پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 15:46
بیت کوین

نحوه استخراج بیت کوین به چه صورت است؟

استخراج فرآیندی است که از طریق آن معاملات بیت کوین تأیید و به بلاکچین اضافه می شود. هدف ماینرها یافتن راه حل معتبر برای مسائل پیچیده ریاضی است. ماینرهایی که موفق به حل این معماها می شوند با بیت کوین و هزینه های معاملاتی جدید پاداش می گیرند. در روزهای اولیه، کاربران بیت کوین می توانستند با رایانه های شخصی خود به مسابقه استخراج بپیوندند.

امروزه، استخراج سودآور مستلزم استفاده از دکل های استخراج بسیار تخصصی است. از آنجا که استخراج انفرادی بسیار دشوار است، بسیاری از استخراج کنندگان برای افزایش شانس خود برای دریافت پاداش بلوک، عضو استخر استخراج را انتخاب می کنند، که پس از آن به طور متناسب بین اعضای استخر تقسیم می شود.

استخراج بیت کوین

معرفی

استخراج بیت کوین اطمینان حاصل می کند که بلاکچین با معاملات قانونی به روز است. در آن زمان، این یک راه حل منحصر به فرد برای ایجاد اعتماد در یک محیط بی اعتماد بود. از این لحاظ ، استخراج هسته اصلی مدل امنیتی بیت کوین است.

 در حالی که روزهای استخراج با CPU رایانه گذشته است، مشارکت در استخراج همیشه به داشتن یک ماشین فیزیکی نیاز ندارد. اما قبل از اینکه تصمیم بگیرید آیا استخراج برای شما مناسب است، بیایید به طور خلاصه در مورد نحوه استخراج Bitcoin صحبت کنیم.

استخراج بیت کوین چیست؟

هنگامی که کاربر یک معامله جدید بیت کوین ایجاد می کند، باید صبر کند تا کاربران دیگر شبکه (گره ها) اعتبار آن را تأیید کنند. ماینرها مسئول جمع آوری معاملات جدید در انتظار و گروه بندی آنها در یک بلوک هستند (بلوک جدیدی که هنوز اعتبارسنجی نشده است). هدف ماینر یافتن یک هش بلوک معتبر برای بلاک خود است. هش بلوک رشته ای از اعداد و حروف است که به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای هر بلوک عمل می کند. در اینجا مثالی از هش بلوک آورده شده است:

0000000000000000000b39e10cb246407aa676b43bdc6229a1536bd1d1643679

برای ایجاد یک هش بلوک جدید، استخراج کننده باید هش بلوک قبلی، داده های بلوک خود، یک nonce را جمع آوری کرده و همه آنها را از طریق یک تابع هش ارسال کند. با این حال، استخراج کننده باید یک غیررسمی پیدا کند که همراه با تمام داده ها یک هش بلوک ایجاد کند که با مقدار مشخصی صفر شروع می شود. مقدار صفرها با توجه به سختی استخراج تغییر می کند.

یک هش بلوک معتبر ثابت می کند که ماینر کارهای لازم را برای اعتبار بخشیدن به بلوک انتخابی خود انجام داده است ( اثبات کار). پس از جمع آوری معاملات معلق و ایجاد بلاک انتخابی آن‌ها، nonce تنها کاری است که یک استخراج کننده می تواند تغییر دهد و این کاری است که دکل های استخراج انجام می دهند.

در یک فرآیند فشرده آزمایش و خطا، ماشین های استخراج چندین بار nonce را تغییر می دهند و داده های ترکیبی را هش می کنند تا زمانی که راه حلی برای آن بلوک پیدا کنند (یعنی هشی که با مقدار مشخصی صفر شروع می شود). به محض اینکه یک ماینر یک هش معتبر پیدا کند، می تواند بلوک انتخابی خود را تأیید کند و جوایز بیت کوین را دریافت کند. این همچنین لحظه ای است که معاملات بلاکچین موجود در آن بلاک از حالت تعلیق در حال تأیید است.

