پنجشنبه , 29 اردیبهشت 1401 - 15:37
لایت کوین چیست

لایت کوین چیست؟

لایت کوین، ارز دیجیتالی همتا به همتا با امکان پرداخت نسبتا فوری و کم هزینه در سراسر جهان است. این ارز دیجیتال یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاک چین است که دارایی های دیجیتالی به اسم لایتکوین (به اختصار LTC) را بدون هیچ واسطه یا نهاد مرکزی و به شکلی کاملا غیر متمرکز در سراسر دنیا، انتقال می دهد. لایت کوین نیز مانند بیت کوین دارای امنیت شبکه تضمین شده از طریق رمزنگاری و فرایند اثبات کار(استخراج) می باشد.

تراکنش های لایتکوین تقریبا چهار برابر سریع تر از تراکنش های بیت کوین انجام می شوند. این ارز دیجیتال که از قدیمی ترین کوین های بازار کریپتوکارنسی به حساب می آید، در اکتبر سال 2011 توسط چارلی لی (Charlie Lee) ، کارمند سابق گوگل راه اندازی شد. در واقع لی با هدف تکمیل بیت کوین و حل مشکلاتی از قبیل مدت زمان تراکنش ها، هزینه ها و استخرهای متمرکز ماینینگ به اصلاح پروتکل بیت کوین پرداخت. و به این ترتیب LTC برای استفاده ی روزمره مناسب تر گشت و پذیرش عمومی آن میسر شد.

از جمله اهداف اصلی لایت کوین، کاهش زمان تایید هر بلاک از 10 دقیقه به 2/5 دقیقه بود تا تراکنش های بیشتری مورد تایید قرار بگیرند. در واقع پلتفرم آن از بلاک چین های متعددی استفاده می کند تا امکان انتقال سریع تراکنش ها فراهم شود. نرم افزار ایجاد و انتقال لایتکوین به صورت متن باز و پلتفرم آن کاملا غیر متمرکز می باشد.

از زمان ورود لایت کوین به دنیای کریپتو کارنسی، روزانه 14/400 واحد از این ارز دیجیتال استخراج می شود که این مقدار برابر حداکثر مقدار ممکن است. لایت کوین در حال حاضر یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال بازار بوده  که تا کنون رشد پایداری را تجربه کرده که علاوه برعملکرد آن، تشابه با بیت کوین نیز از جمله عوامل موثر در این محبوبیت به شمار می آید.

تفاوت لایت کوین با بیت کوین

ویژگی ها و تفاوت لایت کوین با بیت کوین

فلسفه ای جالب در مورد تولد لایتکوین وجود دارد که آن را اینگونه با بیت کوین مقایسه می نمایند، اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیرید، لایت کوین به منزله ی نقره خواهد بود. اما تفاوت های آن ها با یکدیگر در چیست؟

حداکثرعرضه: اغلب ارزهای دیجیتال عرضه ی محدودی دارند. به این معنی که با وجود 84 میلیون لایت کوین، عرضه ی آن چهار برابر بیت کوین خواهد بود و همین نکته از نظر تئوری نشان می دهد که ارزش لایت کوین در آینده به حدود یک چهارم بیت کوین خواهد رسید.

میزان سرمایه: لایت کوین با وجود سرمایه ناچیز بازار خود، همچنان در بین پنج کریپتوکارنسی برتر قرار دارد.

الگوریتم ماینینگ: هر دو رمزارز بر اساس الگوریتم اثبات کار بنا شده است. بیت کوین از الگوریتم  SHA-256  و لایتکوین از Skrypt  استفاده می نماید که الگوریتم لایت کوین از نظر محاسباتی فشرده تر بوده ولی در عوض از حافظه ی قابل توجهی استفاده می نماید.

سرعت معامله: هر تراکنش لایتکوین در2/5 دقیقه تایید می شود در حالی که این میانگین در مورد بیت کوین 10 دقیقه است. (چیزی حدود 4 برابر سریع تر نسبت به بیت کوین)

بیت کوین و لایت کوین

هزینه ی معاملات: الگوریتم Skrypt  هزینه های معاملات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

پاداش بلاک (Block Reward) : ماینر ها از طریق دریافت پاداش برای هر محاسبه ی درست و در نتیجه افزودن یک بلاک جدید، برای همکاری خود در شبکه، پاداش دریافت می نمایند که در حال حاضر به ازای هر بلاک، 25 لایت کوین به ماینر تعلق می گیرد. در صورتی که در شبکه بیت کوین به ازای هر بلاک 12/5 بیت کوین به عنوان پاداش در نظر گرفته شده است. از آنجای که هر بلاک جدید به طور متوسط ظرف 2/5 دقیقه ایجاد می گردد، امکان دریافت پاداش برای ماینر بیش تر خواهد بود.

تعداد سکه: شبکه لایتکوین تعداد بیشتری سکه تولید می کند.

استخراج کنندگان با قرار دادن توان محاسباتی کامپیوتر های خود برای شبکه و انجام محاسبات ریاضی، شبکه را امن می کنند و از این طریق تراکنش ها بررسی و تایید می شوند. (درست مانند بیت کوین)

قیمت لایت کوین

قیمت لایتکوین

لایتکوین نیز مانند بیت کوین، کار خود را از یک سنت آغاز کرد و تا سال 2014 رشد خوبی داشت. سپس کاهش قیمت محسوسی نمود و تا سه سال در محدوده ی 1-4 دلار نوسان داشت. لایت کوین در سال 2017 به بالاترین قیمت خود در تاریخ یعنی 320 دلار، رسید و رشد 7000 درصدی را تجربه نمود! این در حالی بود که بیت کوین در همان سال رشد 1700 درصدی را تجربه کرد. از این رو سال 2017، سال انفجار لایت کوین بود.

اما بعد از این رشد قیمتی، لایت کوین به مرور افت کرد و در حال حاضر (12 شهریور 99) قیمت هر واحد لایت کوین حدود 62 دلار است . در واقع این پذیرش و کاربرد یک ارز دیجیتال است که قیمت آن را دچار نوسان می نماید. افزایش آگاهی مردم در زمینه ی ارزهای دیجیتال و گسترش ارز های بلاک چینی در سال 2017 علت اصلی رشد قیمت ارزهای دیجیتال بالای جدول بود. البته پذیرش لایت کوین به عنوان روش پرداخت (از سوی برخی سایت های شرط بندی و قمار) در افزایش چشمگیر قیمت آن بی تاثیر نبوده است.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x