شنبه , 13 آذر 1400 - 5:08
قوانین ارز های دیجیتال در ایران

آیا قوانین خاصی برای ارز های دیجیتال در ایران وجود دارد؟

آیا ارز دیجیتال بیت کوین در ایران قانونی است؟

در ایران، بیت کوین هنوز به شکل رسمی قانونی نشده است، با این وجود استفاده از آن نیز جرم محسوب نمی شود. طبق ماده ی 2 از قانون مجازات عمومی :

هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.

بنابراین با توجه به اینکه هیچ گونه مجازاتی برای خرید و فروش ارز های دیجیتال و نیز نگهداری آنها (بیت کوین و..) وجود ندارد، نمی توان این اعمال را جرم دانست. با این حال نهاد هایی که زیر نظر قوه ی قضاییه هستند، از جمله نیروی انتظامی در برابر کلاهبرداری این حوزه به عنوان یک فناوری، دارای اختیارات و مسئولیت هایی نیز هستند. به این معنی که قانون می تواند پیگیری های لازم را تا حد امکان در حوزه ی ارز های دیجیتال به عنوان یک فن آوری انجام دهد.

 

بنابراین اگر هر گونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارز های دیجیتال اتفاق بیفتد، فرد می تواند شکایت رسمی ارائه داده که به دنبال آن دادگاه رسیدگی خواهد کرد.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در 31 تیرماه 1398، از موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با به رسمیت شناختن صنعت (بیت کوین) خبر داد. در حالی که بانک مرکزی، بارها در اطلاعیه های متعدد، ورود ارز های دیجیتال به حوزه ی پرداخت کشور را ممنوع اعلام کرده است. در نهایت خرید و فروش و نیز نگهداری بیت کوین به وسیله ی مردم جرم محسوب شده، اما مجوز خاصی هم در حوزه ی پرداخت های کلان کشور نیز صادر نگشته است.

ممنوع بودن معاملات ارز دیجیتال بیت کوین از جانب بانک ها و دیگر موسسات مالی

کاربرد بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال در تمام مراکز پولی و مالی کشور در تاریخ 9 دی ماه 1396 طی بیانیه ای از سوی بانک مرکزی ایران ممنوع اعلام شد. اما این بیانیه به مفهوم ممنوعیت کامل بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال نبود. بر اساس این بیانیه، هر گونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی به شکل رسمی ممنوع اعلام شد.

اما این ممنوعیت که در گذشته نیز وجود داشته و حال تنها بخش نامه ی رسمی آن مصوب شده، منحصرا بانک و صرافی های زیر نظر بانک مرکزی را از خرید و فروش بیت کوین به شکل رسمی منع می نماید. بعد از اینکه این بیانیه اعلام گشت، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، ناصر حکیمی در طی گفت و گویی در مورد ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال، بیان نمود که اطلاعیه ی ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در مراکز پولی و مالی از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی سیاست نهایی بانک مرکزی در رابطه با پول‌های دیجیتالی نیست. و در اصل هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نمی باشد، چرا که سیاست ها به شکل بازه ی زمانی در نظر گرفته می شوند.

رئیس کل بانک مرکزی ایران، عبدالناصر همتی در پاسخ به این پرسش که آیا واقعا ایران به صورت جدی در حال بررسی استفاده از ارزها ی دیجیتال به عنوان وسیله ای  برای محاسبات متقابل است؟ به این شکل جواب داد که هنوز  با قطعیت نمی توان در مورد این فضا چیزی گفت. علاوه بر این بانک مرکزی با توجه به آنچه که پولشویی و کلاهبرداری نامیده می شود، به شکل گسترده دستور مسدود سازی تمامی سایت های خرید و فروش  بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتالی را صادر نمود. به طوری که در حال حاضر هیچ مجوز رسمی برای ایجاد صرافی و یا سایت های خرید و فروش ارز های دیجیتال از جانب بانک بانک مرکزی  صادر نمی شود و تمامی سایت ها و یا مراکزی که در حال حضر فعالیت دارند، غیر رسمی هستند.

موقعیت استخراج قانونی بیت کوین در ایران

وضعیت استخراج قانونی بیت کوین در ایران چگونه است؟

استخراج بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال در ایران مشروط به دریافت مجوز از وزارت صنت، معدن و تجارت قانونی است و در صورت عدم دریافت مجوز غیر مجاز محسوب می شود. استخراج بیت کوین از طریق دستگاه های وارداتی مخصوصی به نام ایسیک (ASIC) به صورت مقرون به صرفه انجام می شود.تا قبل از تیر ماه 98 واردات دستگاه های استخراج توسط اداره ی گمرک ایران ممنوع و این دستگاه ها به شکل قاچاق وارد کشور می شدند و در نتیجه امکان توقیف وضبط قانونی این دستگاه ها وجود داشت.

اما در 22 تیرماه 98،طبق اطلاعیه ی گمرک به ستاد های نظارت وگمرکات اجرایی، دستگاه استخراج ارز دیجیتال با عنوان ماینر، در ردیف گمرکی ۸۴۷۱۹۰۹۰ قرار گرفت که در این ردیف گمرکی دستگاه‌های کارت‌خوان، پین‌پد ها یا رمزخوان‌ها و دیگر ابزارهای بانکی قرار می‌گیرند. با این وجود 31 تیر ماه 98 معاون گمرک ایران اعلام کرد که گمرک تنها ردیف تعرفه ی دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال را تعیین کرده است واین به معنی آغاز ترخیص این دستگاه ها نمی باشد.بنابراین استخراج بیت کوین در ایران یک صنعت قانونی بوده که مشروط به دریافت مجوز های لازم (از جمله مجوز برای ترخیص دستگاه های استخراج،…) از وزارت صنعت می باشد.

درباره ی آتوسا مشهدی

طراح و نویسنده
guest
8 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
علی خلیلی

به زودی بانکها هم وارد فعالیتهای ارزهای دیجیتال خواهند شد

homan

تو ایران بعید میدونم این اتفاقات به این زودی رخ بده

سعید

بانکهای اروپایی خیلی وقته وارد شدن داداش

only god

از سال 1500

homan

ما که چند ساله داریم فعالیت میکنیم مشکلی هم پیش نیومده

سعید

بهترین روش بدست آوردن بیت کوین فقط ترید کردن

هامون

موافقم

only god

قوانین ایران خیلی سخت گیرانه هست بخصوص در مورد تکنولوژیهای نو ظهور

8
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x