استخراج بیت کوین

ماینر بیت کوین چه میزان درآمد کسب می کند

هر بلاک جدید به ماینر مربوطه پاداش بلاک می دهد كه متشكل از بیت کوین های تازه تولید شده به علاوه هزینه های معاملاتی است. از آنجا که پاداش بلوک تقریباً به طور کامل از یارانه بلوک ساخته شده است، بیشتر مردم از آن به عنوان پاداش بلوک (بدون حساب کردن هزینه ها) یاد می کنند.

وقتی نوبت به بیت کوین می رسد، یارانه بلوک از 50 BTC در سال 2009 آغاز شد و در هر 210000 بلوک (تقریباً چهار سال) به نصف کاهش می یابد. این وقایع نصف باعث شد که پاداش استخراج به 25 BTC در سال 2012، سپس به 12.5 BTC در سال 2016، و در نهایت به 6.25 BTC در سال 2020 کاهش یابد. انتظار می رود رویداد نصف بعدی در سال 2024 اتفاق بیفتد.

از ماه می 2021، پاداش بلوک تقریباً 300000 دلار در هر بلوک به ماینرها می دهد. هنوز هم، هنگام ارزیابی تجهیزات استخراج و سودآوری، فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. سرعتی که در آن یک دکل استخراج می تواند موارد غیر تصادفی تولید کند و آنها را آزمایش کند، معیار مهمی برای بررسی است.

این رقم به عنوان نرخ هش شناخته می شود و برای موفقیت یک ماینر بیت کوین حیاتی است. هرچه میزان هش بیشتر باشد، سریعتر قادر به آزمایش این ورودی های تصادفی خواهید بود. یکی دیگر از معیارهای مهم، مصرف انرژی یک دکل معدن است. اگر بیشتر از ارزش استخراج شده خود برای برق هزینه کنید، سودآوری بیشتر می شود.

چگونه استخراج بیت کوین را شروع کنیم

از آنجا که بیت کوین غیرمتمرکز و منبع باز است، هر کسی می تواند به مسابقه استخراج بپیوندد. در گذشته می توانستید از کامپیوتر شخصی خود برای استخراج بلوک های جدید استفاده کنید. اما با افزایش دشواری استخراج، اکنون به ماشین آلات قدرتمندتری نیز نیاز دارید (اطلاعات بیشتر در اینجا).

از نظر تئوری، هنوز هم می توانید با رایانه شخصی خود بیت کوین استخراج کنید، اما احتمال یافتن یک هش معتبر عملاً صفر است. محاسبه تابع هش نسبتاً سریع است، اما محاسبه مقدار انبوه ورودی های تصادفی بسیار بیشتر طول می کشد. به همین دلیل قبل از اینکه بخواهید یک استخراج کننده سودآور باشید ، اکنون به سخت افزار تخصصی نیاز دارید.

از چه تجهیزات استخراج استفاده کنم؟

به طور کلی، شما می توانید ارزهای رمزنگاری شده را با استفاده از CPU ، GPU ، FPGA یا دستگاه ASIC امتحان کنید (ما این موارد را در چند جمله مرور خواهیم کرد). برخی از آلت کوین‌ها هنوز هم می توانند با کارت های GPU استخراج شوند. بسته به الگوریتم استخراج، دشواری و هزینه برق، ماشین های FPGA نیز می توانند یک گزینه باشند. اما وقتی نوبت به بیت کوین می رسد، دکل های استخراج ASIC بیشترین بازده را دارند.

تجهیزات استخراج

CPU (واحد پردازش مرکزی)

پردازنده ها مانند یک تراشه همه کاره کار می کنند که وظیفه توزیع دستورالعمل ها را در قسمت های مختلف رایانه دارد. پردازنده ها دیگر برای استخراج ارزهای رمزپایه کارآمد نیستند.

GPU (واحد پردازش گرافیک)

پردازنده های گرافیکی ممکن است اهداف مختلفی داشته باشند، اما در اصل برای پردازش گرافیک و خروجی آنها به صفحه استفاده می شود. آنها قادرند کارهای پیچیده را به چندین وظیفه کوچکتر تقسیم کنند تا عملکرد را افزایش دهند. برخی از آلت کوین ها را می توان با GPU استخراج کرد، اما کارایی به الگوریتم استخراج و دشواری آن بستگی دارد.

