دوشنبه , 5 مهر 1400 - 23:21
نحوه محاسبه بازده سرمایه گذاری

نحوه محاسبه بازده سرمایه گذاری (ROI)

ROI روشی برای اندازه گیری عملکرد سرمایه گذاری است. همانطور که انتظار دارید، این یک روش عالی برای مقایسه سودآوری سرمایه گذاری های مختلف است. کنجکاو هستید که چگونه این مورد را برای نمونه کارها خود بسنجید؟ بیایید ادامه مطلب را بخوانیم.

مقدمه

چه در معاملات روزانه باشید، چه در معاملات در حال نوسان‌گیری و چه یک سرمایه گذار بلند مدت باشید، همیشه باید عملکرد خود را بسنجید. در غیر این صورت، از کجا می دانید که خوب کار می کنید؟ یکی از مزایای بزرگ معاملات این است که می توانید با معیارهای عینی دقیقاً نحوه کار خود را بسنجید. این می تواند کمک زیادی به از بین بردن سوگیری های عاطفی شما در معاملات کند.

ذهن انسان تمایل دارد تا داستان ها را حول همه چیز بسازد و تلاش می کند جهان را معنا کند. با این حال، نمی توانید از اعداد غافل شوید. اگر بازده منفی تولید می کنید، باید چیزی در استراتژی شما تغییر کند. به همین ترتیب، اگر احساس می کنید که وضعیت خوبی دارید اما اعداد و ارقام نشان دهنده آن نیستند، احتمالاً شما قربانی تعصبات خود شده اید.

عملکرد سرمایه گذاری های خود را چگونه ارزیابی می کنید؟ و چگونه می توان عملکرد چندین سرمایه گذاری را مقایسه کرد؟ اینجاست که محاسبه ROI به کار شما می آید. در این مقاله، در مورد چگونگی محاسبه بازده سرمایه گذاری (ROI) بحث خواهیم کرد.

roi

بازگشت سرمایه (ROI) چیست؟

بازگشت سرمایه (ROI) روشی برای سنجش عملکرد سرمایه گذاری است. همچنین می توان از آن برای مقایسه سرمایه گذاری های مختلف استفاده کرد.

در حال حاضر، کافی است بدانید که ROI سود یا زیان را در مقایسه با سرمایه گذاری اولیه اندازه گیری می کند. به عبارت دیگر، این تقریب سودآوری سرمایه گذاری است. در مقایسه با سرمایه گذاری اولیه، ROI مثبت به معنای سود است و ROI منفی به معنای ضرر است.

محاسبه ROI فقط به معاملات یا سرمایه گذاری ها، اعمال نمی شود بلکه به هر نوع تجارت یا خریدی گفته می‌شود . اگر قصد راه اندازی یا خرید یک رستوران را دارید، ابتدا باید ببینید آیا باز کردن آن از منظر مالی منطقی خواهد بود؟ محاسبه ROI برآورد شده براساس تمام هزینه ها و بازده پیش بینی شده شما ممکن است و به شما در تصمیم گیری بهتر در زمینه کسب و کار کمک کند. اگر به نظر می رسد که در پایان این تجارت سود کسب می کند (یعنی ROI مثبت داشته باشید)، شاید ارزش آن را داشته باشد که شروع کنید.

همچنین، ROI می تواند به ارزیابی نتایج معاملات قبلی کمک کند. به عنوان مثال، فرض کنید شما یک ماشین عجیب و غریب قدیمی را به قیمت 200000 دلار خریداری کرده اید. سپس دو سال از آن استفاده می کنید و 50 هزار دلار برای آن هزینه می کنید. حال فرض کنید قیمت خودرو در بازار بالا می رود و اکنون می توانید آن را به قیمت 300000 دلار بفروشید. نه تنها به مدت دو سال از این ماشین لذت بردید، بلکه بازدهی قابل توجه از سرمایه شما را به همراه داشت.

نحوه محاسبه بازده سرمایه گذاری

نحوه محاسبه بازده سرمایه گذاری (ROI)

فرمول ROI بسیار ساده است. شما ارزش فعلی سرمایه گذاری را می گیرید و هزینه اصلی سرمایه گذاری را کم می کنید. سپس، این مبلغ را بر هزینه اصلی سرمایه گذاری تقسیم می کنید.

ROI = (ارزش فعلی – هزینه اصلی) / هزینه اصلی

محدودیت های بازگشت سرمایه

بنابراین، درک آن بسیار آسان است و معیار جهانی سودآوری را به همراه دارد. آیا محدودیتی وجود دارد؟ مطمئنا بله!

یکی از بزرگترین محدودیتهای ROI این است که دوره زمانی را در نظر نمی گیرد. چرا این مهم است؟ خوب، زمان یک عامل اساسی برای سرمایه گذاری است. ملاحظات دیگری نیز می تواند وجود داشته باشد (مانند نقدینگی و امنیت)، اما اگر یک سرمایه 0.5 ROI در یک سال به ارمغان بیاورد، این از 0.5 ROI در پنج سال بهتر است.

هنوز ROI جنبه های دیگر سرمایه گذاری را در نظر نخواهد گرفت. ROI بالاتر لزوماً به معنای سرمایه گذاری بهتر نیست. اگر کسی را پیدا نکنید که بخواهد سرمایه شما را بخرد،برای مدت طولانی دچار مشکل می‌شوید؟ اگر سرمایه گذاری پایه نقدینگی ضعیفی داشته باشد، چه؟

عامل دیگری که باید در نظر گرفت ریسک است. ممکن است یک سرمایه گذاری دارای ROI بسیار بالقوه بالقوه باشد، اما با چه هزینه ای؟ احتمال زیادی وجود دارد که به صفر برسد، یا وجوه شما غیرقابل دسترسی شود، ROI احتمالی چندان مهم نیست. چرا؟ خطر نگه داشتن این دارایی برای مدت طولانی بسیار زیاد است. مطمئناً پاداش بالقوه نیز می تواند زیاد باشد، اما از دست دادن کل سرمایه گذاری اصلی مطمئناً آن چیزی نیست که انتظار آن را داشته اید.

صرفاً نگاه به ROI به شما این اطمینان را نمی دهد، بنابراین باید سایر معیارها را نیز در نظر بگیرید.

کلام آخر

با هم بررسی کرده ایم که بازده سرمایه گذاری (ROI) چیست؟ و چگونه بازرگانان می توانند از آن برای تصمیم گیری آگاهانه تر در مورد سرمایه گذاری استفاده کنند. فرمول بازگشت سرمایه یک قسمت اصلی از ردیابی عملکرد هر نمونه کار، سرمایه گذاری یا تجارت است.

همانطور که بحث کردیم، بازگشت سرمایه معیار اصلی نیست، اما می تواند مفید باشد. شما همچنین باید هزینه فرصت خطر را در نظر بگیرید.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x