پنجشنبه , 30 دی 1400 - 12:10
بازار فارکس

فارکس، بزرگترین بازار سرمایه ی جهان (قسمت دوم)

هزینه های معاملاتی فارکس

هزینه های معاملاتی فارکس نسبت به بازار های موازی، کمتر می باشد. درواقع اصلی ترین هزینه ای که شما به هنگام معامله ی جفت ارز ها باید در نظر داشته باشید، کارمزد اختلاف نرخ خرید و فروش است که به آن اسپرد (Spread) گفته می شود. برای مثال هنگامی که می خواهید در بازار فارکس EUR/USD خریداری کنید، اگر قیمت خرید (که به آن ASK یا اسک نیز می گویند) ،به طور مثال 1.1350 باشد، شما باید این قیمت را پرداخت کنید و هنگام بستن معامله در فارکس قیمت فروش را (که به آن BID یا بید نیز می گویند) از بازار بگیرید که اگر این قیمت 1.1320 باشد، اختلاف این دو یعنی 20، اسپرد خواهد بود. توجه داشته باشید که اسپرد عدد مشخصی نبوده و شناور می باشد. به طور مثال شب ها که نقدینگی کاهش می یابد، اسپرد شناور زیاد خواهد شد.

بازار فارکس

مهمترین عواملی موثر بر روی اسپرد عبارتند از:

 1. نقدینگی و حجم بازار: در تمامی بازار های مالی هنگامی که حجم معاملات روی یک دارایی زیاد باشد، اسپرد آن دارایی به حداقل می رسد. همان طور که در قسمت اول این مقاله توضیح دادیم، پرحجم ترین جفت ارز بازار فارکس، جفت ارز یورو به دلار است که کمترین اسپرد معاملاتی را نیز دارد.
 2. نوسانات بازار: به دنبال بحران های مالی، اسپرد ها به صورت غیرمعمول افزایش می یابند.
 3. اعتبار دارایی معامله شونده: هر چقدر که اعتبار دارایی شما بیشتر باشد، اسپرد کمتر خواهد بود. به طور مثال طبیعی است که به هنگام معامله ی ارز محبوب بیت کوین در مقایسه با سایر ارزها اسپرد کمتری به کارگزار بپردازید. زیرا مشتری، به سرعت پیدا شده در مقایسه با زمانی که کارگزار بخواهد برای یک ارز دیگر به دنبال مشتری بگردد.

spread

در کنار اسپرد، مفهوم دیگری به نام کمیسیون (Commission) وجود دارد که بر اساس نماد، میزان نقدینگی حساب شما و حجم مبادلات مقدار ناچیزی از حساب شما کسر خواهد شد. از دیگر هزینه های معاملاتی فارکس، سوآپ (Swap) است. سوآپ، تفاوت نرخ بهره ی ارز یا دارایی پایه است که هنگامی از حساب شما کسر و یا به حساب شما واریز می گردد که معامله ی شما باز بماند و به روز بعد موکول شود.

ضریب اهرمی (Leverage) چیست؟

یکی از ویژگی های جذاب بازار فارکس برای معامله گران، ضریب اهرمی است. ضریب اهرمی به فرد کمک می کند تا زمانی که برای انجام یک معامله پول کافی در اختیار ندارد، بتواند بدون هیچ بهره و ضمانت بانکی با مبلغی چند برابر موجودی حساب خود  تجارت کند. به طور مثال اگر شما 1000 دلار سرمایه دارید ( که به آن وجه تضمین می گویند) با کمک ضریب اهرمی 1:100 (به ازای هر یک دلاری که شما سرمایه گذاری می کنید، کارگزار 100 برابر آن یعنی 100 دلار به شما می دهد.) می توانید معامله ی 100000 دلاری انجام دهید و زمانی که ضرر شما بیشتر از وجه تضمین شود، معامله به شکل خودکار بسته می شود. مقدار ضریب اهرمی تابع قوانین کارگزاری و درخواست معامله گر می باشد.

