پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 16:33
مزارع ایرانی مجوز ماینینگ ارز دیجیتال را دریافت کردند

مزارع ایرانی مجوز ماینینگ ارز دیجیتال را دریافت کردند

مصطفی رجبی مشهدی، معاون توانیر اعلام کرده است که اشخاص با دریافت مجوزهای لازم از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می توانند بر اساس تعرفه های تعیین شده نسبت به ماینینگ ارز دیجیتال در کشور اقدام کنند. او روز دوشنبه به خبرگزاری ایرنا اعلام کرد : مزرعه های ماینینگ ارزها ی دیجیتال می توانند با ارائه درخواست های خود به نیروگاه ها و با استفاده از تعرفه های مصوب، می توانند برق مورد نیاز برای راه اندازی مزرعه ماینینگ ارزها ی دیجیتال را دریافت کنند.

صاحبان مزارع ماینینگ ارزهای دیجیتال در ایران می توانند نرخ برق یارانه ای ایران را برای راه اندازی این کار استفاده کنند. داده های اعلام شده از سوی کشور نشان می دهد که در کشورمان قیمت هر کیلووات برق به ازای هر ساعت مابین 0.01 تا 0.05 دلار می باشد و این در حالی است که این نرخ ها تابستان هر سال تا 4 برابر رشد می کند و در این زمان ممکن است که چیزی بیشتر از 47 درصد یک مزرعه ماینینگ ارزهای دیجیتال نیاز به کاهش بار کاری خود باشد.

رجبی مشهدی خاطر نشان کرده است که به تازگی 14 مزرعه ماینینگ ارز های دیجیتال در کشور مجوزهای لازم را دریافت کرده اند که هر کدام نیازمند 300 مگاوات برق می باشند. پیش از این نیز بیشتر از 1000 مجوز مربوط به استخراج بیت کوین صادر شده بوده است. از مهم ترین کمپانی های فعال در کشور را می توان ایمینر، شرکت ترکیه ای حاضر در بازار ایران اشاره کرد.

وی همچنین تاکید کرده است که همچنان راه اندازی مزارع ماینینگ ارزهای دیجیتال بدون مجوزهای لازم غیر قانونی است و دلیل این امر را اهمیت تامین برق برای عموم مردم عنوان کرده است. وی همچنین گفته است که دولت اجازه سوء استفاده از برق کشاورزی و صنعتی را به کسانی که قصد ماینینگ ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین خواهند داشت نمی دهد.

استخراج قانونی ارز دیجیتال در ایران

استخراج قانونی ارزهای دیجیتال در ایران

حسن روحانی پیش از این در دسامبر سال 2019 درخواست راه اندازی ارزهای دیجیتال مربوط به کشورهای مسلمان را به ترکیه و مالزی ارائه داده بود و همچنین وی به تازگی عنوان کرده است که از یک استراتژی ملی برای استخراج ارز دیجیتال حمایت خواهد کرد تا کشور بتواند با وجود تحریم های ایالات متحده آمریکا رونق اقتصادی بگیرد.

ایران، مقصد صاحبان مزارع ماینینگ ارز دیجیتال خارجی خواهد شد؟

پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام،که به دنبال فروپاشی اقتصادی ایران بود، ایران نیز با همکاری کشورهای دوست و با استفاده از روش های مختلف به دنبال شیوه های دور زدن تحریم های ظالمانه ای بود که فروش نفت ایران را 90 درصد کاهش داد. اما با وجود ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم و قوانین مربوط به آن ها (غیر قابل تحریم بودن آن ها) ما شاهد جهت گیری کشور به سوی روش های دیگر درآمد زایی مانند ماینینگ ارز دیجیتال می باشیم. این شیوه ها در ابتدا با تغییر قوانین و رد قوانین منع حق خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شروع شد و سپس دولت برای سامان بخشیدن به این مسئله، قوانینی را وضع کرد که ماینینگ ارزهای دیجیتال توسط ایرانی ها در نهایت به ضرر مصرف کننده برق و مردم نباشد.

همچنین کشور در این جهت گیری سعی داشته است که قوانین را به گونه ای وضع کند که صاحبان مزارع ماینینگ از دیگر کشورها، به بازار ایران و سرمایه گذاری در ایران علاقمند شوند. تا کنون این سیاست به طور کامل عملی نشده است و ما باید در ادامه شاهد آن باشیم که آیا ماینینگ ارز دیجیتال می تواند به نوعی ناجی اقتصاد ایران باشد یا دولت باید به دنبال روش های دیگری برای کسب درآمد ارزی بیشتر باشد. همه چیز به آینده و سیاست گذاری دولت های ایرانی وابسته می باشد.

برق یارانه ای، تشویق جدید دولت به صاحبان مزارع ماینینگ ارز دیجیتال

ایران در حال تلاش است تا اقتصاد خود را از وابستگی به نفت و گاز نجات دهد. از بهترین راه های دور زدن تحریم ها را می توان ورود به دنیای بلاک چین و ارز دیجیتال دانست. در واقع ارز دیجیتال می تواند به عنوان ناجی به دولت در کسب درآمد دلاری بیشتر کمک کند و البته به دلیل غیر قابل ردیابی بیت کوین، تا حدودی می توان اطمینان داشت که بیت کوین استخراج شده در ایران، همواره یک ارزش افزوده است.

اگر بخواهیم نوعی نگاه بی پروا به این موضوع داشته باشیم، شاید حتی کشور به سویی سوق داده شود که استخراج دولتی ارز دیجیتال بتواند راهی برای افزایش منافع ملی باشد و ارز دیجیتال استخراج شده توسط دولت به عنوان دارایی عمومی شناخته شود. این امر سبب می شود تا بار روانی و اقتصادی تحریم ها کاهش پیدا کند و در نهایت می تواند برای درآمد بیشتر مردم و همچنین افزایش ارزش ریال در مقابل دلار نیز خواه ناخواه تاثیراتی خواهد داشت. پس با توجه به این مسائل باید منتظر سیاست گذاری های جدید دولت در این زمینه باشیم.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
فروردینی

با چقدر سرمایه باید برای اخذ مجوز اقدام کرد؟

1
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x