شنبه , 13 آذر 1400 - 7:22
ویزا کارت یا مستر کارت

 مستر کارت (Master Card) بهتر است یا ویزا کارت (Visa Card)؟

خصوصیتی که ویزا و مستر را برجسته می کند، تفاوت این شبکه ها با شبکه ی شتاب است. اینکه این شبکه ها بین المللی بوده و مختص بانک های یک کشور نمی باشند و به صورت جهانی کار می کنند. به طور مثال اگر شما ویزا کارت (Visa Card) خود را از یک بانک آلمانی تهیه کرده باشید، به راحتی می توانید در یک فروشگاه چینی که دستگاه پز متصل به شبکه ی ویزا داشته باشد، خرید کنید و یا حتی به راحتی از دستگاه خود پرداز (متصل به ویزا) در آمریکا پول دریافت نماید.

ویزا و مستر هر دو از جمله شرکت های بزرگ آمریکایی بوده که به صورت بین المللی در زمینه ی مالی فعالیت می کنند. این دو شرکت در عین حال که تعامل بین المللی بالا و نزدیک به هم دارند، از رقابت بالایی نیز برخوردارند. به علت گستردگی جغرافیایی، تنوع در خدمات و نیز کیفیت بالا، این دو شرکت با اختلاف از دیگر رقبای خود برتر بوده و طرفداران بیشتری نیز دارند.

در واقع شرکت ویزا و شرکت مستر به خودی خود بانک نبوده، بلکه دو درگاه (شبکه) هستند که موسسات مالی و بانک ها از طریق آن ها، خدمات خود را به مشتریان ارائه می دهند. چیزی مشابه شبکه ی شتاب ایران که بانک های متصل به آن، مشتریان خود را قادر می سازند تا از طریق کارت های خود به انجام تراکنش های بین بانکی بپردازند.

credit -debit-prepaid

بنابراین بانک ها براحتی می توانند در سرتاسر دنیا با انجام توافق با این دو شرکت، انواع کارت های اعتباری (Credit)، نقدی(Debit) ، هدیه (Gift)، پیش پرداخت (PrePaid)، فیزیکی(Physical)، مجازی(Virtual) و… را صادر نمایند.

کارت های صادر شده توسط این بانک ها و دیگر موسسات مالی بر اساس نوع و خدمات خود، در گروه های مختلفی دسته بندی می شوند. به طور مثال: اعتباری، پیش پرداخت و نقدی. البته بانک ها و موسسات مالی ابتدا باید مورد بازبینی شبکه ویزا و مستر قرار بگیرند و سپس در صورت تایید و گرفتن مجوز های لازم از این دو موسسه، نسبت به صدور مستر یا ویزا کارت اقدام نمایند.

  • کارت اعتباری (Credit Card) : متصل به حساب بانکی بوده و امکان خرید بیشتر از موجودی کارت را به دارنده می دهد. (در ایران نداریم)
  • کارت نقدی (Debit Card) : متصل به حساب بانکی بوده و دارنده تنها به اندازه ی موجودی آن می تواند خرج نماید. (مشابه ایران)
  • کارت پیش پرداخت (PrePaid) : به هیچ حساب بانکی متصل نبوده ولی به اعتبار بانک صادر کننده ی آن، دارای موجودی داخل آن است. (مانند کارت های هدیه)

علاوه بر این، نوعی دیگر از دسته بندی وجود دارد که کارت ها در یکی از 2 دسته ی فیزیکی و مجازی قرار می گیرند. اگر کارت فقط حاوی اطلاعات باشد، به آن کارت مجازی (صرفا برای خرید مجازی مورد استفاده قرار می گیرد) می گویند و اگر فیزیک هم داشته باشد، کارت فیزیکی نامیده می شود.

مستر کارت یا ویزا کارت

تفاوت ویزا کارت (Visa Card) و مستر کارت (Master Card)

اصولا ویزا کارت و مستر کارت تفاوتی نداشته و این بانک ها هستند که تفاوت ها را ایجاد می نمایند. در واقع از ترکیب قوانین بانک عامل، بانک مرکزی، ویزا کارت و مستر کارت یک سری از ویژگی های جزئی برای ویزا کارت و مستر کارت (توسط بانک ها) حاصل می شود.

 

به طور مثال ممکن است یک بانک، به ارز دلار ویزا کارت دهد و بانک دیگر به ارز یورو. به طور کلی هر بانکی استاندارد های خودش را دارد. به عنوان مثال نوعی دیگر از طبقه بندی وجود دارد که تنها در داخل بانک کاربرد دارد. مثلا یک بانک به ویزا کارت خود با سقف برداشت روزانه ی 2000$ نام کلاسیک بدهد و بانکی دیگر نام ویزا کارت سفید و یا ممکن است ویزا کارت کلاسیک در یک بانک سقف برداشتی متفاوت با بانک های دیگر داشته باشد.

در اصل این بانک ها هستند که نام های مختلفی به کارت ها داده و در نتیجه خدمات مختلفی نیز ارائه کرده و کارت ها را در دسته بندی های مختلف قرار می دهند. البته تعداد پذیرنده های شبکه ی ویزا کارت از مستر بیشتر بوده (بیشتر پذیرنده ها یکسان هستند) و این شبکه نزدیک 35 سال سابقه دارد. (مستر کارت در حدود 15 سال سابقه دارد)

ویزا کارت یا مستر کارت

از نظر کاربردی نیز ویزا کارت به کاربران خود برنامه ی Visa Saving Edge را ارائه می دهد که از طریق آن، کاربران می توانند از تخفیف 15%  و یا بیشتر، به هنگام رزرو هتل و اجاره ی ماشین بهره مند شوند. ویزا کارت امکانات خود را در دو سطح (پایه) و (امضای ویزا) ارائه داده در حالی که مستر کارت از سه سطح (پایه) ،(جهانی) و (جهانی منتخب) استفاده می کند.

کلام آخر

بنابراین با وجود اینکه ویژگی ها و خدمات ویزا کارت با مستر کارت تقریبا مشابه یکدیگر بوده و تنها بین شبکه های پرداخت آن ها است که تفاوت های جزئی وجود دارد، بهتر است به هنگام انتخاب به امکاناتی که بانک صادر کننده در اختیار صاحب کارت قرار می دهد توجه نماییم. از جمله این امکانات و خدمات می توان به پاداش به ازای ثبت نام، جایزه به ازای هر خرید، خدمات مربوط به سفر و…اشاره نمود.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x