پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:34
موقعیت خرید یا فروش

موقعیت خرید یا فروش ، long and short position

این دو اصطلاح بیانگر این است که چه زمانی یک معامله ‎گر به نتیجه میرسد که حالا باید سهم خود را بفروشد یا آن را افزایش دهد. به بیانی این موقعیت به افزایش یا کاهش قیمت ارز رمز نگاری شده اشاره دارد. حتما گاهی برای شما نیز پیش آمده است که رفتار بازار یا معامله‎ گران را به درستی پیش بینی کنید. یعنی قبل از رخ دادن متوجه روند نزولی یا صعودی یک ارز دیجیتال را تشخیص دهید.

این دو موقعیت به شما کمک می‎کنند که بازکردن آنها در بازار ارزهای دیجیتال بتوانید بدون آنکه درگیر خرید و فروش رمز ارزها شوید تنها با پیشبینی رفتار آنها در بازار سود کسب کنید.

معامله گران بازار ارز دیجیتال به طور غالب اصطلاحات متعلق به صنعت خود را دارند که برای تازه واردان بسیار عجیب و غیر قابل درک است. در حالیکه long و short جزء فنی‎ترین اصطلاحات بازار نیستند اما آنها دقیقا در معاملات اصلی بازار همیشه حضور دارند. در این مقاله این دو مفهوم را به طور کامل شرح خواهیم داد که به طور مستقیم به فشار در بازار مربوط می‎شوند.

موقعیت خرید و فروش چیست ؟

به طور مختصر، موقعیت‎ های کوتاه و بلند دو جهت احتمالی قیمت مورد نیاز برای تولید سود را انعکاس می‎دهند. در یک موقعیت long یا خرید معامله‎ گر بازار ارز رمزپایه امیدوار است که قیمت از یک نقطه مشخص افزایش یابد بنابراین آن موقعیت را بهترین زمان برای خرید خود انتخاب خواهد کرد. در این حالت به عنوان مثال می گوییم که معامله ‎گر برای خرید می‎رود یا به اصطلاح goes long و با باز کردن یک پوزیشن لانگ اقدام به خریدن مقداری ارز رمزنگاری شده می‎کند. در نتیجه در یک موقعیت کوتاه معامله ‎گر ارز رمزنگاری انتظار دارد که قیمت از یک نقطه مشخص کاهش یابد به عنوان مثال معامله‎ گر پوزیشن شورت باز میکند یا goes short و ارز رمزنگاری خود را می‎فروشد.

در حالی که خرید و فروش برای مبادلات نقطه‌‎ ای معمول است، شما می‎توانید در ارتباط با بستر ارز دیجیتال شده به اجرای این استراتژی بپردازید. بدون اینکه واقعا آن ارز رمزپایه را خریداری کنید یا به فروش برسانید. این کار در بورس های (futures) مشتقه که معاملات آتی، اختیارات، شرط بندی‎ ها، قراردادهای اختلاف و سایر محصولات futures را ارائه می‎دهند امکان پذیر است.

خرید و فروش

موقعیت های خرید و فروش در بازارهای فیوچرز

هنگامی که این مشتقات را در معاملات فیوچرز اجرا میکنید بدون داشتن مالکیت فیزیکی در معرض معاملات ارزهای رمزپایه قرار می‎گیرید. در این معاملات شما قادرید با قرار گرفتن در یکی از موقعیت های لانگ یا شورت در کاهش‎ ها یا افزایش‎ های ارزش بازار سود کسب کنید.

همانطور که گفته شد در بازارهای صعودی شما شاهد پوزیشن های لانگ بیشتری خواهید بود. زیرا معامله‎ گران بیشتری قصد دارند از افزایش قیمت بهره ‎مند شوند. و در مواقعی که بازار نزولی می‎باشد، شما شاهد پوزیشن‎ های شورت بیشتری نسبت به موقیت های لانگ خواهید بود. با تمام اینها این دو موقعیت تنها حاصل مشاهدات هستند و نه قانونی که ملزم به رعایت آن باشید.

