پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 13:26
سقوط بورس

علت سقوط شدید بورس در روزهای اخیر چه بود؟

علت ریزش شاخص بورس چیست؟

به گزارش از خبرگزاری مهر، کارشناسان بازار سرمایه تصمیم های لحظه ای و غیر کارشناسی به ویژه تغییر ساعت  معاملات، آن هم درست 1 روز پس از صعودی شدن شاخص را از جمله عوامل بی اعتمادی سهام داران و ادامه ی روند افت بازار می دانند.

سقوط بورس

 

همایون دارابی در مورد علت ریزش شاخص بورس طی دو هفته ی اخیر این چنین گفت: شاخص کل بورس بعد از رسیدن به رقم هایی با مقاومت روانی، همواره دچار اصلاح می شد که این بار در شاخص دو میلیون واحد اصلاح و استراحت بازار اتفاق افتاد.هر چند که در ریزش شاخص کل در طی دو هفته ی اخیر اصلاح قیمت ها از زمان پیش بینی شده بیشتربوده است.

کارشناس بازار سرمایه در مورد علل این اتفاق چنین ادامه داد : یکی از اصلی ترین دلایل اصلاح قیمت ها، آزاد سازی 30%  دوم سهام عدالت بوده است. ازعلت دیگر ریزش های اخیر در بازار سهام اختلاف بین دو وزارتخانه ی نفت و اقتصاد بر سر عرضه ی دارا دوم بود که منجر به شوک بازار گشت. وی همچنین مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر کاهش سطح اعتبار کارگزاری ها  به منظور اعطای اعتبار به مشتریان بزرگ خود و نیز مصوبه دیگر این سازمان مبنی بر کاهش سهم سهام در پرتفوی صندوق هایی با درآمد ثابت ار 10 به 5 را از دیگر دلایل ادامه ی اصلاح قیمت ها در بازار سهام دانست.

او همچنین در مورد ادامه ی روند بازار در روز های آتی  اینطور پیش بینی کرده است: انتظارعمومی این گونه است که اصلاح قیمت ها و استراحت بازار ادامه یابد و بازار وارد فاز سینوسی رشد و اصصلاح شود.

وی همچنین تاکید کرده که این نوسان بازار طبیعی بوده و سهام دار باید از بروز رفتار های هیجانی خود داری نماید.

سقوط بورس

این کارشناس بازار سرمایه در مورد علت عدم حمایت حقوقی ها از سهامداران حقیقی در زمان اصلاح قیمت سهام، چنین بیان کرد که این اتفاق نیز می تواند دلالیل متفاوتی داشته باشد. به طور مثال حقوقی ها نیز به مانند حقیقی ها به دنبال شناسایی سود و نوسان گیری بازار هستند. به علاوه بخشی ار حقوقی های فعال بازار، صندوق های با درآمد ثابت بوده که آنها نیز ملزم کاهش سطح سهام موجود در سبد صندوق های خود به مقدار 5% شدند و قادر به حمایت از حقیقی ها نبودند. دلیل دیگر را می توان به همراهی نکردن حقوقی های وابسته به دولت نسبت داد که با وجود آنکه می بایستی نقش حمایتی داشته باشند، به دنبال کسب سود از بازار بوده و از حمایت حقیقی ها دریغ داشتند.

همایون دارابی درمورد نقش ناظر بازار و سیاست گذار بورس در جلوگیری از ریزش های سنگین در اصلاح قیمت ها، اظهار داشت:  باوجود آنکه باید منتظر ماند تا بازار جریان طبیعی خود را پیدا کند، اما ناظر بازار و نیز مدیر فعالیت های بازار هم باید نقش رگولاتوری خود را در شرایط مختلف رشد (صعود) و سقوط شاخص ایفا نمایند.

این کارشناس سرمایه در ادامه چنین گفت: با وجود اینکه بازار سرمایه یک بازار دینامیک بوده و با قوانین ثابت قابل اداره نیست و در نتیجه تغییر تصمیمات ناظر بازار و تعدد قوانین به خودی خود، اقدام بدی نیست، اما  تعدد تصمیم گیری های غیر کارشناسی و بدون مطالعه ی در روزهای اخیر منجر به طولانی شدن اصلاح قیمت سهام در بازار سرمایه شده است.

وی در انتها افزون کرد: به طور مثال تصمیم سازمان بورس در خصوص دو زمانه شدن معاملات در طی 24 ساعت، دال بر این است که این تصمیم بدون کارشناسی بوده و تداوم روند کاهشی بازار سرمایه از پیامد آن است! این در حالی است که بازار توانسته بود روز قبل آن دوره اصلاح را پشت سر گذارد. هرچند که اختلال در هسته معاملات از دلایل دو زمانه شدن معاملات بورس عنوان شد.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x