پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 15:47
فایل کوین

فایل کوین چیست؟

وقتی که سیستم مالی کشوری متمرکز است قطعا با مشکلات زیادی روبرو میشود. متمرکز بودن یعنی یک یا چند فرد یا نهاد، تمام قدرت را در اختیار داشته باشند و بتوانند هر کاری بکنند. حوزه دیجیتال هم از این موضوع برخوردار است و متمرکز بودن در این حوزه باعث مشکلات زیادی می‌شوند. یکی از فناوری هایی که توانسته غیر متمرکز عمل کند بلاکچین ها هستند. که در آنها تمام سرمایه گذاران و افراد میتوانند تصمیم های مختلفی بگیرند. در این حالت تصمیمات کل دارایی افراد به دست یک نفر نیست و خود افراد هستند که دارایی خود را کنترل می‌کنند، به همین دلیل مشکلاتی که متمرکز بودن در انواع حوزه ها دارند به بلاکچین نمی‌رسد.

بلاکچین

زمانی که بیت کوین در سال 2009 معرفی شد پروژه های متنوع و مربوط به ارزهای دیجیتال زیادی انجام گرفت که همین امر باعث شد بلاکچین ها بسیار کارامد باشند و به مرور زمان رشد کنند. یکی از این پروژه ها filecoin است که سعی دارد در زمینه ذخیره اطلاعات به صورت غیر متمرکز فعالیت کند. فایل کوین یکی از امیدوار کننده ترین پروژه ها در زمینه ذخیره اطلاعات در بلاکچین بود.

یکی از متمرکز ترین حوزه های فناوری ذخیره سازی اطلاعات است. با پیش بینی که توسط بعضی از شرکت های فناوری در زمینه ذخیره اطلاعات کرده اند تخمین زده شده که تا سال 2025 فضای اشغال شده در فضای ابری به 175 زتابایت ( هر یک زتابایت شمال 1 میلیارد ترابایت است) می‌رسد. درست است که ذخیره سازی در فضای ابری بسیار در سرعت و هزینه شما تاثیر گذار است ولی با توجه به این که 31 درصد این فضای ابری دنیا مختص به شرکت آمازون s3 است باید ریسک هک شدن اطلاعات خود را بپذیرید. به جز خطر هک شدن به دلیل اینکه داده های شما قسمتی از دارایی ارائه دهنده سرویس های ابری هست هیچ تضمینی برای عدم استفاده کردن تز اطلاعات شما در زمینه تجاری وجود ندارد و ممکن از از داده های شما در زمینه های تجاری استفاده شود.

همانطور که فهمیدید ذخیره اطلاعات در فضای ابری بسیار خطرناک است و چه خوب می‌شد که فضای ابری نیز مانند بلاکچین های یک سیستم غیر متمرکز بودند .البته این مشکل به دست فایل کوین حل شد و نیازی نیست نگران هک شدن اطلاعات خود باشید و با استفاده از فایل کوین میتوانید خطر هایی که فضای ابری متمرکز دارند را تجربه نکنید.

فایل کوین چیست؟

یکی از پروژه های امیدوار کننده بلاکچین که سعی داشته فضای ذخیره سازی را ایمن کند filecoin بوده که در آن از توکن هایی با نام fil استفاده می‌شود. این پروژه توسط بنیاد پروتکل لبز ساخته شده که توانسته پیشرفت زیادی در این زمینه به دست بیاورد. در فایل کوین خرید و فروش فضای ذخیره سازی نیز وجود دارد. به طور مثال یک کاربر فضای یک ترابایتی خود در زمینه ذخیره فایل نیاز ندارد و میتواند با فروش آن مقدار تعیین شده ای توکن fil دریافت کند، درواقع فروشندگان همان کاربران فایل کوین هستند.

عرضه اولیه توکن های FIL

همانطور که میدانید هر پروژه ای که در بلاکچین شروع به فعالیت میکند بعد از مدتی یک ارز دیجیتال برای انجام معاملات طراحی می‌کند. filecoin سکه دیجیتالی خود را با نام اختصاصی FILدر سال 2017 عرضه کرد که یکی از موفق ترین عرضه های بلاکچین بود . طی آن 257 میلیون دلار سرمایه برای این پروژه جمع آوری شد. جالب است بدانید که عرضه اولیه توکن های FIL تنها یک ساعت طول کشید.

فایل کوین

عرضه اولیه خصوصی فایل کوین

این عرضه توسط قوانین امریکا انجام شد و فقط کسانی که حداقل درآمدی 200 هزار دلاری داشتند و یا 1 میلیون دلار سرمایه داشتند میتوانستند در این عرضه خصوصی شرکت کنند. قیمتی که در عرضه فایل کوین تعیین شد متغیر بود ولی در ابتدا هر سکه filecoin به مبلغ 0.75 دلار معامله میشد.

ماینگینگ های فایل کوین

در بازار فایل کوین دو نوع ماینر ذخیره سازی و ماینر بازیابی وجود دارد، به همین دلیل شما در فایل کوین با دو ارز متفاوت روبرو میشوید. در فایل کوین هر ماینر میتواند با ارائه مقداری فضای معین شده ای را به کاربران پیشنهاد دهد و در مقابل زمانی که از آنها محافظت میکنند مقداری رمز ارز FIL دریافت میکنند. همچنین در سمتی دیگر ماینر های بازیابی هستند که قبل از ذخیره اطلاعات مقداری رمز ارز فایل کوین از شما دریافت میکنند. وجود این ماینر ها به شما کمک میکند بعضی اطلاعات را زودتر به دست بیاورید.

فایل کوین

ماینگینگ ذخیره سازی در فایل کوین

نقش ماینرهای ذخیره سازی در filecoin ذخیره داده ها به نمایندگی از فایل کوین است. قبل از هر چیزی ماینرها باید برای شروع کار خود اثبات کنند که آیا شرایط نمایندگی فایل کوین را دارند. این کار توسط دو الگوریتم اجماع اثبات تکثیر و اثبات فضا – زمان است که ماینرها باید با ریاضی خودشان را به فایل کوین ثابت کنند. بعد از این ماینرها باید وثیقه ای در رابطه با رمز ارز FIL به سیستم پرداخت کنند که در صورت نقص قوانین و حذف آنها به عنوان جریمه ضبط شوند.

پروژه های بلاکچین هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند و می‌توانند در آینده رشد قابل قبولی را داشته باشندکه این نو آوری ها به گسترش جهان نیز کمک می‌کند. همانطور که گفته بودیم فایل کوین  یکی از بهترین پروژه های بلاکچین بوده است که توانست یکی از موفق ترین عرضه ها را به نمایش بگذارد که این عرضه تنها یک ساعت طول کشید. اگر شما نیز می خواهید اطلاعات مهم خود را در شبکه ای امن ذخیره سازی کنید فایل کوین یکی از امن ترین مکان ها است.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

احساس بازار

احساس بازار رمزنگاری چیست؟

احساس بازار، و حالات سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x