شنبه , 31 اردیبهشت 1401 - 12:44
بیت کوین

نسیم طالب می‌گوید بیت کوین به عنوان پول و ذخیره سرمایه‌گذاری شکست می‌خورد

از نظر نسیم طالب نویسنده Black Swan، بیت کوین نه پول است و نه ذخیره ارزش، حتی به عنوان یک محافظ مالی در برابر رژیم های ظالم شکست می خورد. وی اخیراً منتقد تند ارزهای رمزپایه شد و آخر هفته مقاله ای را منتشر کرد و در آن دلایلی را که چرا فکر می کند بیت کوین به عنوان پول، ذخیره ارزش و حتی به عنوان یک فناوری جدید شکست می خورد، توضیح داد.

روزنامه نگار مشهور، مالکوم گلادول،آقای طالب را مخالف اصلی وال استریت نامید. با این حال، هر کسی که دارای اختیارات علمی کافی برای انجام این کار باشد، ممکن است او را مخالف اصلی بیت کوین لقب دهند.

از نظر نسیم طالب بیت کوین پول نیست

به عنوان یک علم اجتماعی، اقتصاد توضیح می دهد که تصور پول اساساً به یک قرارداد جمعی بستگی دارد. این امر می تواند به زور (مانند مورد پول فیات) یا با تکامل تعاملات اجتماعی (مانند طلا) اتفاق بیفتد. با این حال، مدت زمان طولانی طول می کشد تا جامعه در سطح فرهنگی تغییر کند.

انتظار اینکه بیت کوین طی دهه های گذشته آنچه طلا در طول هزاران سال بدست آورده است را به دست آورد، برای علوم اجتماعی غیرممکن است. به همین ترتیب، نسیم طالب نقش بیتکوین را به عنوان پول زیر سوال برد. یکی از عملکردهای اصلی پول این است که باید به اندازه کافی پایدار باشد تا بتواند به عنوان یک واحد حساب عمل کند، چیزی که بیت کوین در حال حاضر نمی تواند آن را برآورده کند.

برای اینکه بتوانید کالاهایی را که بیت کوین دارند بطور مرتب بخرید، باید درآمدی داشته باشید که به بیتکوین باشد. چنین درآمدی باید از جایی مثلا یک کارفرما حاصل شود. برای اینکه یک کارفرما حقوق معینی را به بیت کوین پرداخت کند، باید درآمدی را از بیتکوین دریافت کند.

همین امر با عدم تطابق دارایی ها و تعهدات موجود در ترازنامه نیاز به برابری بیت کوین و دلار آمریکا دارد که نوسانات آن به اندازه کافی کم است تا قابل تحمل باشد و تغییرات بی نتیجه بمانند. به عبارت دیگر، هنگام خرید کالا با بیتکوین، طرفین در واقع مبادله کالا را با استفاده از دلار به عنوان پول اصلی انجام می دهند. ایجاد قیمت های ثابت در بیت کوین دشوار است زیرا بازار، توافق جهانی در مورد ارزش آن ندارد. این نوسانات شدید می تواند در نهایت منجر به شکست Bitcoin شود.

دلایل نسیم طالب برای عدم مقبولیت بیت کوین

نسیم طالب در پایان توضیح می دهد که چگونه برخی از استدلال های حداکثر گرایان و نظریه پردازان چیزی جز مغلطه نیست. اول، او توضیح می دهد که نادرست است که بیت کوین محصولی از طراحی آزادیخواهانه باشد: این عقیده که بیت کوین شاخه ای از اقتصاد آزادیخواهانه  است و سایه ای از حمایت ندارد. مقررات این مربوط به قاعده قواعد نیست، قواعد مکانیکی و خودکار با نتایج برگشت ناپذیر و همچنین آزادیخواهی درباره بی اعتمادی کامل نیست.

در مرحله دوم، او اطمینان می دهد که نادرست است که بیتکوین یک مکان امن است. وی تأیید می کند که به نظر می رسد بیت کوین به جای اینکه ارزش خود را در طول زمان حفظ کند، دقیقاً مانند سایر کالاهای حبابی به نقدینگی پاسخ می دهد. در وهله سوم، او انکار می کند که BTC به عنوان محافظی در برابر رژیم های ستمگر عمل می کند: در دنیای سایبر ارتباط با افرادی است که شخص در زندگی واقعی هرگز ملاقات نکرده است. بررسی کارگزاران دولتی بسیار آسان است.

شفافیت بلاکچین، اعتماد به سیستم فیات برای دسترسی به پول و نیاز به برقراری ارتباطات انسانی به دولت ها در نظارت بر معاملات بیت کوین کمک می کند. و سرانجام، او به مسئله ای که او مشکل  آژانس می نامد پرداخت: به جای اینکه به بانک های مرکزی و دولت ها اعتماد کند تا بتواند از پول استفاده کند، یک جامعه کاملاً وابسته به بیت کوین، نسبتاً دوپهلو خواهد بود و به نوبه خود به شرکت های بزرگ و افرادی وابسته است.

با به دست آوردن BTC در روزهای ابتدایی خود این توهم را داشت که با توزیع، بیت کوین دموکراتیک خواهد بود و مشکل نمایندگی را که در بین کارمندان دولت و بانک ها وجود دارد کاهش می دهد. متأسفانه، به نظر می رسد یک مشکل نمایندگی بدتر وجود دارد: مجموعه ای از افراد داخلی آنچه را که فکر می کنند ارز جهانی باشد، حفظ می کنند، بنابراین دیگران مجبورند بعداً برای تهیه به آنها مراجعه کنند.

آنها با هزاران میلیاردر “هودلر” به طور تجمعی تریلیون درآمد کسب می کنند. مقایسه کنید با کارمندان دولت که حقوق پایین تر از طبقه متوسط ​​دارند. این یک انتقال ثروت به پذیرندگان اولیه بیتکوین است.

بحث های توییتر

نسیم طالب مقاله را با بیان اینکه “فناوری عالی” به معنای مفید بودن نیست، به پایان می رساند و معتقد است که جامعه هنوز “با بلاکچین” آشنا نیست. چنین استدلال هایی برای بسیاری از حداکثر گرایان BTC سخت است و حتی برخی می توانند سعی کنند اشتباه آنها را ثابت کنند.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x