت نقدینگی با کارمزد پایین تر مبادله را انجام می‎دهند. در مقابل، متصدیان استفاده از این نقدینگی برای خرید و فروش آسان دارایی‎ ها استفاده می‎کنند. اما آنها غالبا برای این کار هزینه بالاتری را به عنوان کارمزد متحمل می شوند.

منبع: https://bit.ly/37lLEDD

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x