سه شنبه , 6 مهر 1400 - 15:16
کامپیوترهای کوانتومی و بیت کوین

نبرد کامپیوترهای کوانتومی و بیت کوین!

نبرد کامپیوترهای کوانتومی و بیت کوین!

از زمانی که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین وارد عرصه های جهانی شده اند، می توان گفت که چالش های مختلفی در زمینه های مختلف ایجاد شده اند که بسیاری از آن ها به دست بیت کوین حل شده اند. مدتی است که به جز ارزهای دیجیتال، کامپیوترهای کوانتومی هم توانسته اند این عرصه را به خود اختصاص دهند. در واقع عده ای اینطور تصور می کنند که ارزهای دیجیتال می توانند یک تهدید برای کامپیوترهای کوانتومی باشند و حتی بالعکس!

کامپیوترهای کوانتومی و بیت کوین

بیت کوین

کامپیوتر کوانتومی چیست؟

آنچه که باید بدانید این است که کامپیوتر کوانتومی در واقع کامپیوتری است که به شما اجازه می دهد مسائل مختلف ریاضی را در مدت زمان کوتاهی حل کنید. این کامپیوترها در واقع یک تهدید بزرگ برای ارزهای دیجیتال به شمار می آیند اما افراد زیادی معتقد هستند که شما می توانید آن ها را در راستای همین ارزها استفاده کنید. شما البته باید پیشرفت های مختلف را در این نوع رایانه ها بررسی کنید چرا که یک روز همین بلاک چین ها می توانند از خود در برابر ظهور رایانه های کوانتومی محافظت کنند. افرادی زیادی در این باره اینطور می گویند که بله جای نگرانی هست، اما لازم نیست به همین زودی ها بیت کوین را با کامپیوتر کوانتومی یکی کنید. می توان اینطور فرض کرد که شما می توانید یک الگوریتم امن در این زمینه پیدا کنید که با فورک های متفاوت تمامی آنچه که باید را به روال عادی برگردانید.

مقایسه کامپیوترهای کوانتومی و بیت کوین

در واقع می توان اینطور گفت که اساس کار بلاک چین ها و دیگر بخش هایی که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین روی آن ها پیاده سازی شده اند تماما محاسبات مختلف ریاضی است. هم اکنون شما هم تمامی این پردازش ها و رمزنگاری های مختلف را توسط ابر کامپیوترهای کلاسیک می توانید انجام دهید. گوگل اینطور گفته است که ابر کامپیوتر کوانتومی خود را خواهد ساخت و این می تواند انقلابی در استفاده از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ایجاد کند.

کامپیوترهای کوانتومی و بیت کوین

بیت کوین

شاید بتوان این را به عنوان یک نکته دقیق دانست که مفهوم کامپیوترهای کوانتومی بسیار جدید تر از گذشته هستند. این مفهوم برای اولین بار  در دهه 80 میلادی توسط فردی به نام ریچارد فینمن به دنیای دیجیتال ارائه شد. این فرد یک نابغه از نظر فیزیک بوده است که جایزه نوبل را نیز دریافت کرده است. وی تمامی پتانسیل کاری خود را در زمینه کامپیوترهای کوانتومی گذاشته است. در کامپیوترهایی که ما امروزه مورد استفاده قرار می دهیم، تنها دو گزینه پیش رو داریم. یا می توانیم آن ها را روشن کنیم یا خاموش کنیم. در واقع یا صفر است و یا صد!

در سال 1971 برای اولین بار پردازشگر اینتل با 2300 ترانزیستور ساخته شد که پردازنده های فعلی اینتل بیش از 5 میلیارد ترانزیستور دارند. درست است که این عدد به نسبت بزرگ یک میزان غیرقابل انکار است و نسبت به سال 1971 پیشرفت های بسیاری نیز دارد. اما اصل قضیه هنوز هم عوض نشده است و همچنان عده بسیاری در قید و بند بین حالت صفر و صد هستند. کامپیوترهای کوانتومی در این زمینه محدودیت هایی را در نظر نخواهند گرفت و یک حالت بین صفر و صد را به شما خواهند داد.

بیت کوین در نبرد با کامپیوترهای کوانتومی چه خواهد کرد؟

ادعایی که دانشمندان در این زمینه دارند این است که می خواهند بلاک چین هایی را ایجاد کنند که بر پایه کوانتوم هستند. دانشمندان روسی در این زمینه اینطور می گویند که اولین بلاک چین هایی که برای حفاظت از کامپیوتر ایجاد شده اند را از نظر رمزگذاری ایجاد کرده اند. این ادعای محققان مختلف هنوز هم ثابت نشده است. شما در واقع می توانید از این ابداع به عنوان یک ابزار برای حفاظت از داده ها استفاده کنید. بسیاری از کارهایی که در این زمینه فعالیت می کنند برای نفوذ به این داده ها تلاش بسیاری می کنند. در بسیاری از روش ها هم توانسته اند این کدها را در هم بشکنند. این در حالی است که شبکه بیت کوین به هیچ وجه قابل نفوذ نبوده است.

در واقع می توان گفت که بلاک چین ها به نوعی تمرکز خود را برای بیت کوین روی ذخیره داده های کدگذاری شده انجام می دهند. در چند کامپیوتر در واقع چندین کامپیوتر با اینترنت به هم متصل شده اند. استفاده از این نوع پایگاه ها می تواند ایجاد بیت کوین را برای شما ممکن کند. ایده اصلی در این زمینه به نوعی به این بخش برمی گردد که آیا بیت کوین برای تبادل اطلاعات خود نیاز به واسطه یا حاکمیت مرکزی دارد یا خیر.

در نهایت می توان گفت که جدال بین کامپیوترهای کوانتومی و دیگر بخش هایی مانند بیت کوین روز به روز در حال افزایش است. ما میتوانیم تنها نظاره گر این بخش ها باشیم تا ببینیم در نهایت کدام یک از آنها پیروز این میدان خواهد بود!

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x