leverage

تعیین حجم معملات در بازار فارکس

تعیین حجم معاملات در بازار ارز بر اساس واحدی به نام لات (Lot)  می باشد. به عنوان مثال به هنگام خرید طلا نباید بنویسیم 100 اونس، بلکه باید بنویسیم چند لات و هر 100 اونس طلا برابر 1 لات است. یا در مورد نفت، هر 1000 بشکه نفت برابر 1 لات است. در بازار فارکس، هر لات معادل 100000 است. و هر لات از ارزی معادل 100/000 تا از ارز پایه است. (ارز پایه و ارز متقابل در قسمت اول این مقاله توضیح داده شده اند)به عنوان مثال یک لات در یورو به دلار برابر است با خرید 100/000 یورو

این واحد حجمی انواع مختلفی دارد که هر کدام مقدار مشخصی از ارز پایه را شامل می شوند: هر لات استاندارد (Standard Lot) برابر 100/000 واحد از ارز پایه، هر مینی لات  (Mini Lot) برابر 10/000 واحد، هر میکرو لات (Micro Lot) برابر 1000 واحد، هر نانو لات  (Nano Lot) برابر 100 است. در سیستم ثبت سفارشات حداقل حجم مورد تایید 0.01 لات است. البته بعضی از شرکت های کارگزاری امکان انجام معامله با حجم های پایین تری چون 0.001 را نیز می دهند.

لات

واحد نوسانات بازار فارکس بر اساس پیپ (Pip) و پوینت (Point) است. هر پویت یک دهم پیپ است. به طور کلی در جفت ارزهای فاقد ین ژاپن، قیمت 4 تا 5 رقم بعد اعشار محاسبه می شود که رقم چهارم بعد اعشار، پیپ است. اما در جفت ارزهای شامل ین ژاپن، قیمت تا 2 الی 3 رقم بعد اعشار محاسبه می شود و رقم دوم، پیپ است. البته در برخی از شرکت های کارگزاری رقم پنجم و سوم، پیپ در نظر گرفته می شوند. محاسبه ی ارزش دلاری پیپ، از مهمترین مسائل معامله گران بازار فارکس است که به آن ها این امکان را می دهد تا به محاسبه ی سود و زیان خود بپردازند. برای محاسبه ی سود و زیان در بازار فارکس نرم افزار های معاملاتی پیشرفته ای وجود دارند که تمامی سود و زیان شما را آنلاین حساب می کنند. اما یک فرمول ساده برای محاسبه ی سود و زیان وجود دارد:

اگر ما یک لات از هر دارایی را بخریم و آن دارایی به اندازه ی یک پیپ جا به جا شود، ما حدود 10 دلار سود کرده ایم. LOT . 1 PIP= 10 USD

بنابراین مهم نیست چه می خرید کافی است آنچه که خریده اید به اندازه ی یک پیپ افزایش یابد تا به ازای هر یک لات خرید شما، حدود 10 دلار سود بدست آورید.

فارکس چیست

عوامل تاثیر گذار بر فارکس

با توجه به ماهیت بین المللی بازار فارکس، اخبار و اتفاقات مهم قدرت های بزرگ اقتصادی در طی روز، بر نوسانات این بازار تاثیر مستقیم و بسزایی دارند. این موضوع به حدی حائز اهمیت است که در سال های اخیر، سایت های خبری ویژه ای برای وقایع بازار جهانی ارز ایجاد شدند تا معامله گران را از تمام اتفاقات پیش رو آگاه نمایند. از جمله ی این سایت ها می توان Dailyfx ، Forex factory ، Investing و… را نام برد.

اقتصاد کلان، مهمترین و بزرگترین عامل تاثیر گذار است که شامل نرخ بهره، نرخ تورم، نرخ بیکاری، سیاست های پولی و مالی است.

نرخ بهره: به طور مثال هنگامی که شما مبلغ مشخصی را قرض می گیرید، تعهد می دهید که بعد از زمانی مشخص (مثلا یک سال) مبلغی که قرض گرفته بودید را به علاوه ی بهره ی آن پرداخت نمایید. نرخ بهره بسیار مهم است. هنگامی که نرخ بهره پایین باشد مردم از بانک ها وام گرفته و در کسب و کار سرمایه گذاری می کنند. در حالی که  اگر نرخ بهره بالا باشد، مردم وام نگرفته و کسب و کار ها رشد نمی کنند. به همین دلیل نرخ بهره از مهمترین بخش های اقتصادی هر کشور است و بر نرخ ارز کشور تاثیر مستقیم دارد.

