پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:35
Liquid نقدینگی /لیکویید شدن

نقدینگی ( Liquid) در دنیای ارزدیجیتال به چه معنا است؟

 نقدینگی را می توان درجه ای دانست که یک دارایی قابل معامله بدون تأثیر بر قیمت بازار به راحتی به پول نقد یا دارایی دیگر تبدیل شود. به طور خلاصه، نقدینگی معیاری برای سهولت خرید یا فروش دارایی در بازار آزاد است. مفهوم نقدینگی برای معامله‌گران و سرمایه گذاران مهم است زیرا تعیین می کند که آیا آنها می توانند در موقعیت های مورد نظر خود وارد معاملات شوند یا از معاملات خارج شوند یا دچار نوسان قیمت ناشی از عناصری مانند لغزش شوند.

این برای هر دو ارز رمزنگاری شده مانند بیت کوین و دارایی های مالی سنتی که سال‌ها معامله شده اند صادق است. وجه نقد به عنوان نقدینگی ترین دارایی در نظر گرفته می شود زیرا می تواند به راحتی به هر دارایی دیگری در هر زمان تبدیل شود. گفته می شود دارایی هایی مانند املاک و مستغلات یا هنرهای کمیاب بی نقص را نمی توان به راحتی خرید یا فروش کرد.

Liquid

اهمیت نقدینگی در بازار رمزنگاری

 ارزهای رمزنگاری شده که موفقیت آن به شدت وابسته به عملکرد بیت کوین است کمی بیش از یک دهه است که وجود دارند. این مدت زمان بسیار کمتری در مقایسه با سایر بازارهای مستقر است که دهه ها، و قرن ها، وجود داشته است. با وجود بازه زمانی نسبتاً کوتاه صنعت رمزنگاری، اکنون نزدیک به 8000 ارز رمزپایه در بیش از 34000 بازار معامله می شود.

این برای نقدینگی بازار یا کمبود آن به چه معناست؟

در زمینه دارایی های دیجیتال، نقدینگی به میزان سهولت در تبدیل ارز رمزنگاری شده به پول نقد یا سایر دارایی های قابل معامله اشاره دارد. با این حال، همه دارایی ها به طور یکسان توسط مردم ایجاد، بازاریابی یا پذیرفته نمی شوند.

برخی از ارزهای رمزپایه محبوب هستند. ارزهای رمزنگاری شناخته شده و بازارهای بزرگ مانند بیت کوین و اتریوم از نقدینگی بالایی برخوردار هستند زیرا در اکثر صرافی های جهان معامله می شوند. اهمیت نقدینگی بالا شامل قیمت عادلانه دارایی، ثبات بازار، دقت آنالیز فنی و معاملات سریعتر است.

چه عواملی بر نقدینگی (Liquid) ارزهای رمزپایه تأثیر می گذارند؟

اصلی ترین عواملی که بر نقدینگی بیت کوین یا سایر ارزهای رمزپایه تأثیر می گذارند موارد زیر است:

حجم معاملات

حجم معاملات ارزهای رمزنگاری شده می تواند نشان دهنده میزان لیکویید بازار ارزهای رمزنگاری شده باشد. حجم معاملات، تعداد آن ارز رمزنگاری شده خاص را که طی یک دوره معین، معمولاً 24 ساعت در سیستم عامل های معاملات خرید و فروش شده است، به تفصیل بیان می کند. حجم معاملات یک دارایی بیانگر علاقه بازار به ارز رمزنگاری شده خاص است.

بیت کوین حجم معاملات بالاتری دارد زیرا: بسیاری از مردم علاقه مند به خرید یا فروش ابن دارایی هستند. بیشتر آلت کوین ها  (همه ارزهای رمزنگاری شده که بیت کوین نیستند) در برابر بیت کوین معامله می شوند. به دلیل سرمایه بزرگ بازار، بسیاری از سرمایه گذاران نهادی در حال خرید عمده بیت کوین هستند.

Liquid

خرید میلیارد دلاری بیت کوین توسط نیروگاه های قدرتمند مانند PayPal ، Square ، Grayscale Investments ، MicroStrategy ، یا برای سرمایه گذاری طولانی مدت و یا به عنوان محصولی برای فروش به مشتریان خود، باعث شده است که بازارهای بیت کوین بهترین و ایمن ترین بازی در  طی چند سال اخیر باشد.

 آلت کوین های کوچک تر با حجم معاملات کمتر دائماً با چالش های نقدینگی روبرو هستند که اغلب منجر به دستکاری در بازار می شود، که به سرمایه گذاران کوچکتر آسیب می رساند و آنها را بیرون می‌راند. از آنجا که سرمایه گذاران اولیه یا اعضای تیم اغلب بخش عمده ای از عرضه بازار در گردش را جمع می کنند، این توانایی را دارند که با ریختن ناگهانی سهام خود در یک بازار غیرمنتظره، قیمت را منتقل کنند، بنابراین قیمت را کم می کنند و با ارزش کمتری به عنوان مخازن بازار خریداری می کنند. این بیش از حد عرضه ناگهانی است.

نقدینگیLiquid مهم است

بازرگانان و سرمایه گذاران به بازارهای تجاری با درجه نقدینگی بالاتر ترغیب می شوند. این تضمین می کند که آنها می توانند بدون مواجه شدن با مشکل به معاملات خود وارد و خارج شوند. بازار ارزهای رمزنگاری شده به دلیل نوساناتش مشهور است که باعث می شود نقدینگی به یک عامل مهم تبدیل شود. معامله گران باید سریع از مواضع خود خارج شوند وگرنه نوسان قیمت می تواند بر استراتژی های معاملاتی آن ها تأثیر بگذارد.

با این حال، این نوسان برای سرمایه گذار که به دنبال ریسک بالا برای پاداش بالا است چیز بدی نیست، زیرا در این نوسان چشمگیر قیمت (که به عنوان مثال در بازارهای DeFi دیده می شود) بازدهی چشمگیر سرمایه را پنهان می کند که بازار بیت کوین به رغم اینکه افزایش چشمگیر قیمت جدید جدید در دسامبر 2020. در نهایت، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا بازار نقدینگی خوب است، به سرمایه گذاران و ریسک آنها بستگی دارد.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x