پنجشنبه , 5 خرداد 1401 - 14:59
علاقه ی مردم ترکیه به بیت کوین

علاقه ی مردم ترکیه به بیت کوین در پی رکود اقتصادی

به دنبال افزایش تورم در کشور ترکیه، اعتماد شهروندان نسبت به ارز ملی خود (لیر) ، کمرنگ شده و کاهش 20 درصدی آن در سال جاری بر این موضوع دامن زده است. به طوری که شهروندان ترکیه اقدام به تبدیل لیر به دلار برای خرید طلا، کرده اند.

با وجود دخالت های دولت در بازار به منظور تلاش برای حفظ ارزش لیر و دیگر سیاست های پولی، مردم همچنان در حال از دست دادن اعتماد خود نسبت ارز ملی می باشند و این روند نزولی ادامه دارد. در حال حاضر نیز نرخ تورم از سود های بانکی پیشی گرفته و به رقم 11.8 درصد رسیده است. به دنبال گفت وگوی یکی از شهروندان ترک با خبر گزاری رویترز در مورد اقدام وی برای خرید طلا جهت حفظ خود ازگزند تورم این چنین گفته:

به گمان من، خرید طلا در حال حاضر بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است. بنابراین همه ی دلار هایم را صرف خرید طلا کردم و حتی ممکن است موجودی حسابم را نیز برای خرید طلا بردارم! فقط فعلا به علت همه گیری ویروس کرونا، از رفتن به بانک هراس دارم!!

کاهش ارزش لیر

این در حالی است که اگر دولت ترکیه موفق به بازگرداندن اعتماد شهروندان خود نسبت به ارز ملی نشود، احتمال فروش سریع لیر توسط شهروندان ترک وجود خواهد داشت. همان طور که می دانیم اقتصاد ترکیه به واردات وابستگی زیادی داشته و همه گیری ویروس کرونا که منجر به شدت تورم و به دنبال آن ایجاد بحران در تراز پرداخت های (Balance of payments) این کشور شده است، همگی در پایین آمدن ارزش لیر سهیم بوده به طوری که همچنان شاهد ریزش این ارز ملی خواهیم بود. تراز پرداخت که به اختصار BOP  نامیده می شود، اصطلاحی در علم اقتصاد است که برای بیان رابطه ی میان مطالبات و تعهدات یک کشور با بقیه ی جهان، بکار می رود.

با ادامه ی روند نزولی ارزش ارزهای فیات در نتیجه ی تورم های فراگیر، ارزش بازار بیت کوین از ارزش بازار Bank Of America و نیز ارز ملی نیوزلند فراتر رفته است.با وجود تردید هایی که در مورد پذیرش گسترده ی بیت کوین از سوی مردم وجود دارد، داده های حاصل از نظر سنجی صرافی بی تی سی تورک (Btc Turk) با همکاری یکی از مراکز تحقیقاتی دانشگاه استانبول، نشان دهنده ی افزایش 23 درصدی اعتماد شهروندان ترک به بیت کوین در دوران همه گیری بیماری کوید-19 می باشد. علاوه بر این 58 درصد از افرادی که مورد پرسش قرار گرفتد، از احساس خوشایند خود نسبت به بیت کوین گفته اند. لازم به ذکر است که استفاده ی شرکت کنندگان در این نظر سنجی ( از بیت کوین) ، از ماه فوریه 2019 تا به حال دو برابر افزایش یافته است.

درباره ی نوید حکیمی

مطلب پیشنهادی

بیت کوین

آیا معامله گران انتظار دارند بیت کوین تا 24 هزار دلار سقوط کند؟

پذیرش بیت کوین السالوادور در جامعه رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است با این حال، …

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بذاریدx
()
x