نرخ تورم: نرخ تورم از شاخص قیمت مصرف کننده به دست می آید. اگر ما تمامی کالا های مصرفی روزمره ی خود از قبیل خوراک، پوشاک، انرژی برق، گاز و… را در یک سبد قرار دهیم که نشان دهنده ی تمامی این قیمت ها باشد، در واقع یک شاخص قیمت مصرف کننده درست کرده ایم. مقایسه ی امسال این شاخص با سال گذشته و افزایش آن، در واقع تورم است. حال اگر تورم زیاد باشد زندگی برای مردم سخت می شود و اگر کم باشد، رکود ایجاد می شود.

نرخ بیکاری: نشان دهنده ی سطح اشتغال مردم در یک کشور است. به طور مثال اگر نرخ بیکاری 3.4 درصد باشد به این معنی است که 96.6 درصد مردم آن کشور، توانایی کار کردن، پول در آوردن، مصرف کردن پول و در نهایت بازگرداندن آن به چرخه ی اقتصادی را دارند.

حجم معاملات در بازار:  حجم معامله گران و نظر آن ها در باره ی آینده ی ارز و یا سهام، از دیگر عوامل تاثیر گذار بر بازار فارکس می باشد. گاهی قبل از اعلام خبر بازار، معامله گران آن را پیش بینی کرده و بازار به آن سمت حرکت می کند. چرا که بازار مجموعه ای است از افکار و احساساتی که معامله گران در مورد آینده ی کشور و نیز اقتصاد دارند. البته اخبار سیاسی، جنگ و… نیز می تواند بر نظر معامله گران موثر باشد.

تحلیل فارکس

رویکرد های تحلیل در بازار فارکس

 • تحلیل فنی (تکنیکال): تحلیلگران این دسته بر اتفاقات موجود در نمودارهای قیمت تمرکز کرده تا آینده ی قیمت را پیش بینی کنند که امروزه با توجه به پیشرفت این روش و استقبال بی شماری که از آن شده است، انواع مختلفی از تحلیل های تکنیکال وجود دارند از جمله: تحلیل کلاسیک، الگوهای هارمونیک، پرایس اکشن، امواج الیوت و…

تحلیل نموداری در تمام بازارهای مالی الگویی یکسان دارد و عوامل مختلفی همچون نقد شوندگی بازار بر نحوه ی تحلیل و کارایی آن تاثیر بسزایی دارند. در تحلیل تکنیکال معامله گر به دنبال الگوی ایجاد شده در نمودار و نقاط حساس قیمت می باشند.

 • تحلیل بنیادی (فاندامنتال): اگر تحلیل بنیادی در بازار سهام به معنای بررسی ترازنامه و اسناد مالی شرکت ها، صنایع و کلیت اقتصاد کشور باشد، در بازار فارکس به معنای بررسی شرایط وعوامل اقتصادی (تاثیر نرخ بهره، تورم، میزان عرضه ی ارز در بازار و..) ، سیاسی و گاها اجتماعی کشورها و فراتر از آن، جهان است. به نوعی این تحلیل نبض بازار فارکس را اندازه گیری می کند و به همین جهت از اهمیت بسیاری برخوردار است. به توسعه ی افراد سرشناسی چون وارن بافت، یادگیری و تسلط بر این نوع تحلیل به تمام افرادی که قصد فعالیت در فارکس را دارند، لازم است.
 • تحلیل تکنیکال-بنیادی (تکنوفاندامنتال) : در سال های اخیر، تحلیل گران برای کاهش ریسک تحلیل، به هر دو بعد تحلیل ( تکنیکال و بنیادی) پرداخته تا با در نظر داشتن همه ی جوانب، خطای پیش بینی ها تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
 • برای موفقیت در بازار فارکس علاوه بر یادگیری تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال، به عوامل دیگری چون روش و استراتژی معامله کردن و قوانین موفقیت و روانشناسی نیاز داریم. چرا که گاهی ممکن است ما به درستی تحلیل کنیم اما همچنان تصمیم غلط بگیریم. مثلا می دانیم جفت ارزی مناسب خرید نیست اما همچنان به خرید ادامه می دهیم! اما مشکل کجاست؟ از آنجایی که تحلیل کردن یک کار منطقی و معامله کردن یک کار احساسی است، می توان گفت گاهی به دلیل احساساتی شدن و نداشتن نظم در معامله ، معامله ی اشتباه می کنیم. پس داشتن یک نظم معاملاتی و مدیریت درست سرمایه از دیگر عواملی است که باید در کنار تحلیل ها به آن دقت شود. از مهمترین عوامل شکست در بازار فارکس ندانستن و کنترل نکردن احساسات است.