FPGA (آرایه دروازه قابل برنامه ریزی)

FPGA می تواند برای سرویس دهی به توابع و برنامه های مختلف برنامه ریزی مجدد شود. آنها قابل تنظیم و مقرون به صرفه تر از ASIC هستند اما برای استخراج بیت کوین کارآیی کمتری دارند.

ASIC (مدار مجتمع مخصوص برنامه)

ASIC مخفف مدارهای مجتمع خاص برنامه است، به این معنی که این رایانه ها برای یک منظور واحد طراحی شده اند. سکوهای استخراج ASIC کاملاً به استخراج ارزهای رمزپایه اختصاص دارد. ASIC ها کمتر از FPGA قابل تنظیم و گران هستند، اما نرخ هش و میزان مصرف انرژی آنها را به کارآمدترین گزینه برای استخراج بیت کوین تبدیل می کند.

استخرهای استخراج

احتمال استخراج یک بلوک توسط خودتان بسیار کم است. در عوض پیوستن به استخر استخراج رمزنگاری به شما امکان می دهد قدرت محاسبه خود را با سایر استخراج کنندگان ترکیب کنید. وقتی استخر با موفقیت یک بلاک استخراج می کند، هر ماینر سهمی از بیت کوین استخراج شده را دریافت می کند. جوایز استخر متناسب با توان استخراج شما است.

چگونه می توان به استخر استخراج پیوست؟

هنگام پیوستن به یک استخر با استفاده از سخت افزار خود به صورت محلی ، باید نرم افزار خود را طوری تنظیم کنید که با سایر استخراج کنندگان همکاری کند. این فرایند به طور معمول شامل ثبت نام برای یک حساب و اتصال به سرور استخر استخراج است. اگر دکل استخراج دارید ، Binance Pool مکان خوبی برای شروع استخراج BTC و سایر سکه های مبتنی بر الگوریتم SHA-256 است.

دکل استخراج شما به طور خودکار بین BTC ، BCH و BSV جابجا می شود تا بازده شما ، که در BTC پرداخت می شود ، به حداکثر برساند. شما می توانید در مورد میزان سود خود در صفحه Binance Pool ایده بگیرید. درآمد BTC روزانه به کیف پول بیت کوین شما پرداخت می شود.

استخر استخراج ارز دیجیتال

استخراج ابر

اگر می خواهید از مراحل فنی بیشتر جلوگیری کنید، می توانید به یک مزرعه استخراج ابری بپیوندید و سخت افزار و نرم افزار را به عهده صاحبان مزرعه بگذارید. به طور کلی، استخراج ابری معمولاً شامل این است که شما برای شخص دیگری که از طرف شما استخراج می کند، هزینه پرداخت کنید. پس از مالک مزرعه انتظار می رود که سود را با شما تقسیم کند.

با این حال، این گزینه بسیار خطرناک است زیرا هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه خود ندارید. بسیاری از سرویس های استخراج ابری کلاهبرداری شدند، بنابراین مراقب باشید.

کلام آخر

با درک اساسی نحوه کار استخراج بیت کوین نمی توانید اشتباه کنید. با ترکیب صحیح سخت افزار و نرم افزار، هرکسی می تواند استخراج و کمک به امنیت شبکه بیت کوین را شروع کند. حتی اگر متوجه شوید که استخراج متناسب با شما نیست، باز هم می توانید با اجرای یک گره بیت کوین به آن کمک کنید.

سرمایه گذاری اولیه برای استخراج سودآور بسیار زیاد است و خطرات زیادی در این زمینه وجود دارد. بازده شما همچنین به شرایط بازار و عوامل خارجی مانند قیمت انرژی و بهبود سخت افزار بستگی دارد. قبل از صرف هرگونه هزینه برای یک دکل استخراج ، حتماً تحقیق خود را انجام دهید.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x