سه شنبه , 6 مهر 1400 - 11:17
دستگاه ماینر

ماینینگ بیت کوین انرژی معادل با کشوری با جمعیت 200 میلیون نفر را مصرف می کند!

پس از این که میزان قیمت بیت کوین در طی دو هفته اخیر با افزایش انفجاری همراه بود، بسیاری از ماینرهایی که قبلا از مدار ماینینگ بیت کوین خارج شده بودند، دوباره به این سمت بازگشتند و میزان برق مصرفی برای ماینینگ این ارز دیجیتال افزایش پیدا کرد.

در واقع اکنون با وجود افزایش انفجاری قیمت BTC، افزایش انفجاری میزان برق مصرفی برای ماینینگ نیز روی داده است. این میزان افزایش به حدی بوده است که برای درک بهتر آن باید بگوییم که اگر این میزان برق را جمع بزنیم، در نهایت به میزان انرژی مصرفی مورد نیاز برای تامین برق یک کشور با 200 میلیون نفر جمعیت خواهیم رسید.

مرکز مالی دانشگاه کمبریج که سعی دارد میزان انرژی مصرفی برای استخراج ارز دیجیتال بیت کوین را پیگیری کند، اعلام کرده است که میزان مصرف دقیق هیچ گاه مشخص نخواهد شد. زمانی که تعداد کل هش های ایجاد شده توسط ماینرها را پیگیری می کنیم، می توانیم به عددی نسبی در خصوص میزان انرژی مصرف شده در این خصوص برسیم.

در رسیدن به این اعداد باید کارایی تجهیزاتی که برای استخراج این کریپتو کارنسی مورد استفاده بوده اند را به صورت نسبی به دست بیاوریم. نرخ هش (Hash) به واحدی گفته می شود که برای اندازه گیری قدرت پردازش شبکه BTC مورد استفاده است.

افزایش اخیر قیمت بیت کوین نسبت به دلار در سال جاری برابر با 276 درصد سود بوده است و در روز سه شنبه هفته گذشته این ارز دیجیتال در حدود 27000 دلار معامله می شده است. در این راستا باید در نظر داشته باشید که استفاده از تجهیزات با میزان مصرف بهینه سازی شده می تواند میزان سودآوری را برای شما افزایش دهد.

ماینر بیت کوین

چه میزان برق سالانه صرف استخراج بیت کوین می شود؟

در هر سال حدود 92.8 تراوات ساعت، برق مصرف استخراج بیت کوین می شود که این میزان مصرف به نسبت میزان مصرف انرژی پاکستان در سال 2016 بیشتر است و از میزان مصرف هلند در سال 2016 نیز فاصله زیادی ندارد.

در واقع باید بدانیم که میزان برق مصرفی برای استخراج BTC می تواند به مدت 21 سال، تمامی کتری های برقی دم کردن چای در کشور انگلستان را تامین کند! دو سوم میزان تولید و استخراج بیت کوین در خارج از کشور چین انجام می شود و بیشتر از نیمی از انرژی تولیدی چین با استفاده از زغال سنگ تامین می شود. بنابراین می توانیم به این نتیجه برسیم که استخراج BTC در نهایت می تواند به ضرر محیط زیست زمین تمام شود.

دومین کشور از لحاظ میزان تولید بیت کوین، ایالات متحده آمریکا می باشد که 7 درصد از کل تولید BTC، این کشور را جلوتر از کشورهایی مانند روسیه و قزاقستان قرار می دهد. سهم ایران در این بازار چقدر است؟

ایران در دو سال گذشته قوانینی را در خصوص استخراج بیت کوین به تصویب رسانده و در تلاش است تا با ارائه برق یارانه ای به ماینرهای سایر کشور ها اجازه فعالیت دهد. در واقع ایران را می توانیم در لیست کشورهای به شدت در حال رشد از لحاظ ماینینگ BTC بدانیم. ما به تازگی به این لیست اضافه شده ایم و قطعا در سال های آینده میزان برق مصرفی بیشتری را خواهیم داشت.

استخراج بیت کوین

راهکار حفاظت محیط زیست چیست؟

چه راهکاری را می توانیم برای حفاظت و صیانت از محیط زیست ارائه دهیم؟ بسیاری از نیروگاه های تولید برق آلاینده هستند و اگر بخواهند توان بیشتری برای تامین ماینرهای بیت کوین به ما بدهند، آلایندگی بیشتری خواهند داشت که این مسئله می تواند مسبب آلودگی های محیطی به خصوص در کلان شهرها و کشورهای فعال در حوزه ماینینگ BTC شود.

از این روی بهتر است که برای ماینینگ این کریپتو کارنسی به دنبال شیوه های نوین تامین انرژی باشیم. انرژی سبز در واقع می تواند بهترین راهکار پیش روی ما باشد تا بتوانیم بیت کوین را بدون آسیب به محیط زیست استخراج کنیم.

چالش ها و سوالاتی که در این خصوص مطرح می شود درباره زیرساخت ها و آلودگی صوتی ناشی از انرژی پاک می باشد. همچنین میزان تولید انرژی به صورت پاک برای ماینرها باید افزایش پیدا کند و بهینه سازی شود تا در نهایت بتواند راهکاری بسیار مطمئن برای استخراج BTC به شمار رود.

در واقع به نظر می رسد که به جای محدود کردن تکنولوژی، جلوگیری از ماینینگ بیت کوین و یا غیر قانونی کردن این کار در کشورها، دولت ها باید به دنبال ایجاد بستر مناسب، پاک و بدون ضرر برای تامین انرژی باشند. به چه دلیل؟ وضع مالیات بر درآمد حاصل از ماینینگ BTC می تواند یک راهکار مطمئن باشد که دولت ها را تشویق می کند تا با ماینرها همکاری داشته باشند و به نوعی سود کشورهای وضع کننده قانون ماینینگ بیشتر از سایر کشورهای ممنوع کننده ماینینگ بیت کوین خواهد بود.

 

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x