تحلیل فارکس

انواع کارگزاری های فارکس

 1. بازار ساز Market Maker) MM) : شرکت هایی که به هسته ی مرکزی معاملات متصل نبوده و قیمت های خرید و فروش توسط خود کارگزار (و نیز حاشیه ی بازار) تعیین می شود. در واقع طرف معامله ی شما کارگزار است و شما به قیمت های واقعی دسترسی نداشته و کارمزد در این نوع حساب ها ثابت است. این نوع  شرکت ها عموما اعتبار زیادی ندارند اما در حال حاضر با توجه به تحریم های داخلی و خارجی، اکثر کارگزارانی که به ایرانیان خدمات می دهند، از همین دسته هستند.
 2. بازار اصلی No Dealing Desk) NDD) : در این حساب معاملاتی شما به سیستم جهانی عرضه و تقاضا متصل شده که معمولا کارمزدها در آن ثابت نیستند. این نوع حساب خود دارای دو زیر مجموعه  ی زیر می باشد:
 • پردازش مستقیم سفارشات Straight Through Processing) STP) : در این حالت سفارش خرید و فروش مشتری دقیقا بر اساس جزئیات و بدون هیچ اتلاف زمان به سیستم مرکزی ارسال و بر اساس قیمت بازار جهانی انجام می شود.
 • پردازش مستقیم بدون بهینه سفارشات Electronic Communications Network) ECN) :

در این حالت کارگزار تمام پیشنهادات معاملاتی را طبق روش STP دریافت می کند اما با این تفاوت که بهترین قیمت اعمال سفارش طبق تقاضای موجود در بازار به مشتری پیشنهاد داده که در این حالت مشتری به عمق معاملات بازار جهانی دسترسی دارد و کارمزد ثابت نیست. شرکت های کارگزاری این دسته مورد تایید بزرگترین و بهترین نهاد های نظارتی بوده که باز هم به مردم کشور های مورد تحریم آمریکا و اروپا، خدماتی را ارائه نمی دهند.

پلتفرم های معاملاتی در بازار فارکس بر دو نوع می باشد:

 1. قیمت لحظه ای بازار (Market Execution)
 2. دستورات شرطی (Pending Orders)

کلام آخر

با توجه به ریسک بسیار بالای فعالیت در بازار فارکس، امروزه تمام کارگزاری ها برای معامله گران تازه وارد، حساب تمرینی (دمو) ارائه می دهند تا معامله گران جهت کسب تجربه و پیش گیری از نابودی سرمایه، در شرایط کاملا واقعی بازار و بدون سرمایه امکان خرید و فروش داشته باشد. در واقع هنگامی که بتوانید در این حساب تمرینی به سود مستمر دست یابید، می توانید حساب معاملات واقعی خود را افتتاح نمایید. جالب است بدانید که امروزه شرکت های کارگزاری برای جذب مشتری امکان فعالیت با سرمایه ی بسیار کم مانند 10-100 $ را نیز فراهم کرده اند که البته برای معامله گر غیر حرفه ای می تواند به سرعت نابود کننده باشد.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

فارکس

تجارت فارکس چیست؟ (قسمت اول)

فارکس از نظر حجم معاملات و نقدینگی بزرگترین بازار جهان است. کارگزاران، مشاغل، دولت ها …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x