معامله گران حرفه ‎ای معمولا افت ها را می‎خرند و ریپ را می‎فروشند. یعنی وقتی قیمت از اوج عقب نشینی می‎کنند موقعیت‎های خرید را باز می‎کنند و وقتی قیمت به آزمایش سطح مقاومت می‎رسد ارزهای رمزپایه خود را می‎فروشند.

خرید و فروش

زمان مناسب برای باز کردن موقعیت خرید یا long position

زمانی که معامله گران انتظار دارند قیمت ارز رمزپایه افزایش یابد، باید اقدام به بازکردن موقعیت خرید کنند.  به عنوان مثال اگر در نمودار روزانه معامله می‎کنید و اعتقاد دارید که قیمت طی روزهای بعدی یا حتی هفته بعدی افزایش خواهد یافت، می‎توانید یک پوزیشن طولانی مدت اختیار کنید. شما قادرید دارایی را در قیمت اسپات خریداری کنید یا از طریق قراردادهای فیوچرز یا سایر قراردادهای مشتقه تهیه کنید.

بدیهی است که تصمیم شما به نوعی توسط  تحلیل های بنیادی شما و یا فنی قابل پشتیبانی می‎باشد. به عنوان مثال اگر بفهمید که یک پروژه بلاکچین، مشارکتی با اعتبار بالا را تضمین کرده یا در حال انجام یک ارتقاء مهم است، ممکن است منجر به این شود که شما مایل به یک پوزیشن خرید روی این پروژه باز کنید. به طور کلی منظور از این بیان این است که شما باید در شبکه‎ های اجتماعی بسیار فعال باشید و به طور منظم اخبار را بخوانید تا درک دقیق بازار را به دست آورید.

متناوبا در کنار آن می‎توانید به دنبال الگوی رفتاری نمودارها نیز باشید. و مدام به بررسی آنها بپردازید. مثلا مواردی مثل قیمت که آیا خط مقاومت را میشکند یا خیر، که ممکن است نشان دهنده گسترش روند صعودی باشد.

بر خلاف جفت ارزها که هدف خاصی در دراز مدت ندارند جفت ارزهای رمزپایه مانند سهام شرکت ‎ها عمل می‎کنند. به این معنی که معمولا با ارزهای فیات به ویژه دلار آمریکا معامله می‎شوند. آنها همیشه تلاش می‎کنند بالاتر بروند. به همین دلیل است که بسیاری از سرمایه گذاران را مشاهده خواهید کرد که ترجیح می‎دهند به استراتژی “خرید و نگهداری” پایبند بمانند، خصوصا اگر پای ارزی مانند بیت کوین در میان باشد.

خرید و فروش

زمان مناسب برای بازکردن موقعیت فروش یا short position

معامله گران وقتی انتظار دارند قیمت ارز رمزپایه کاهش یابد، باید اقدام به باز کردن پوزیشن شرت کنند. همانطور که پیش از این گفته شد شما باید با تجزیه و تحلیل جامع و دقیقی در بازار از تصمیم خود پشتیبانی کنید.

قاعدتا فروشندگان پوزیشن شرت، زمانی اقدام به بازکردن موقعیت می‎کنند که بازار به سطح خرید بیش از حد رسیده باشد، یعنی مدت طولانی رو به افزایش بوده و روند صعودی ممکن است بیش از حد اشباع شود. همچنین بازکردن موقعیت فروش وقتی منطقی است که قیمت نتواند سطح مقاومت را بشکند و شروع به ترک آن کند.

با توجه به این که بازار ارزهای رمزنگاری شده همچنان به یک بازار نوظهور می‎ماند بیت کوین و آلتکوین‎ ها اغلب می‎توانند نوسانات شدیدی را نشان دهند بدون اینکه هیچ پایه و اساسی از این حرکات پشتیبانی کند، که روند را کمی مشکل تر می‎کند. با اینحال همیشه باید پیش از بازکردن موقعیت لانگ یا شورت نسبت به همه عوامل موثر در بازار آگاهی لازم را کسب کنید.

منبع : https://bit.ly/2Ny1mVh

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x